Pagina Noutăţi a Colegiului Naţional „Unirea” listează mesaje scurte, pagini noi adăugate, modificări făcute asupra unor pagini deja existente. Mesajele sunt afişate în ordine invers cronologică, 10 mesaje pe pagină. Număr pagini: 53, număr mesaje: 526.

ÎNTRU DĂINUREA NEAMULUI ŞI A ŞCOLII ROMÂNEŞTI

• Acasă

Unirea eternizează...ea este o izbăvire de trecut şi-o fiinţare întru viitor, o redeşteptare a omului din OM şi a istoriei din nescrisă istorie!

Balul Bobocilor 2022

• Galerii › 2022-2023 › Balul Bobocilor 2022

Balul bobocilor claselor a IX-a de la Colegiului Naţional „Unirea” având tematica „Noaptea Muzeelor” s-a desfăşurat în data de la Centrul Cultural „Mihai Eminescu” din Târgu Mureş. Miss şi Mister Boboc Colegiul Naţional „Unirea” 2022 au fost: Pasc Deea Ariana şi Câmpean Doru Ioan. Premianţii au fost: Oprea Alesia şi Azbe-Vălcescu Răzvan (premiul II), Fărcaș Miruna Paula şi Moldovan Filip Ioan (premiul III), Truța Ioana Ștefania şi Moldovan Horea (premiul de popularitate). Au mai participat şi următorii elevi: Dobrin Raul Andrei, Donici-Maier David, Ilea Alesia, Moldovan Dan, Muntean Karina Diana, Nicolau Andrei, Soare Maia, Stan Mara Teodora, Stoica Mălina Maria şi Toma Alexandru Ștefan.

„Săptămâna Astronomiei” ediția 2022

În perioada , organizăm la Colegiul Național „Unirea”, Târgu Mureș, evenimentul „Săptămâna Astronomiei”, ediția 2022.

Sunt programate peste 30 de activități:

• prezentări powerpoint și video susținute de elevi și profesori
  • prezentări ale unor invitați de la Astroclubul Mureș
  • intervenții Zoom din partea unor personalități
  • activitate de cerc literar
  • expoziție de desene,
  • ieșiri pentru demonstrații practice și observații astronomice
  • vizionare de filme, etc.

Prezentările se vor desfășura cu precădere în sălile Amfiteatru și Sala 18, în fiecare zi începând cu ora 13:15.

pdf „Săptămâna Astronomiei” 2022 (34 descărcări)

Erasmus Days 2022

Activități de diseminare a proiectelor ROMUAS 2021-1-RO01-KA220-VET-000033036 și EU Hackathon 2020-1-ES01-KA202-082752.

Ideea proiectului ROMUAS a luat naștere din dorința partenerilor de a crea un model eficient și transferabil la nivel european de predare a competențelor și a noilor tehnologii elevilor din domeniul științific și tehnologic, pentru a sprijini ocuparea forței de muncă și a promova coeziunea socială pe piața muncii.

Scopul proiectului EU HACKATHON este de a permite elevilor VET să înțeleagă provocările disciplinelor ESTEAME, să îi încurajeze să dezvolte abilități transversale și competențe cheie, cum ar fi competențele digitale, inovația, gândirea critică și rezolvarea problemelor, precum și promovarea conceptului de a înveța cum să înveți.

Concursul Hackathon 2022

• Galerii › 2022-2023 › Concursul Hackathon 2022

Tema competiției Unirea Hackathon 2022 a fost: Revitalizarea vieții sociale și culturale a municipiul Târgu Mureș. Echipajele participante au fost: The Leftovers: Băbuţ Darius Sebastian, Cengher Mihai Liviu, Popa Raluca Ioana, Secară Călin Bogdan și Ţiţiu Claudiu (mentor director dr. Stănescu Aurora Manuela), SolveIT: Drăgoi Mircea, Mare Antonia Maria, Oltean Mario Raul, Suciaghi Denis și Vlasiu Alesia (mentor director adjunct Pastia Corina), LUMIX: Bălan Liliana, Bândilă Darius, Cerceş Maria Alexandra, Morar Iulia Ştefana și Trifan Paula Maria (mentor profesor Chira Cristiana), Toro Rosso: Blaga Alexandra, Gorea Denisa Maria, Macarie Vlad, Petruţ Raul Sabin și Ugran Radu Andrei (mentor profesor Costea Adrian Andrei), FIXD: Căpăţînă Mark, Duicu Tudor, Macovei Cătălin Andrei, Viţa Cristian și Vulcu Radu Alexandru (mentor profesor Negrea Anamaria), A.C.O.R.D.: Başca Denisa Maria, Ciorea Mihnea Ştefan, Hancu Alexandru Andrei, Merdar Maria Mihaela și Șandor Andrei Cristian (mentor profesor Pintilie Tünde), R.I.T.M.O.: Lateş Ovidiu Alexandru, Lazăr Rareş, Popescu Mihnea Daniel, Şuteu Tudor Ştefan și Vajda Ingrid Evelin (mentor profesor Csifó László Loránd).

Ziua Europeană a Sportului Școlar 2022

Colegiul Național „Unirea”, Târgu Mureș, împreună cu organizațile europene coordonatoare: Federația Maghiară a Sportului Școlar, International Sport and Culture Association Danemarca, cu Cofinanțarea Comisiei Europene prin Programul Erasmus+, a derulat evenimentul: ZIUA EUROPEANĂ A SPORTULUI ȘCOLAREUROPEAN SCHOOL SPORT DAY, 30 SEPTEMBRIE 2022.

Anul acesta, activitățile sportive s-au desfășurat sub sloganul Going Green in Sport promovând sportul și ecologia ca elemente educative. Diseminarea acestui eveniment european la nivelul României, se implementează de către Asociația Județenă a Sportul pentru Toți Suceava. Această organizație este desemnată de către organizatorii europeni (HSSF – Hungarian School Sport Federation și ISCA – International Sport and Culture Association).

În cadrul acestui eveniment, colegiul nostru a derulat trei activități sportive:

• Concurs de aruncări libere pentru clasele a IX-a
  • Cine ține mai mult mingea la perete, pentru clasa a VI-a
  • Dansăm împreună, pentru clasele a V-a, a VI-a, a VII-a, a VIII-a, a IX-a, a X-a, a XI-a

Menționăm, că acest eveniment, cu ajutorul tehnologiei digitale, s-a derulat în paralel cu elevii și profesorii de la Centrul Școlar Pentru Educație Incluzivă nr. 2, din Târgu Mureș, promovând astfel incluziunea socială a persoanelor cu nevoi speciale.

Anunț - Selecție formatori curs PROF

Selectie formatori curs PROF III și PROF IV, proiect POCU/904/6/25/146587 – „Profesionalizarea carierei didactice – PROF

pdf "Selectie formatori PROF III și PROF IV. (32 descărcări)

Competiția „UNIREA Hackathon”

”Hackathon EU” 2020-1-ES01-KA202-082752

pdf Comunicat Hackathon (33 descărcări)

Mesaj de început de an școlar 2022-2023

• Acasă

Mesaj de început de an școlar 2022-2023

Calendar privind transferul elevilor

Calendar privind transferul elevilor începând cu anul școlar 2022-2023.

pdf Calendar transferuri (35 descărcări)