Pagina Noutăţi a Colegiului Naţional „Unirea” listează mesaje scurte, pagini noi adăugate, modificări făcute asupra unor pagini deja existente. Mesajele sunt afişate în ordine invers cronologică, 10 mesaje pe pagină. Număr pagini: 41, număr mesaje: 407.

1 Decembrie la Colegiul Naţional „Unirea”

DE ZIUA ŢĂRIICOLEGIUL NAŢIONAL „UNIREA” ÎNTRU DĂINUREA NEAMULUI ŞI A ŞCOLII ROMÂNEŞTI

Venind în întâmpinarea sărbătoririi Zilei Naționale a României, Colegiul Naţional „Unirea” a organizat un ansamblu de activităţi şi manifestări dedicate Marii Uniri, cu conştiinţa faptului că marile momente ale istoriei naţionale instituie, de-a lungul timpului şi însemnele perenităţii noastre ca neam. Pentru că tinerii sunt deschizători de orizonturi, configurând prin acţiunile pe care le perpetuează destinul viitor al unui popor, elevii Colegiului Naţional „Unirea” s-au situat în continuitatea unor valori instituite prin interesul faţă de trecutul, prezentul şi viitorul şcolii.

Balul Bobocilor 2019

• Galerii › 2019-2020 › Balul Bobocilor 2019

Balul bobocilor claselor a IX-a a Colegiului Naţional „Unirea” cu tematica „Who’ watching?” s-a desfăşurat în data de în sala mare a Teatrului Naţional din Tîrgu Mureş. Miss şi Mister Boboc Colegiul Naţional „Unirea” 2019 au fost: Cămărăşan Ioana Lia şi Ciocan Răzvan Adrian. Premianţii au fost: Kozak Mira Maria şi Luduşan Marius Cristian (premiul II), Horga Ioana Amelia şi Macarie Vlad (premiul III), Chiciudean Andra Maria şi Secară Călin Bogdan (premiul de popularitate). Au mai participat şi următorii elevi: Baloş Alexia, Călugăr Călin, Curticăpean Darius, Daniel Sebastian, Dârjan Monica, Istrate Octavian, Luca Lorena Carmen, Şandor Andrei Patric, Seyranyan Lena, Stanciu Ana Maria Laura, Stoica Raul, Toma Alexandru Cezar şi Trâmbiţaş Iulia Margot..

Deschiderea festivă a anului școlar 2019-2020

Deschiderea festivă a anului școlar 2019-2020, va avea loc luni, , ora 10:00, în curtea mare a Colegiului Național „Unirea”.

pdf Deschiderea festivă a anului școlar 2019-2020 (129 descărcări)

Mesaj de început de an şcolar 2019-2020

• Acasă

Stimaţi profesori, distinşi părinţi, dragi elevi „unirişti”

Anul școlar 2019-2020 sperăm să se constituie într-un prilej de a perpetua prestigiul Colegiului Naţional „Unirea”, prin noi performanţe şi rezultate de excepţie, prin excelenţă în educaţie, prin integrare în tradiţia şcolii mureşene, dar şi printr-o viziune integratoare asupra perspectivelor educaţiei.

Vă adresăm, stimaţi profesori, îndemnul de a vă pune în slujba şcolii, cu aceeaşi competenţă, dăruire şi tenacitate de care mereu aţi dat dovadă.

Vă aşteptăm, dragi elevi, să păşiţi, din nou, pragul şcolii, să cutezaţi şi să vă înălţaţi, îndrăznind să parcurgeţi acest drum alături de noi, în marea călătorie a cunoaşterii.

Vă dorim, stimaţi părinţi, să vă împliniţi prin reuşitele copiilor, devenind astfel părtaşi la desăvârşirea destinului educaţional al copiilor dumneavoastră.

Împreună, vom reuşi!

Conducerea Colegiului Naţional „Unirea”

Director prof. dr. Stănescu Aurora Manuela

Examene de diferență

La avizierul școlii se poate consulta lista nominală cu elevii care susțin examene de diferență, precum și disciplinele aferente, din data de , începând cu ora 16:00.

Transfer elevi an școlar 2019-2020

Calendarul susținerii examenelor de diferență pentru anul școlar 2019-2020, NOTĂ! La avizierul școlii se pot consulta listele nominale cu disciplinele la care elevii susțin examene de diferență!

pdf Transfer an școlar 2019-2020 (352 descărcări)

Transfer elevi an școlar 2019-2020

Calendarul examenelor de diferență și diferențele de susținut în cazul transferurilor pentru anul școlar 2019-2020.

zip Transfer an școlar 2019-2020 (643 descărcări)

Bacalaureat 2019

• Acasă

Prag al maturității, dar și al unui parcurs educațional, examenul de bacalaureat presupune încununarea unui efort susținut.
Transmitem absolvenților claselor a XII-a mult succes și reușită deplină la Examenul național de bacalaureat.

Conducerea Colegiului Național „Unirea”

Repartizare EN Matematică

În atenția elevilor clasei a VIII-a care susțin Evaluarea Națională la Matematică în data de . Accesul elevilor este permis în săli în intervalul orar 8:00 – 8:30. Mult succes!

pdf Repartizare EN Matematică 2019 (115 descărcări)

Repartizare EN Limba şi literatura română

În atenția elevilor clasei a VIII-a care susțin Evaluarea Națională la Limba şi literatura română în data de . Accesul elevilor este permis în săli în intervalul orar 8:00 – 8:30. Mult succes!

pdf Repartizare EN Limba română 2019 (136 descărcări)