Pagina Noutăţi a Colegiului Naţional „Unirea” listează mesaje scurte, pagini noi adăugate, modificări făcute asupra unor pagini deja existente. Mesajele sunt afişate în ordine invers cronologică, 10 mesaje pe pagină. Număr pagini: 45, număr mesaje: 448.

Erasmus Days Colegiul Național „Unirea”

Activități desfășurate de Erasmus Days la Colegiul Național „Unirea”, Târgu Mureș.

pdf Erasmus Days 2021 (11 descărcări)

Regulamentul de organizare și funcționare propriu

Regulamentul de organizare și funcționare propriu al Colegiului Național „Unirea”.

pdf Regulament (32 descărcări)

Deschiderea festivă a anului școlar 2021-2022

• Acasă

Stimaţi profesori, distinşi părinţi, dragi elevi „unirişti”

Începutul unui nou an școlar presupune, de fiecare dată, emoții, așteptări, speranțe și, mai ales, o nesecată dorință de cunoaștere.

Anul școlar 2021-2022 sperăm să se constituie într-un prilej de a perpetua prestigiul Colegiului Naţional „Unirea”, prin noi performanţe şi rezultate de excepţie, prin excelenţă în educaţie, prin integrare în tradiţia şcolii mureşene.

Vă adresăm, stimaţi profesori, îndemnul de a vă pune în slujba şcolii, cu aceeaşi competenţă, dăruire şi tenacitate de care mereu aţi dat dovadă.

Dragi elevi, școala este rampa de lansare a visurilor voastre, de aceea, vă aşteptăm să păşiţi, din nou, pragul şcolii, să cutezaţi şi să vă înălţaţi, îndrăznind să parcurgeţi acest drum alături de noi, în marea călătorie a cunoaşterii.

Vă dorim, stimaţi părinţi, să vă împliniţi prin reuşitele copiilor, devenind astfel părtaşi la desăvârşirea destinului educaţional al copiilor dumneavoastră.

Vă așteptăm luni, , ora 10:00, la momentul festiv al deschiderii noului an școlar, la Colegiul Național „Unirea”!

Împreună, vom reuşi!

Conducerea Colegiului Naţional „Unirea”

Director,
Prof. dr. Aurora Stănescu

Transferul elevilor - diferențe

Orar examene de diferență și programe școlare.

zip Diferențe 2021 (286 descărcări)

Calendar privind transferul elevilor

Calendar privind transferul elevilor începând cu anul școlar 2021-2022.

pdf Calendar transferuri (261 descărcări)

ÎNSCRIERE CLASA a IX-a

ANUL ȘCOLAR 2021-2022

Bun venit la Colegiul Național „Unirea”!

În vederea înscrierii în clasa a IX-a, vă aducem la cunoștință că perioada de înscriere și depunerea dosarelor vor avea loc între .

Programul de înscriere se desfășoară în intervalul orar 9:00 – 16:00, în sala 8 (parter).

Atașăm fișa de înscriere și cuprinsul dosarului de înscriere, cu documentele / actele necesare. Fișa de înscriere poate fi listată și completată de către candidat / părinte / tutore, reprezentant legal, dar trebuie semnată numai de elev / candidat.

Conducerea Colegiului Național „Unirea”

Director,

prof. dr. Stănescu Aurora Manuela

zip Înscrieri clasa a IX-a (257 descărcări)

Contestații Bacalaureat 2021

Cererile pentru contestații în urma rezultatelor obținute la Bacalaureat 2021, sesiunea iunie-iulie se pot depune la comisia de examen aflată în sala 14, astăzi în intervalul orar 12:00-18:00. Cererile se pot depune și online la adresa de email: contestatiebac@colegiulunirea.ro cu precizarea că acestea trebuie semnate, scanate și trimise în intervalul orar mai sus menționat, conform modelului și o copie CI.

pdf Contestații BAC 2021 (252 descărcări)

Contestații Evaluare Națională 2021

Cererile pentru contestații în urma rezultatelor obținute la Evaluarea Națională se pot depune direct la secretariatul unității de învățământ în data de în intervalul orar 16:00-19:00 și în data de în intervalul 8:00-12:00, în clădirea C1 situată în curtea mică interioară a Colegiului Național „Unirea”. Cererile se pot depune și online la adresa de email: contestatieevnat@colegiulunirea.ro cu precizarea că acestea trebuie semnate atât de părinte cât și de elev, scanat și trimis la adresa mai sus menționată.

pdf Contestații EN 2021 (251 descărcări)

Festivitate de absolvire 2021

• Galerii › 2020-2021 › Festivitate de absolvire 2021

Festivitatea de absolvire a promoţiei 2021 a Colegiului Naţional „Unirea” din Tîrgu Mureş s-a desfăşurat în data de la Centrul de Evenimente RAB. Clasele şi diriginţii promoţiei 2021 din Colegiul Naţional „Unirea”: XII A (Matematică-Informatică) – Mărginean Manuela, XII B (Ştiinţe ale Naturii) – Suciu Stanca, XII C (Ştiinţe ale Naturii) – Radu Suzana Maria, XII D (Ştiinţe Sociale) – Rad Mihaela Sorina, XII E (Filologie) – Pintilie Tünde.

Ziua Porților Deschise

Ziua Porților Deschise – 2021

zip Ziua-Portilor-Deschise (250 descărcări)

mecsigla M E CMinisterul Educaţiei