sigla
Evenimente Colegiul Naţional „Unirea”

Programul Zilelor Colegiului 2018

Tabel cu activităţile desfăşurate cu ocazia Zilelor Colegiului Naţional „Unirea” din Tîrgu Mureş în anul şcolar 2017-2018. Tabele sunt sortate în ordine cronologică, după ora începerii activităţii. Cu ocazia Zilelor Colegiului s-au desfășurat 60 de activități în perioada - .

Miercuri, 17 ianuarie 2018

OraActivitateaDetalii
12:00„Ce înseamnă să fii programator?”
Activitatea: „Ce înseamnă să fii programator?”, invitat Mureșan Bogdan, student Cambridge, UK
Participanţi: IX
Locul: Sala 27
Profesori: Manuela Mărginean, Drăguș Andreea Ioana
13:00Concursul Regional „Cuvinte ce exprimă adevărul”
Activitatea: Concursul Regional eminescian de Creație și Interpretare „Cuvinte Ce Exprimă Adevărul”, pentru nivel liceal
Participanţi: IX, XII
Locul: Sala festivă
Profesori: dr. Stănescu Aurora Manuela, Pop Consuela Manuela, Maria Motorga, dr. Chețan Maria, Bândilă Melania, Turcu Codruța Daniela, Pășcan Sabin Gavril
13:00„Introducere în simularea jocurilor”
Activitatea: „Introducere în simularea jocurilor” Love Game Engine și geometria analitică, invitat Mureșan Bogdan, student Cambridge, UK
Participanţi: IX
Locul: Sala 27
Profesori: Manuela Mărginean, Drăguș Andreea Ioana

Vineri, 19 ianuarie 2018

OraActivitateaDetalii
11:00Concurs de biologie Simularea admiterii
Activitatea: Concurs Biologie – Simularea Admiterii în colborare cu UMF Tîrgu Mureș
Participanţi: Clasele a XII-a din judeţ
Locul: Sala festivă
Profesori: Branea Cristina Maria, Suciu Stanca

Sâmbătă, 20 ianuarie 2018

OraActivitateaDetalii
08:00Concurs de matematică „Simon Petru”
Activitatea: Concurs Județean de Matematică „Simon Petru”, ediția a XVIII-a
Participanţi: Gimnazii şi licee mureşene
Locul: Incinta Colegiului
Profesori: Catedra de matematică

Luni, 22 ianuarie 2018

OraActivitateaDetalii
10:00Dezvoltarea inteligenței emoționale
Activitatea: Dezvoltarea inteligenței emoționale
Participanţi: IV A
Locul: Sala de clasă
Profesori: Tăban Claudia
11:00Vizionare film
Activitatea: Vizionare film
Participanţi: Toate clasele ciclului primar
Locul: Sala de clasă
Profesori: Roșca Adriana Crina, Scumpu Mihaela, Russu Monica, Sîntean Claudia, Stoica Andreea Teodora
11:30If you feel like singing
