Zilele Colegiului 2019

Zilele Colegiului Naţional „Unirea” s-au desfăşurat între . În ultima zi au avut loc la Centrul Cultural „Mihai Eminescu” Spectacolul festiv „Metamorfoze uniriste” și acordarea Premiilor de Excelenţă.

Galeria Zilele Colegiului 2019 (Top 8)

Festiviatea de premiere a Concursului Județean de Matematică „Simon Petru”
Inspector şcolar general Macarie Ioan, director dr. Stănescu Aurora Manuela și consilier educativ Sabău Laura Stanca
Festiviatea de premiere, Simularea admiterii pentru disciplina biologie la UMFST
Festiviatea de premiere, Simularea admiterii pentru disciplina chimie la UMFST
Acordarea Premiilor de Excelenţă, Zilele Colegiului 2019, Centrul Cultural „Mihai Eminescu”
Purcar David Andrei, Olimpic Naţional la Matematică, admis la Universitatea Oxford
Văsieşiu Victor, Olimpic Naţional la Informatică și Sport şcolar / Şah, admis la Universitatea Oxford
Vlasiu Flavius, Olimpic Naţional la Informatică și Fizică, admis la Universitatea Oxford

Manifestările ocazionate de Zilele Colegiului Naţional „Unirea”, prin implicarea directă a profesorilor și a elevilor, au demostrat preocupările multiple, diversitatea acțiunilor, rămânând în viața școlii și în conștiința generațiilor, prin ecourile pe care acestea le transmit, de la activitățile de tradiție, precum Concursul regional eminescian de creație și interpretare „Cuvinte ce exprimă adevărul”, la Concursul de matematică „Simon Petru”, Concursul de plurilingvism, la cele de dată relativ recentă, dar strâns legate de profilul educațional al colegiului nostru, precum simularea admiterii la UMFST, disciplinele biologie și chimie, sau și mai îndrăzneț, Cercul de robotică unde s-a înregistrat performanța unui prim robot competitiv. La nivelul fiecărei comisii metodice, elevii și profesorii au surprins în aceste zile crâmpeie din paleta largă a activităților educative, din preocupările care dau contur existenței noastre ca unitate de învățământ reprezentativă a județului Mureș, relevând astfel ethosul școlii.

Galeria Zilele Colegiului 2019 conţine 72 de imagini. Data lansării galeriei a fost 01 februarie 2019. Ultima dată de actualizare a fost 01 februarie 2019. Numărul descărcărilor setului de imagini este 36.

galery69 Galeria Zilele Colegiului 2019 (72 imagini)