sigla
Evenimente Colegiul Naţional „Unirea”

Programul Zilelor Colegiului 2017

Tabel cu activităţile desfăşurate cu ocazia Zilelor Colegiului Naţional „Unirea” din Tîrgu Mureş în anul şcolar 2016-2017. Tabele sunt sortate în ordine cronologică, după ora începerii activităţii. Cu ocazia Zilelor Colegiului s-au desfășurat 57 de activități în perioada - .

Miercuri, 25 ianuarie 2017

OraActivitateaDetalii
12:00Rucksackbibliothek
Activitatea: Rucksackbibliothek - Biblioteca din rucsac, Proiect în parteneriat cu Biblioteca Institutului Goethe Bucureşti, Realizarea de proiecte multimedia în baza cărţilor lecturate din „Biblioteca în rucsac”
Participanţi: XI C
Locul: Sala Fizică mare
Profesori: Boar Teodora
12:00Detective mysteries
Activitatea: Detective mysteries
Participanţi: XI C, XI D, XI E
Locul: Sala 15
Profesori: Sabău Laura Stanca, Mircea Teodora, Baciu-Marinescu Petru
12:00Europa şi valorile democaratice
Activitatea: Europa şi valorile democaratice. Unitate. Diversitate. Integrare
Participanţi: XI F
Locul: Sala 26
Profesori: Laţa Marioara
12:00Filme documentare educative
Activitatea: Filme documentare educative - filosofice şi dezbateri
Participanţi: XII B
Locul: Sala S1
Profesori: Ravasz Dániel
12:00Istoria cărţii înainte şi după Gutenberg
Activitatea: Istoria cărţii înainte şi după Gutenberg
Participanţi: XI G
Locul: Sala 25
Profesori: Murvai Béla
12:00Consiliere şi prevenţie antidrog
Activitatea: Consiliere şi prevenţie antidrog
Participanţi: Clasele a IX-a
Locul: Sala Festivă
Profesori: Motorga Maria
12:00Campionat tenis de masă
Activitatea: Campionat tenis de masă
Participanţi: Toate clasele
Locul: Sala mică de sport
Profesori: Petraş Cristian
12:00Campionat de streetball
Activitatea: Campionat de streetball (3 la 3)
Participanţi: Toate clasele
Locul: Sala mare de sport
Profesori: dr. Bakó Aliz Tünde
12:00Campionat de fotbal în sală
Activitatea: Campionat de fotbal în sală (4 la 4)
Participanţi: Toate clasele
Locul: Sala mare de sport
Profesori: Tudose Virgiliu
13:00Concurs interdisciplinar
Activitatea: Concurs interdisciplinar de cultură generală
Participanţi: IX A, IX B
Locul: Sala 28
Profesori: Pop Consuela Manuela
13:00Istoria cărţii înainte şi după Gutenberg
Activitatea: Istoria cărţii înainte şi după Gutenberg
Participanţi: XI B
Locul: Sala B53
Profesori: Murvai Béla

