Pagina Noutăţi a Colegiului Naţional „Unirea” listează mesaje scurte, pagini noi adăugate, modificări făcute asupra unor pagini deja existente. Mesajele sunt afişate în ordine invers cronologică, 10 mesaje pe pagină. Număr pagini: 54, număr mesaje: 539.

Admitere clasa a IX-a, anul școlar 2024-2025

Acte necesare la dosarul de încriere pentru clasa a IX-a, anul școlar 2024-2025. Documentele se vor depune în perioada 25, 26 iulie 2024 și 29, 30 iulie 2024 , în intervalul orar 9:00 – 14:00, la sediul unității de învățământ.

pdf Admitere clasa a IX-a 2024-2025 (272 descărcări)

Proiecte eTwinning

• Despre noi › Proiecte eTwinning

Proiectul „Deutsch lernen mit Märchen und Geschichten” – „Învățarea limbii germane cu ajutorul poveștilor și basmelor” a reunit școli din mai multe țări: Turcia, România, Croația, Grecia, Polonia, cu scopul aducerii învățării limbii germane în secolul XXI, prin intermediul metodelor inovative precum aplicațiile digitale și inteligența artificială. Proiectul s-a derulat pe o perioadă de 7 luni, începând cu noiembrie 2023, încheindu-se în luna mai 2024. Colegiul Național „Unirea” a fost implicat în acest proiect cu grupa de elevi ai clasei a IX-a C, profil științele naturii intensiv germană.

Dotare cu laboratoare inteligente

COLEGIUL NAȚIONAL „UNIREA” TÂRGU MURES, în calitate de Beneficiar, anunță demararea proiectului „DOTAREA CU LABORATOARE INTELIGENTE A COLEGIULUI NAȚIONAL UNIREATÂRGU MUREȘ PNRR 2023” / cod proiect F-PNRR-SmartLabs-2023-1641, proiect finanțat prin PLANUL NAȚIONAL DE REDRESARE ȘI REZILIENȚĂ Pilonul VI.

pdf Dotare cu laboratoare inteligente (25 descărcări)

Rezultate Bacalaureat 2024 (înainte de contestații)

Rezultatele Examenului Național de Bacalaureat 2024 (înainte de contestații), desfășurat la Colegiul Național „Unirea”.

pdf Lista notelor CE 2024-inainte-de-contestatii (110 descărcări)

Gala Performanței la Biologie și Geografie 2024

Marți, , Colegiul Național „UNIREA” a găzduit GALA PERFORMANȚEI LA BIOLOGIE ȘI GEOGRAFIE, eveniment în cadrul căruia au fost premiați elevii și profesorii cu rezultate remarcabile la olimpiadele și concursurile școlare la disciplinele biologie și geografie, precum și elevii care au activat în cadrul CENTRULUI DE EXCELENȚĂ la cele două discipline. Felicitări tuturor!

Festivitatea de premiere RELIGIE ORTODOXĂ 2024

Premierea elevilor de la Colegiul Naţional „Unirea” care au participat la Olimpiada de Religie Ortodoxă în anul școlar 2023-2024 și au obținut rezultate foarte bune! FELICITĂRI!

Festivitatea de premiere CHIMIE 2024

Festivitatea de premiere a elevilor din județul Mureș, care au participat și au obținut rezultate la olimpiada și concursurile județene și naționale la disciplina chimie. Premierea a avut loc la Colegiul Naţional „Unirea” din Târgu Mureș în data de . Felicitări elevilor și profesorilor!

Rezultate finale engleză admitere 2024

Rezultate finale după contestații la proba de verificare a cunoştinţelor de limbă modernă în cadrul admiterii în învăţământul liceal de stat pentru anul şcolar 2024-2025, desfășurat la Colegiul Național „Unirea”.

pdf Rezultate finale engleză admitere 2024 (181 descărcări)

Zilele Porților Deschise 2024

De la „bobocii uniriști” din clasa pregătitoare, la elevii din clasele de început de ciclu gimnazial și liceal, începem să ne proiectăm viitorul, să asigurăm continuitatea, să dăm sens unitar devenirii noastre. Alături de ei, ceilalți elevi, din marea familie a școlii, părtași deja la construcția edificiului nostru educațional, vin să completeze emoțiile și speranțele tuturor celor care însuflețesc prin frumusețea vârstei lor, viața școlii.

Pregătit să întâmpine o nouă generaţie de absolvenţi ai claselor a VIII-a, Colegiul Naţional „Unirea”, Târgu Mureș, vă aşteaptă, cu „porţile deschise” să păşiţi în toposul şcolii, să ne cunoaşteţi preocupările, activităţile, performanţele.

Rezultatele Concursului NOI ȘI CHIMIA-etapa județeană

Rezultatele Concursului NOI ȘI CHIMIA-etapa județeană

pdf Rezultate Concursul NOI ȘI CHIMIA (96 descărcări)