Pagina Noutăţi a Colegiului Naţional „Unirea” listează mesaje scurte, pagini noi adăugate, modificări făcute asupra unor pagini deja existente. Mesajele sunt afişate în ordine invers cronologică, 10 mesaje pe pagină. Număr pagini: 53, număr mesaje: 524.

Rezultatele la etapa județeană a Concursului de Chimie „Lazăr Edeleanu” județul Mureș - 2024

Rezultatele la etapa județeană a Concursului de Chimie „Lazăr Edeleanu” județul Mureș – 2024

pdf Rezultate Emil Deleanu (96 descărcări)

Premii de Excelenţă 2024

• Evenimente › Premii de Excelenţă 2024

Tabele cu elevii Colegiului Naţional „Unirea” din Târgu Mureş distinşi cu Premii de Excelenţă în anul şcolar 2023-2024. Aceste premii se acordă anual, în cadrul Zilelor Colegiului Naţional „Unirea”. Tabelele sunt sortate în ordine alfabetică. Au fost acordate 191 premii pe următoarele categorii: Premii de Excelenţă 35 elevi, Excelenţă Academică 56 elevi, Excelenţă Cultural-Artistică 26 elevi, Excelenţă Sportivă 29 elevi, Voluntariat 39 elevi, respectiv Junior Academic 6 elevi.

Zilele Colegiului 2024

• Galerii › 2023-2024 › Zilele Colegiului 2024

Vineri, , Colegiul Naţional „Unirea”, la ceas simbolic de sărbătoare, a conferit educației valoare, prin acordarea Premiilor de excelență, a Premiilor „Junior academic”, pentru elevii ciclului primar, Premiile pentru activitățile cultural artistice și pentru performanțele sportive, precum și Premiile pentru voluntariat.

Au fost reluate concursuri de tradiție, precum Concursul regional de Creație și interpretare artistică „Cuvinte ce exprimă adevărul”, Concursul Plurilingvism, Concursul județean de matematică „Simon Petru”, Simularea examenlor de biologie și chimie în vederea admiterii la Facultatea de Medicină în colaborare cu UMFST „George Emil Palade”, Târgu Mureș.

Calendare examene 2024

• Acasă

CALENDAR BAC, sesiunea iunie-iulie 2024.

• : Înscrierea candidaţilor
  • : Competenţe limba română – A)
  • : Competenţe limba maternă – B)
  • : Competenţe digitale – D)
  • : Competenţe într-o limbă de circulaţie internaţională – C)
  • : Limba şi literatura română – E) a)
  • : Proba obligatorie a profilului – E) c)
  • : Proba la alegere a profilului – E) d)
  • : Limba şi literatura maternă – E) b)
  • : Afişarea rezultatelor (până la ora 12:00)
  • : Depunerea contestaţiilor (12:00 – 16:00)
  • : Afişarea rezultatelor finale

CALENDAR EN, pentru anul şcolar 2023-2024.

• : Înscrierea candidaţilor
  • : Limba şi literatura română
  • : Matematică
  • : Limba şi literatura maternă
  • : Afişarea rezultatelor (până la ora 16:00)
  • : Depunerea contestaţiilor (16:00 – 20:00)
  • : Afişarea rezultatelor finale

Subiectele și baremele concursului de matematică „Simon Petru”, ediția XXII

Subiectele și baremele concursului de matematică „Simon Petru”, ediția XXII.

zip Subiectele și baremele concursului SP 2024 (29 descărcări)

Rezultate simulare de admitere la UMFST - Chimie

Rezultatele elevilor înscriși la Concursul de simulare a admiterii de la Universitatea de Medicină, Farmacie, Știință și Tehnologie „GEORGE EMIL PALADE” din Târgu Mureș, Concurs organizat la Colegiul Național „Unirea” la data de .

zip Rezultate Simulare admitere UMFST - Chimie (146 descărcări)

Simulare de admitere la UMFST - Biologie

Vineri, a avut loc simularea examenului de admitere la UMFST Târgu Mureș, la disciplina BIOLOGIE. Au participat 101 candidați din liceele și colegiile județului Mureș. Prezentăm anexat rezultatele obținute, precum și baremele pentru corectură.

Le mulțumim tuturor pentru interesul acordat concursului nostru, îi felicităm și le urăm mult succes la admiterea propriu-zisă.

De asemenea, mulțumim echipei de profesori din colegiile mureșene pentru subiectele propuse, precum și inimoșilor voluntari din clasele 12B, 11B și 10C pentru conduita impecabilă pe toată perioada organizării și desfășurării acestui concurs.

Simulare de admitere la UMFST - Chimie

Colegiul Național „Unirea” din Târgu Mureș, în parteneriat cu Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie din Târgu Mureș și Inspectoratul Școlar Județean Mureș, organizează la data de , SIMULAREA CONCURSULUI DE ADMITERE LA UMFSTDISCIPLINA CHIMIE ȘI CHIMIE ORGANICĂ.

zip Simulare admitere UMFST - Chimie (234 descărcări)

Mesaj de sărbători

mesaj de sărbători