Activitatea: If you feel like singing
Participanţi: Clasele gimnaziale
Locul: Sala 4, 5
Profesori: Baciu-Marinescu Petru, Iacov Hermina Maria, Mircea Teodora, Romonți Mioara Corina, Sabău Laura Stanca
11:30Mari Români
Activitatea: Mari Români – vizionare film istoric
Participanţi: IX D
Locul: Sala 14
Profesori: Rad Mihaela Sorina
11:30Misterele creierului uman
Activitatea: Misterele creierului uman
Participanţi: XI C, XI D
Locul: Sala 28
Profesori: Catedra de biologie
11:30Proces literar
Activitatea: Proces literar: Ion de Liviu Rebreanu
Participanţi: X C, X D
Locul: Fizică mică
Profesori: Motorga Maria
11:30Ce știau anticii?
Activitatea: Ce știau anticii?,Vizionare documentar despre materialele de scris din antichitate
Participanţi: IX E
Locul: Sala M2
Profesori: Zidărescu Ioana
11:30„J’aime la France et la culture française”
Activitatea: „J’aime la France et la culture française”- Concurs interactiv cultură şi civilizaţie franceză
Participanţi: IX C, XII F
Locul: Sala 26
Profesori: Rus Laura
11:30Des produits bien français
Activitatea: Des produits bien français
Participanţi: X C
Locul: Cabinet Franceză
Profesori: Berku Diana
11:30Tehnici si metode de acordare a primului ajutor
Activitatea: Tehnici si metode de acordare a primului ajutor - invitati - reprezentanti de la Asociatia Samaritenii
Participanţi: Clasele gimnaziale și liceale
Locul: Sala mare de sport
Profesori: dr. Bakó Aliz Tünde, Tudose Virgiliu, Petraș Cristian
12:00Am cravata mea/ Sunt pionier!
Activitatea: Am cravata mea/ Sunt pionier!-elevii în comunism
Participanţi: X D, XII D
Locul: Sala 15
Profesori: Marin Marius Sebastian, Pașca Simion Mihai
12:00„Rucksackbibliothek”
Activitatea: „Rucksackbibliothek” – ediţia a II – proiect în parteneriat cu Biblioteca Institutului Goethe Bucureşti, niveluri A2 - B1, realizarea de proiecte multimedia în baza cărţilor lecturate din Biblioteca in rucsac
Participanţi: IX C, XI D, XI E, XI F
Locul: Fizica mare
Profesori: Boar Teodora
12:00Educație bancară
Activitatea: Educație bancară, invitat Bartha Mihaela
Participanţi: IX
Locul: Amfiteatru
Profesori: -
12:30Prezentare Media in the USA
Activitatea: Prezentare Media in the USA
Participanţi: X E
Locul: American Corner, Biblioteca Județeană
Profesori: Costea Adrian Andrei, Baciu-Marinescu Petru

