Zilele Colegiului 2018

Zilele Colegiului Naţional „Unirea” s-au desfăşurat între . În ultima zi au avut loc la Casa de Cultură „Mihai Eminescu” Spectacolul festiv „Perspective uniriste” și acordarea Premiilor de Excelenţă.

Galeria Zilele Colegiului 2018 (Top 8)

Am cravata mea / Sunt pionier! - elevii în comunism, Zilele Colegiului Naţional „Unirea”
„Rucksackbibliothek” – proiect în parteneriat cu Biblioteca Institutului Goethe
Expoziție de experimente de fizică-chimie, Zilele Colegiului Naţional „Unirea”
Lansarea cărții de eseuri literare „Lumina din spatele gratiilor”
Festiviatea de premiere a Concursului Județean de Matematică „Simon Petru”
Dr. Florea Dorin primar, dr. Stănescu Aurora Manuela și Pop Consuela Manuela directori şi Sabău Laura Stanca consilier educativ
Acordarea Premiilor de Excelenţă, director adjunct Pop Consuela Manuela
Spectacolul festiv „Perspective uniriste”, Zilele Colegiului 2018, Casa de Cultură „Mihai Eminescu”

Casa de Cultură „Mihai Eminescu” a găzduit vineri, , începând cu ora 12:00, Spectacolul festiv „Perspective uniriste”. Sala a fost plină de elevi, cadre didactice și oficialități. Dintre oficialități au luat cuvântul dr. Florea Dorin (Primarul Municipiului Tîrgu Mureș), Cîmpeanu Alexandru (Vicepreședintele Consiliului Județean Mureș), dr. Goga Lucian (Prefectul Județului Mureș) și dr. Kozak Mioara (Inspector Limba și literatura română).

Profesor dr. Stănescu Aurora Manuela (Director Colegiul Național „Unirea”) a acordat „medalii întru dăinuirea spiritului unirist” unor parteneri de încredere ai Colegiului: profesor Chira Cristiana (Director Casa Corpului Didactic Mureș), profesor dr. Borda Angela (Prorector Universitatea de Medicină și Farmacie Tîrgu Mureș), profesor dr. Imre Silvia (Universitatea de Medicină și Farmacie Tîrgu Mureș) și Avram Monica (Director Biblioteca Județeană Mureș).

La final au fost acordate premii elevilor cu rezultate deosebite, conform următoarelor secțiuni: Premii academice, Premii de excelență, Activități cultural-artistice, Voluntariat, Activități sportive și Fidelitate.

Galeria Zilele Colegiului 2018 conţine 31 de imagini. Data lansării galeriei a fost 10 februarie 2018. Ultima dată de actualizare a fost 27 iunie 2018. Numărul descărcărilor setului de imagini este 33.

galery62 Galeria Zilele Colegiului 2018 (31 imagini)