Joi, 26 ianuarie 2017

OraActivitateaDetalii
08:00Plurilingvism
Activitatea: Plurilingvism - Concurs regional de traducere organizat de catedra de limbi moderne
Participanţi: Toate clasele
Locul: -
Profesori: Catedra de limbi moderne
08:00Personalităţi care au schimbat lumea
Activitatea: Personalităţi care au schimbat lumea
Participanţi: XI E
Locul: Sala 7
Profesori: Zidărescu Ioana
08:00Exerciţiu de admiraţie
Activitatea: Exerciţiu de admiraţie - despre Cioran şi Țuţea
Participanţi: XII E
Locul: Amfiteatru
Profesori: Rad Mihaela Sorina
08:00„Strategii de învăţare”
Activitatea: „Strategii de învăţare”
Participanţi: X D
Locul: Laborator de fizică
Profesori: Tăban Claudia
08:00Campionat tenis de masă
Activitatea: Campionat tenis de masă
Participanţi: Toate clasele
Locul: Sala mică de sport
Profesori: Petraş Cristian
08:00Campionat de streetball
Activitatea: Campionat de streetball (3 la 3)
Participanţi: Toate clasele
Locul: Sala mare de sport
Profesori: dr. Bakó Aliz Tünde
08:00Campionat de fotbal în sală
Activitatea: Campionat de fotbal în sală (4 la 4)
Participanţi: Toate clasele
Locul: Sala mare de sport
Profesori: Tudose Virgiliu
08:00Pasiunile noastre ne unesc
Activitatea: Pasiunile noastre ne unesc
Participanţi: VII A
Locul: Sala 4
Profesori: dr. Cheţan Maria
09:00Concurs de programare „BitVortex”
Activitatea: Concurs de programare „BitVortex”
Participanţi: IX A, X A, XII A
Locul: Laborator de informatică
Profesori: Mărginean Manuela
09:00Cultură şi spiritualitate europeană
Activitatea: Cultură şi spiritualitate europeană
Participanţi: X E
Locul: Sala M1
Profesori: Laţa Marioara
09:00„Om de ştiinţă pentru o zi”
Activitatea: „Om de ştiinţă pentru o zi” o poveste frumoasă spusă de către elevi prin experimente fizice şi chimice la graniţa dintre ştiinţă şi magie
Participanţi: IX A, X D, XI C
Locul: Laborator de chimie
Profesori: Cimpoi Stela, Lazin Cristina
09:00Din culisele filosofiei
Activitatea: Din culisele filosofiei
Participanţi: XII E
Locul: Amfiteatru
Profesori: Ilioasa Liviu, Rad Mihaela Sorina
09:00Sesiune de referate ştiinţifice
Activitatea: Sesiune de referate ştiinţifice
Participanţi: XI B
Locul: Sala 72
Profesori: Hampel Emőke
09:00„Meseriile viitorului”
Activitatea: „Meseriile viitorului”
Participanţi: XI A
Locul: Sala Multimedia
Profesori: Tăban Claudia
09:00Cerc de robotică
Activitatea: Cerc de robotică
Participanţi: X A, XI A
Locul: Sala 19
Profesori: Lupaescu Constantin
10:00Personalităţi care au schimbat lumea
Activitatea: Personalităţi care au schimbat lumea
Participanţi: X E
Locul: Sala M1
Profesori: Zidărescu Ioana
10:00Călător în Țara Soarelui - Răsare
Activitatea: Călător în Țara Soarelui - Răsare
Participanţi: IX D
Locul: Sala 27
Profesori: Paşca Simion Mihai
10:00Jocurile Olimpice trecut şi prezent
Activitatea: Jocurile Olimpice trecut şi prezent, invitat Vlas Elena preşedinte COSR Mureş, Pătru Sorin, inspector şcolar judeţul Mureş
Participanţi: VIII A, XI B
Locul: Sala 52
Profesori: dr. Bakó Aliz Tünde, Tudose Virgiliu, Petraş Cristian
10:00Concurs interdisciplinar
Activitatea: Concurs interdisciplinar de creaţie şi traducere „Uniţi sub tricolor!”
Participanţi: IX E, IX D, X C, X E, X F, XI C, XI D, XI E, XI F
Locul: Amfiteatru
Profesori: Motorga Maria, Pop Consuela Manuela, dr. Niţulescu Diana Anca, Păşcan Sabin Gavril
10:00Vizionare filme
Activitatea: Vizionare filme
Participanţi: XII B, XII F
Locul: Sala S1
Profesori: Murvai Béla
10:00La ce (mai) e bună cultura?
Activitatea: La ce (mai) e bună cultura? - vizionare conferinţă Pleşu Andrei - discuţii
Participanţi: XII D
Locul: Sala 16
Profesori: Rad Mihaela Sorina
10:00Logică aplicată / distractivă
Activitatea: Logică aplicată / distractivă
Participanţi: IX E
Locul: Sala M3
Profesori: Rad Mihaela Sorina
10:00Rucksackbibliothek
Activitatea: Rucksackbibliothek - Biblioteca din rucsac. Proiect în parteneriat cu Biblioteca Institutului Goethe Bucureşti, proiecte multimedia
Participanţi: XI A, XI E
Locul: Sala Multimedia
Profesori: Boar Teodora
11:00Concurs regional antidrog
Activitatea: Concurs regional antidrog „Nu fi dependent, fii independent”
Participanţi: Toate clasele
Locul: Sala Festivă
Profesori: Motorga Maria, Tăban Claudia
11:00Cultură şi spiritualitate antică
Activitatea: Cultură şi spiritualitate antică - Concurs
Participanţi: IX E
Locul: Sala M3
Profesori: Laţa Marioara
11:00Activitate interdisciplinară
Activitatea: Activitate interdisciplinară dedicată poetului Ioan Alexandru
Participanţi: Toate clasele
Locul: Amfiteatru
Profesori: dr. Stănescu Aurora Manuela, dr. Florea Iuliu
12:00Activitate experimentală
Activitatea: Activitate experimentală
Participanţi: IX C
Locul: Laborator de chimie
Profesori: Radu Suzana Maria
12:00La ce (mai) e bună cultura?
Activitatea: La ce (mai) e bună cultura? - vizionare conferinţă Pleşu Andrei - discuţii
Participanţi: XII C
Locul: Sala 18
Profesori: Rad Mihaela Sorina
12:00Pompei - Capsula timpului
Activitatea: Pompei - Capsula timpului
Participanţi: VIII
Locul: Sala 8
Profesori: Zidărescu Ioana
12:00Expediţie în Munţii Hymalaya
Activitatea: Expediţie în Munţii Hymalaya, invitat Veress Zsobor
Participanţi: X B, XI B
Locul: Sala 72
Profesori: Pisak-Lukáts Katalin
13:00De la mitologie la etimologie
Activitatea: De la mitologie la etimologie
Participanţi: IX D, IX E
Locul: Sala Fizică mare
Profesori: Zidărescu Ioana
13:00Lansarea revistei „Privitorul spre stele”
Activitatea: Lansarea revistei „Privitorul spre stele”
Participanţi: Toate clasele
Locul: Sala 16
Profesori: dr. Stănescu Aurora Manuela
13:00Sociologia în viaţa noastră
Activitatea: Sociologia în viaţa noastră
Participanţi: XI D
Locul: Sala D15
Profesori: Rad Mihaela Sorina

