Zilele Colegiului 2013

Zilele Colegiului Naţional „Unirea” s-au desfăşurat între . În ultima zi au avut loc la Teatrul Naţional festivitatea de acordare a Premiilor de Excelenţă şi Spectacolul aniversar „Autografe pentru Viitor”.

Galeria Zilele Colegiului 2013 (Top 8)

Dans popular românesc, Festival de dans, „Dansul - limbajul sufletului”
Sabău Julia Oana, Opriş Daniela, Luca Diana, Secară Diana Alexandra şi Nistor Cezara
Dans popular maghiar, Zilele Colegiului Naţional „Unirea”
Festivitatea de premiere a Concursului Județean de Matematică „Simon Petru”
Elevi, Zilele Colegiului Naţional „Unirea”
Director Chira Cristiana, Zilele Colegiului Naţional „Unirea”, Teatrul Naţional
Acordarea Premiilor de Excelenţă, Zilele Colegiului Naţional „Unirea”
Cheţan Andrei Răzvan şi Pintea Rucsandra, Spectacol festiv „Autografe pentru Viitor”

Sub semnul continuităţii între generaţii, „întru dăinuirea spiritului unirist”, Zilele Colegiului Naţional „Unirea” au prilejuit desfăşurarea unui ansamblu de activităţi şi manifestări în perioada , oferind dimensiunea amplă a viziunii noastre despre educaţie. La nivelul fiecărei arii curriculare, elevii şi profesorii au surprins crâmpeie din paleta largă a activităţilor educative, din reocupările şi realizările care dau contur existenţei noastre ca unitate de învăţământ reperezentativă a judeţului Mureş. Fiecare din noi am fost părtaşi la această construcţie. De aceea, Zilele Colegiului Naţional „Unirea” au însemnat şi momentul gândului senin, de apreciere şi recunoştinţă, îndreptat către elevii care s-au întrecut pe ei, obţinând rezultate de excepţie.

Premiile şi distincţiile acordate la secţiunile: Premii academice, Premiile pentru activităţile cultural–sportive, Premiile pentru loialitate şi, mai ales Premiile pentru excelenţă în educaţie au adus în faţa tutoror elevii care s-au remarcat prin dăruire şi perseverenţă, prin spirit creativ şi inventiv, prin calitatea performativă a actului educaţional. În acest context, la ceas de sărbătoare, conferind valoare timpului trecut, dar şi prezent al Colegiului Naţional „Unirea”, i-am preţuit pe cei care au dat rost şcolii, pe cei care contribuie la susţinerea noastră, pe cei care se gândesc la destinele noastre. Spectacolul „Autografe pentru viitor”, susţinut la Teatrul Naţional, a redat frumuseţea adolescenţei, a tinerilor în care bate timpul „unirist” în inimi, a celor care au desluşit tainele ascunse între filele cărţilor şi-ncet, în timpul trecerii, s-au regăsit în spaţiul spiritual al şcolii.

Galeria Zilele Colegiului 2013 conţine 67 de imagini. Data lansării galeriei a fost 31 ianuarie 2013. Ultima dată de actualizare a fost 05 iulie 2016. Numărul descărcărilor setului de imagini este 36.

galery32 Galeria Zilele Colegiului 2013 (67 imagini)