Zilele Colegiului 2023

Zilele Colegiului Naţional „Unirea” s-au desfăşurat între . În ultima zi au avut loc la Centrul Cultural „Mihai Eminescu” Spectacolul festiv și decernarea Premiilor „Unirea”.

Galeria Zilele Colegiului 2023 (Top 8)

Zilele Colegiului 2023, Colegiul Naţional „Unirea”
Lansarea volumului „Altius, Unirea!”, dr. Stănescu Aurora Manuela - director
Lansarea revistei pentru elevi „Caleidoscop Unirist”, dr. Stănescu Aurora Manuela - director, Pastia Corina - director adjunc
Lansarea revistei de creație pentru liceeni: „Privitorul spre stele”, dr. Stănescu Aurora Manuela - director
Decernarea Premiilor „Unirea”, Zilele Colegiului 2023

ALTIUS, UNIREA!

An de an Colegiul Național „Unirea” se înalță prin aspirațiile celor care consolidează prestigiul unei unități de învățământ cu un renume câștigat.

Suntem în continuare prezenți prin rezultate, suntem hotărâți să dăm educației dinamica și dimensiunea unui învățământ modern.

Vineri, , Colegiul Naţional „Unirea”, la ceas simbolic de sărbătoare, a conferit educației valoare, prin acordarea Premiilor de excelență, a Premiilor „Junior academic”, pentru elevii ciclului primar, Premiile pentru activitățile cultural artistice și pentru performanțele sportive, precum și Premiile pentru voluntariat.

La nivelul fiecărei catedre, elevii şi profesorii au desfășurat în aceste zile o paletă largă de activităţi educative, din preocupările şi realizările care dau contur existenţei noastre ca unitate de învăţământ reperezentativă a judeţului Mureş, relevând astfel ethosul şcolii. Activități deosebite au fost organizate în vederea orientării în carieră, lecții practice la biologie, activități atractive în cadrul orelor de limba engleză, germană și franceză sau ore de matematică altfel, dacă se poate chiar distractive, concursuri sportive, sau pur și simplu bucuria de a fi altfel- sunt crâmpeie ale unor activități din Zilele Colegiului.

Au fost reluate concursuri de tradiție, precum Concursul regional de Creație și interpretare artistică „Cuvinte ce exprimă adevărul”, Concursul Plurilingvism, Concursul județean de matematică „Simon Petru”, Simularea examenlor de biologie și chimie în vederea admiterii la Facultatea de Medicină în colaborare cu UMFST „George Emil Palade”, Târgu Mureș.

Director, prof. dr. Stănescu Aurora Manuela

Galeria Zilele Colegiului 2023 conţine 36 de imagini. Data lansării galeriei a fost 31 ianuarie 2023. Ultima dată de actualizare a fost 02 februarie 2023. Numărul descărcărilor setului de imagini este 44.

galery83 Galeria Zilele Colegiului 2023 (36 imagini)