Vineri, 27 ianuarie 2017

OraActivitateaDetalii
08:00Quizz - The Patriot
Activitatea: Quizz - The Patriot
Participanţi: XI E
Locul: Sala 7
Profesori: Costea Adrian Andrei
08:00Komische Wörter auf Deutsch
Activitatea: Komische Wörter auf Deutsch, Concurs ligvistic
Participanţi: XI D, XI E
Locul: Sala 15
Profesori: Boar Teodora
08:00Finala campionat Tenis de Masă
Activitatea: Finala campionat Tenis de Masă
Participanţi: Toate clasele
Locul: Sala mică de sport
Profesori: dr. Bakó Aliz Tünde, Tudose Virgiliu, Petraş Cristian
09:00Logica aplicată
Activitatea: Logica aplicată
Participanţi: IX C
Locul: Sala D2
Profesori: Rad Mihaela Sorina
09:00Ich spiele... Deutch
Activitatea: Ich spiele... Deutch Ludoteca limbii germane Liceul Tehnologic „Constantin Brâncuşi”
Participanţi: III A, IV A
Locul: Sala de clasă
Profesori: Boar Teodora
10:00Vizită la biblioteca Teleki
Activitatea: Vizită la biblioteca Teleki
Participanţi: X B
Locul: Biblioteca Teleki
Profesori: Murvai Béla
10:00„Visul” - prezentare de proiecte
Activitatea: „Visul” - prezentare de proiecte
Participanţi: X F
Locul: Sala M2
Profesori: Tăban Claudia
12:00Spectacol festiv
Activitatea: Spectacol festiv „Unirea-în marea sală de clasă a Europei”
Participanţi: Elevi, invitaţi, profesori
Locul: Casa de Cultură „Mihai Eminescu”
Profesori: dr. Stănescu Aurora Manuela

Activităţi cu caracter permanent

OraActivitateaDetalii
Panou documentar „Unirea naţiunea a făcut-o!”
Activitatea: Panou documentar „Unirea naţiunea a făcut-o!”
Participanţi: Toate clasele
Locul: Incinta Colegiului
Profesori: Laţa Marioara

Activităţi premergătoare Zilelor Colegiului

OraActivitateaDetalii
Concurs regional eminescian
Activitatea: Concurs regional eminescian „Cuvinte ce exprimă adevărul”, ediţia a XVII-a. Invitat: Valentin Marica
Participanţi: Licee şi colegii mureşene
Locul: Sala festivă
Profesori: Catedra de limba şi literatura română
Concurs de biologie Simularea admiterii
Activitatea: Concurs de biologie Simularea admiterii la Universitatea de Medicină şi Farmacie Tîrgu Mureş, Parteneri UMF Tîrgu Mureş
Participanţi: Clasele a XII-a din judeţ
Locul: Incinta Colegiului
Profesori: Branea Cristina Maria, Suciu Stanca
Concursul de matematică „Simon Petru”
Activitatea: Concursul judeţean de matematică „Simon Petru”, ediţia a XVII-a.
Participanţi: Gimnazii şi licee mureşene
Locul: Incinta Colegiului
Profesori: Catedra de matematică
pdf Programul Zilelelor Colegiului 2017 (30 descărcări)

mecsigla M E CMinisterul Educaţiei

Târgu Mureș Colegiul Naţional „Unirea” România