Aniversare Centenar 2018

Aniversarea Centenarului 2018 la Colegiul Naţional „Unirea” s-a desfăşurat în data de la Centrul Cultural „Mihai Eminescu” din Târgu Mureş, sub titulatura „Unirea… 100 de ani de istorie și de istorii”.

Galeria Aniversare Centenar 2018 (Top 8)

Dr. Stănescu Aurora Manuela - director Colegiul Naţional „Unirea” Târgu Mureș
Macarie Ioan, Inspector Şcolar General
Aniversare Centenar 2018, Centrul Cultural „Mihai Eminescu”, Târgu Mureș
Fanfara din Rodna, județul Bistrița-Năsăud
Badiu Sara Elisa, Şerban Sebastian Mihai, Conţiu Rafael Hadrian și Bălașa Karina
Elevii ciclului primar, Colegiul Naţional „Unirea”, Aniversare Centenar 2018
Aniversare Centenar 2018, Centrul Cultural „Mihai Eminescu”
Ansamblul de dansuri populare, Colegiul Tehnic „Unirea”, Ştei

„Istoria ne totalizează”, afirma Constantin Noica, sintetizând, astfel, ideea că numai prin conştiinţa identităţii istorice putem stabili coordonatele esenţiale ale existenţei noastre ca neam.

Conştiinţa noastră identitară se întregeşte în tripla ei dimensiune, prin istorie, prin limba română şi prin tradiţie, în momentul istoric al reîntregirii fiinţei neamului. Ziua de 1 Decembrie trezeşte în noi ecourile istoriei şi, dinspre trecut, se aud glasurile clopotelor ce au bătut în ritm cu inima ţării. Trăim intens, simţind reverberaţia acestui eveniment în pulsul activ şi dinamic al şcolii şi Colegiul Naţional „Unirea” a întâmpinat sărbătorirea Centenarului Marii Uniri în spaţiul emulativ al şcolii cu aceeaşi emoţie generatoare de trăiri intense. În acest context, şcoala a devenit un spaţiu al deschiderii, al perspectivelor multiple, al unei unităţi exprimate în continuitate şi în valoarea educaţiei.

Venind în întâmpinarea evenimentului, Colegiul Naţional „Unirea” a organizat un ansamblu de activităţi şi manifestări dedicate Centenarului Marii Uniri, cu conştiinţa faptului că marile momente ale istoriei naţionale instituie, de-a lungul timpului şi însemnele perenităţii noastre ca neam. Pentru că tinerii sunt deschizători de orizonturi, configurând prin acţiunile pe care le perpetuează destinul viitor al unui popor, elevii Colegiului Naţional „Unirea” s-au situat în continuitatea unor valori instituite prin interesul faţă de trecutul, prezentul şi viitorul şcolii.

Ideea de unitate are semnificaţii profunde nu numai în istorie. De aceea, începând din acest an am promovat valorile „uniriste” printr-un parteneriat pe l-am lansat către Colegiile „Unirea” din ţară. Se pare că vibraţia momentului a reverberat în sufletele tuturor uniriştilor şi au răspuns invitaţiei noastre profesori şi elevi de la Colegiul Naţional „Unirea”, Braşov, Colegiul Naţional „Unirea”, din Focşani, Colegiul Naţional Tehnic „Unirea”, din Paşcani, Colegiul Tehnic „Unirea”, din Ştei. Tinerii au învăţat, astfel că patria se poartă simplu, firesc, în inimă şi că fiecare îşi are destinul legat de trecutul şi viitorul acesteia.

Galeria Aniversare Centenar 2018 conţine 60 de imagini. Data lansării galeriei a fost 03 decembrie 2018. Ultima dată de actualizare a fost 03 decembrie 2018. Numărul descărcărilor setului de imagini este 30.

galery66 Galeria Aniversare Centenar 2018 (60 imagini)