Târgu Mureş 2008

Oraşul Colegiului Naţional „Unirea”, municipiul Târgu Mureş (Marosvásárhely, Neumarkt am Mieresch) atestat documentar din anul 1332, este resedinţa judeţului Mureş şi are în prezent circa 134.290 locuitori ().

Galeria Târgu Mureş 2008 (Top 8)

Prefectura, Târgu Mureş
Primăria, Palatul Administrativ, Târgu Mureş
Palatul Culturii, Târgu Mureş
Colegiul Naţional „Unirea”
Catedrala Ortodoxă Mare, Catedrala Romano-Catolică
Cetatea Medievală şi Biserica Reformată
Bastion din Cetatea Medievală
Muzeul de Ştiinţe ale Naturii

Galeria conţine cele mai importante clădiri ai municipiului cum ar fi: Prefectura, Palatul Culturii, Primăria, Teatrul Naţional, Cetatea Medievală, Biblioteca „Teleki-Bolyai”, lăcaşuri de cult cum ar fii: Catedrala Ortodoxă Mare şi Mică, Biserica Reformată din Cetate, Catedrala Romano-Catolică, Sinagoga, Muzeul de Ştiinţe ale Naturii, universităţi: Universitatea de Medicină şi Farmacie, Universitatea Tehnică „Petru Maior”, Universitatea Sapientia şi unităţi şcolare importante: Colegiul Naţional „Unirea”, Liceul Teoretic Bolyai Farkas şi Colegiul Naţional „Alexandru Papiu Ilarian”.

Galeria Târgu Mureş 2008 conţine 39 de imagini. Data lansării galeriei a fost 20 mai 2008. Ultima dată de actualizare a fost 11 august 2015. Numărul descărcărilor setului de imagini este 43.

galery5 Galeria Târgu Mureş 2008 (39 imagini)