Concursul Hackathon 2022

Concursul UNIREA Hackathon 2022, organizat de Colegiul Național „Unirea” din Târgu Mureș s-a desfăşurat între în sala festivă a colegiului.

Galeria Concursul Hackathon 2022 (Top 8)

Băbuţ Darius Sebastian, Secară Călin Bogdan, Cengher Mihai Liviu, Ţiţiu Claudiu și Popa Raluca Ioana
Macarie Vlad, Gorea Denisa Maria, Petruţ Raul Sabin, Ugran Radu Andrei și Blaga Alexandra
Șandor Andrei Cristian, Başca Denisa Maria, Merdar Maria Mihaela, Ciorea Mihnea Ştefan și Hancu Alexandru Andrei
Vulcu Radu Alexandru, Viţa Cristian, Macovei Cătălin Andrei, Căpăţînă Mark și Duicu Tudor
Bălan Liliana, Bândilă Darius, Cerceş Maria Alexandra, Trifan Paula Maria și Morar Iulia Ştefana
Lateş Ovidiu Alexandru, Vajda Ingrid Evelin, Popescu Mihnea Daniel, Şuteu Tudor Ştefan și Lazăr Rareş
Oltean Mario Raul, Mare Antonia Maria, Vlasiu Alesia, Suciaghi Denis și Drăgoi Mircea
Inspector școlar general Păşcan Sabin Gavril, Bândilă Darius Mihai - echipajul „LUMIX” și director dr. Stănescu Aurora

În perioada , Colegiul Național „Unirea” a organizat competiția „UNIREA Hackathon 2022”, în cadrul proiectului Erasmus+ „Hackathon EU” (2020-1-ES01-KA202-082752), proiect co-finanțat de Uniunea Europeană.

Scopul proiectului constă în a permite elevilor să înțeleagă provocările disciplinelor ESTEAME (Entrepreneurship, Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics, Ecology), să îi încurajeze să dezvolte abilități transversale și competențe cheie, cum ar fi competențele digitale, gândirea critică, rezolvarea problemelor, precum și promovarea conceptului de a învăța să înveți. Evenimentul își propune să stimuleze exprimarea ideilor inovative ale elevilor, să încurajeze lucrul în echipă, să contribuie la dezvoltarea unei gândiri bazate pe identificarea de probleme și soluții creative și inovative.

La competiție au participat echipaje formate din câte 5 elevi de la specializarea matematică-informatică, intensiv informatică din Colegiul Național „Unirea”. Echipajele au fost coordonate de profesori mentori și au avut la dispoziție dotarea tehnică corespunzătoare. Echipajul câștigător va participa la competiția internațională, care se va desfășura în 2023, în Italia. La competiția internațională vor participa elevi din Spania, Italia, Portugalia și Croația, alături de echipajul câștigător de la Colegiul Național „Unirea”.

Tema competiției Unirea Hackathon 2022 a fost: Revitalizarea vieții sociale și culturale a municipiul Târgu Mureș. Echipajele participante au fost: The Leftovers: Băbuţ Darius Sebastian, Cengher Mihai Liviu, Popa Raluca Ioana, Secară Călin Bogdan și Ţiţiu Claudiu (mentor director dr. Stănescu Aurora Manuela), SolveIT: Drăgoi Mircea, Mare Antonia Maria, Oltean Mario Raul, Suciaghi Denis și Vlasiu Alesia (mentor director adjunct Pastia Corina), LUMIX: Bălan Liliana, Bândilă Darius, Cerceş Maria Alexandra, Morar Iulia Ştefana și Trifan Paula Maria (mentor profesor Chira Cristiana), Toro Rosso: Blaga Alexandra, Gorea Denisa Maria, Macarie Vlad, Petruţ Raul Sabin și Ugran Radu Andrei (mentor profesor Costea Adrian Andrei), FIXD: Căpăţînă Mark, Duicu Tudor, Macovei Cătălin Andrei, Viţa Cristian și Vulcu Radu Alexandru (mentor profesor Negrea Anamaria), A.C.O.R.D.: Başca Denisa Maria, Ciorea Mihnea Ştefan, Hancu Alexandru Andrei, Merdar Maria Mihaela și Șandor Andrei Cristian (mentor profesor Pintilie Tünde), R.I.T.M.O.: Lateş Ovidiu Alexandru, Lazăr Rareş, Popescu Mihnea Daniel, Şuteu Tudor Ştefan și Vajda Ingrid Evelin (mentor profesor Csifó László Loránd).

Cele șapte echipaje au prezentat proiectele în fața unui juriu format din doamna conferențiar dr. Modrea Arina și doamna lector Kutasi Réka – Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie „George Emil Palade”, domnul Tălmăcean Cristian – manager la Business Foundation Consulting Group, doamna inspector școlar, Turcu Anca – Inspectoratul Școlar Județean Mureș, respectiv domnul Oltean Ovidiu, informatician la Colegiul Economic Transilvania.

După deliberare, echipajul „LUMIX” s-a clasat pe locul I, echipajul „R.I.T.M.O.” s-a clasat pe locul II, iar echipajul „Toro Rosso” a obținut locul III.

Galeria Concursul Hackathon 2022 conţine 28 de imagini. Data lansării galeriei a fost 01 octombrie 2022. Ultima dată de actualizare a fost 03 octombrie 2022. Numărul descărcărilor setului de imagini este 39.

galery80 Galeria Concursul Hackathon 2022 (28 imagini)