Pagina Noutăţi a Colegiului Naţional „Unirea” listează mesaje scurte, pagini noi adăugate, modificări făcute asupra unor pagini deja existente. Mesajele sunt afişate în ordine invers cronologică, 10 mesaje pe pagină. Număr pagini: 54, număr mesaje: 532.

Înscriere în clasa pregătitoare 2023-2024

Înscriere în clasa pregătitoare în anul școlar 2023-2024.

pdf Document informativ (47 descărcări)

Scrisoare deschisă în prag de absolvire

• Acasă

Scrisoare deschisă în prag de absolvire

Olimpiade Naţionale 2022-2023

• Evenimente › Olimpiade Naţionale 2023

Tabel cu elevii Colegiului Naţional „Unirea” care au participat la faza Naţională a diferitelor Olimpiade din anul şcolar 2022-2023. Distribuţia elevilor calificaţi pe specializări: Matematică-Informatică 6, Ştiinţe ale Naturii 3, Ştiinţe Sociale 2, Filologie 2 și Gimnaziu 0.

Ziua porților deschise 2023

Pregătit să întâmpine o nouă generaţie de absolvenţi ai claselor a VIII-a, Colegiul Naţional „Unirea”, Târgu Mureș, vă aşteaptă, cu „porţile deschise” să păşiţi în toposul şcolii, să ne cunoaşteţi preocupările, activităţile, performanţele.

pdf Invitație ziua porților deschise (46 descărcări)

Înscriere în clasa pregătitoare 2023-2024

Înscriere în clasa pregătitoare în anul școlar 2023-2024.

zip Documente informative (48 descărcări)

• Acasă

În aceste zile, când natura a dat zvon de primăvară, ne pregătim să trecem un prag și să intrăm în paradigma echinocțiului cosmic și sufletesc.

Zilele Colegiului 2023

• Galerii › 2022-2023 › Zilele Colegiului 2023

Vineri, , Colegiul Naţional „Unirea”, la ceas simbolic de sărbătoare, a conferit educației valoare, prin acordarea Premiilor de excelență, a Premiilor „Junior academic”, pentru elevii ciclului primar, Premiile pentru activitățile cultural artistice și pentru performanțele sportive, precum și Premiile pentru voluntariat.

Au fost reluate concursuri de tradiție, precum Concursul regional de Creație și interpretare artistică „Cuvinte ce exprimă adevărul”, Concursul Plurilingvism, Concursul județean de matematică „Simon Petru”, Simularea examenlor de biologie și chimie în vederea admiterii la Facultatea de Medicină în colaborare cu UMFST „George Emil Palade”, Târgu Mureș.

Rezultate simulare de admitere la UMFST - Chimie

Rezultatele elevilor înscriși la Concursul de simulare a admiterii de la Universitatea de Medicină, Farmacie, Știință și Tehnologie „GEORGE EMIL PALADE” din Târgu Mureș, Concurs organizat la Colegiul Național „Unirea” la data de .

pdf Rezultate Simulare admitere UMFST - Chimie (55 descărcări)

Subiectele și baremele concursului de matematică „Simon Petru”, ediția XXI

Subiectele și baremele concursului de matematică „Simon Petru”, ediția XXI.

zip Subiectele și baremele concursului SP 2023 (18 descărcări)

Premii - Concursul de matematică „Simon Petru”, ediția XXI

Premii – Concursul de matematică „Simon Petru”, ediția XXI

pdf Premii - Concursului de matematică „Simon Petru”, ediția XXI (60 descărcări)