Marți, 23 ianuarie 2018

OraActivitateaDetalii
08:00Workshop Educație Media
Activitatea: Workshop Educație Media
Participanţi: X E
Locul: Sala M3
Profesori: Costea Adrian Andrei, Baciu-Marinescu Petru
10:00Micul unirist lingvist, activitate tip concurs
Activitatea: Micul unirist lingvist, activitate tip concurs
Participanţi: III A, IV A
Locul: Sala de clasă
Profesori: Mircea Teodora, Sabău Laura Stanca
10:00Have Fun with Songs
Activitatea: Have Fun with Songs
Participanţi: Clasa pregătitoare
Locul: Sala de clasă
Profesori: Romonți Mioara Corina
11:00Povestiri istorice
Activitatea: Povestiri istorice
Participanţi: Toate clasele ciclului primar
Locul: Sala de clasă
Profesori: Roșca Adriana Crina, Scumpu Mihaela, Russu Monica, Sîntean Claudia, Stoica Andreea Teodora
11:30Sesiune de referate și proiecte
Activitatea: Sesiune de Referate și proiecte – Unirea Principatelor Române
Participanţi: V B
Locul: Corpul C
Profesori: Dragomir Cristian
11:30Frumusețea portului popular pe Valea Mureșului Superior
Activitatea: Frumusețea portului popular pe Valea Mureșului Superior
Participanţi: VIII A
Locul: Sala 4
Profesori: Crăciun Andreea, Marin Marius Sebastian
11:30Mari Români
Activitatea: Mari Români: Alexandru Ioan Cuza
Participanţi: X D
Locul: Fizica Mică
Profesori: Pașca Simion Mihai
11:30Vizita La Biblioteca Teleki-Bolyai
Activitatea: Vizita La Biblioteca Teleki-Bolyai
Participanţi: XI B
Locul:
Profesori: Héjja Kinga
11:30Lansarea cărții de eseuri literare ”Lumina din spatele gratiilor”
Activitatea: Lansarea cărții de eseuri literare ”Lumina din spatele gratiilor”. Cartea cuprinde cele mai frumoase eseuri scrise de elevi în cadrul Concursului „În Grădina Sfinților închisorilor”, Invitat scriitorul Băciuț Nicolae
Participanţi: VIII, IX C, XI F, X E, XII D
Locul: Sala festivă
Profesori: Florea Simona, dr. Chețan Mariana, Bândilă Melania, dr. Florea Iuliu
11:30Project Based Learning
Activitatea: Project Based Learning – abordare transdisciplinară în predarea științelor naturii
Participanţi: Elevi ai claselor de profil Științe ale naturii
Locul: Sala 28
Profesori: Branea Cristina Maria
11:30Generația Facebook
Activitatea: Generația Facebook – discuții interactive, invitat Capră Răzvan absolvent CNU
Participanţi: IX B, IX D, IX E
Locul: Sala 16
Profesori: Rad Mihaela Sorina, Zidărescu Ioana, Suciu Stanca
11:30Vademecum Filosofic
Activitatea: Vademecum Filosofic,vizionare filmulețe Ted, urmate de dezbateri libere
Participanţi: XI D, XI E, XI F
Locul: Sala M1
Profesori: Ilioasa Liviu
11:30„Unirea Principatelor Române”
Activitatea: „Unirea Principatelor Române”,Domnia Lui Alexandru Ioan Cuza (1859-1866), elev Zugravu Carina, XII F
Participanţi: XII E, XII F
Locul: Sala 26
Profesori: Lața Marioara
11:30„Der Puls meiner Generation”
Activitatea: „Der Puls meiner Generation” – atelier jocuri lingvistice digitale – exemple de bună practică - parteneriat în proiectul DIP in SOE Goethe Institut Croaţia
Participanţi: V A, VI A, VII A
Locul: Sala 5
Profesori: Boar Teodora, Varga Márta
11:30Campionat de fotbal 3-3
Activitatea: Campionat de fotbal 3-3
Participanţi: Clasele gimnaziale și liceale
Locul: Sala mare de sport
Profesori: dr. Bakó Aliz Tünde, Tudose Virgiliu, Petraș Cristian
11:30Campionat de tenis de masă
Activitatea: Campionat de tenis de masă
Participanţi: Clasele gimnaziale și liceale
Locul: Sala mică de sport
Profesori: dr. Bakó Aliz Tünde, Tudose Virgiliu, Petraș Cristian
11:30Vizionare film artistic „Călăuza”
Activitatea: Vizionare film artistic „Călăuza” după nuvela „Picnic la marginea drumului” scrisă de frații Strugațki
Participanţi: XII G
Locul: Sala 25
Profesori: Murvai Béla
12:00Educație pentru sănătate
Activitatea: Educație pentru sănătate, invitat dr. Florea Laura
Participanţi: X C
Locul: Sala D2
Profesori: Mircea Teodora
12:00Expoziție de experimente de fizică-chimie
Activitatea: Expoziție de experimente de fizică-chimie, Expoziție de lucrări și montaje experimentale
Participanţi: VII A, VIII A, IX A, IX B, IX C, X B, XI A, XI C, XI D
Locul: Sala 24, Multimedia
Profesori: Cimpoi Stela, Lazin Cristina, Radu Suzana, Lupaescu Constantin
12:00Concursul ”Să ne intrecem în concepte!”
Activitatea: Concursul ”Să ne intrecem în concepte!”
Participanţi: XII B, XII E, XII F
Locul: Sala 26
Profesori: Motorga Maria
12:00Orientare pentru viitor, orientare pentru carieră
Activitatea: Orientare pentru viitor, orientare pentru carieră, invitat Lupășteanu Maior
Participanţi: XI, XII
Locul: Amfiteatru
Profesori: -

Joi, 25 ianuarie 2018

OraActivitateaDetalii
08:00Expoziție permanentă de machete 3D
Activitatea: Expoziție permanentă de machete 3D ale grupelor de lucru pe temele: „ADN – spirala vieții” – „A DNS az élet alapja”; respectiv „Virusurile celulei pro- și eucariote” - „Az élő, pro- és eukarióta sejt vírusai”
Participanţi: XII B
Locul: Sala 19
Profesori: Kiss-Bujáki Ildikó, Pisak-Lukáts Katalin
10:00Aplicații ale algoritmilor genetici în probleme de optimizare
Activitatea: Aplicații ale algoritmilor genetici în probleme de optimizare
Participanţi: XII B
Locul: Sala 54
Profesori: Kiss-Bujáki Ildikó, Pisak-Lukáts Katalin
11:00Proiect „Școala de vis”
Activitatea: Proiect „Școala de vis”
Participanţi: Toate clasele ciclului primar
Locul: Sala de clasă
Profesori: Roșca Adriana Crina, Scumpu Mihaela, Russu Monica, Sîntean Claudia, Stoica Andreea Teodora
11:30Sesiune de referate și proiecte
Activitatea: Sesiune de referate și proiecte – Unirea Principatelor Române
Participanţi: IX E
Locul: Sala M2
Profesori: Dragomir Cristian
11:30Lansarea Revistei Școlii
Activitatea: Lansarea Revistei Școlii
Participanţi: Toate clasele
Locul: Sala 16
Profesori: dr. Stănescu Aurora Manuela, Pop Consuela Manuela, Motorga Maria, dr. Chețan Maria, Bândilă Melania, Turcu Codruța Daniela
11:30Vizionare de film
Activitatea: Vizionare de film – Dead poets’ corner
Participanţi: X E
Locul: Sala M3
Profesori: Baciu-Marinescu Petru
11:30Vizită la Cotidianul Zi de Zi
Activitatea: Vizită la Cotidianul Zi de Zi
Participanţi: XI F
Locul: -
Profesori: Tăban Claudia
11:30Campionat de baschet
Activitatea: Campionat de baschet
Participanţi: Clasele gimnaziale și liceale
Locul: Sala mare de sport
Profesori: dr. Bakó Aliz Tünde, Tudose Virgiliu, Petraș Cristian
11:30Campionat de tenis de masă
Activitatea: Campionat de tenis de masă
Participanţi: Clasele gimnaziale și liceale
Locul: Sala mică de sport
Profesori: dr. Bakó Aliz Tünde, Tudose Virgiliu, Petraș Cristian
12:00Simulare admitere la disciplina Chimie
Activitatea: Simulare admitere UMF la disciplina Chimie
Participanţi: XI A, XI C, XI D, XII A, XII C
Locul: Amfiteatru, Sala Multimedia
Profesori: Cimpoi Stela, Radu Suzana Maria
12:00Expoziție de robotică
Activitatea: Expoziție de robotică
Participanţi:
Locul: Sala S2
Profesori: Lupaescu Constantin
12:00Festivitate de premiere „Simon Petru”
Activitatea: Festiviatea de premiere Concurs Județean de Matematică “Simon Petru”, ediția a XVIII-a
Participanţi: Gimnazii şi licee mureşene
Locul: Sala Festivă
Profesori: Catedra de matematică
12:30"Informații despre informație"
Activitatea: "Informații despre informație" Concurs de cultură tehnică
Participanţi: IX A, IX B, IX C
Locul: Sala 27
Profesori: Mărginean Manuela, Drăguș Andreea Ioana
13:00Concursul județean de traduceri Plurilingvism
Activitatea: Concursul județean de traduceri Plurilingvism
Participanţi: IX, X, XI, XII
Locul: Sala 5
Profesori: Catedra de limba engleză
13:00Atelier de scriere creativă
Activitatea: Atelier de scriere creativă: Și vam spus povestea așa de Bican Florin
Participanţi: IX B, IX A
Locul: Sala 19
Profesori: Motorga Maria, Bândilă Melania
13:00Vizită la biblioteca Teleki
Activitatea: Vizită la biblioteca Teleki Tîrgu Mureș
Participanţi: IX B, IX D, IX E
Locul: -
Profesori: Rad Mihaela Sorina, Zidărescu Ioana, Suciu Stanca

Vineri, 26 ianuarie 2018

OraActivitateaDetalii
10:00Educație Juridică în cadrul Proiectului „Renașterea”
Activitatea: Educație Juridică în cadrul Proiectului „Renașterea” – Interact
Participanţi: IX
Locul: Amfiteatru
Profesori: Rad Mihaela Sorina, Zidărescu Ioana, Suciu Stanca
12:00Spectacol festiv „Perspective uniriste”
Activitatea: Spectacol festiv „Perspective uniriste”
Participanţi: Toate clasele
Locul: Centrul Cultural „Mihai Eminescu”
Profesori: Conducerea Colegiului Național „Unirea”

Activităţi cu caracter permanent

OraActivitateaDetalii
11:00Panou documentar „Unirea, naţiunea a făcut-o!”
Activitatea: Panou documentar „Unirea, naţiunea a făcut-o!”, elev Olar Nicoleta, XI E
Participanţi: XI E
Locul: Incinta Colegiului
Profesori: Lața Marioara
pdf Programul Zilelelor Colegiului 2018 (30 descărcări)

mecsigla M E CMinisterul Educaţiei

Târgu Mureș Colegiul Naţional „Unirea” România