sigla
Evenimente Colegiul Naţional „Unirea”

Programul Zilelor Colegiului 2015

Tabel cu activităţile desfăşurate cu ocazia Zilelor Colegiului Naţional „Unirea” din Tîrgu Mureş în anul şcolar 2014-2015. Tabele sunt sortate în ordine cronologică, după ora începerii activităţii. Cu ocazia Zilelor Colegiului s-au desfășurat 51 de activități în perioada - .

Marți, 20 ianuarie 2015

OraActivitateaDetalii
08:00Experienţă multiculturală europeană
Activitatea: Experienţă multiculturală europeană – Verbania
Participanţi: XI D
Locul: Sala 5
Profesori: Rad Mihaela Sorina
08:405 minute de muzică clasică
Activitatea: 5 minute de muzică clasică în fiecare zi
Participanţi: -
Locul: Radio ProFMSchool Unirea
Profesori: Consiliul Elevilor, Lupaescu Constantin
08:45Meseriile viitorului
Activitatea: Meseriile viitorului – activitate de consiliere în carieră
Participanţi: XI D
Locul: Sala 5
Profesori: Tăban Claudia
09:30Ipostaze existenţiale în oglinda literaturii
Activitatea: Ipostaze existenţiale în oglinda literaturii
Participanţi: IX C
Locul: Laborator de biologie
Profesori: Bândilă Melania
10:45Ne pregătim pentru Viaţă!
Activitatea: Ne pregătim pentru Viaţă! Întâlnire cu un reprezentant al bisericii, invitat de către elevii clasei a XII B
Participanţi: XII B
Locul: Sala 4
Profesori: Majthényi-Wass Virág, Csiki Csilla
11:45EBOLA... CÂT DE APROAPE?
Activitatea: EBOLA... CÂT DE APROAPE? Dezbatere cu scop informaţional Partener: Interact Club Tîrgu Mures Renaşterea
Participanţi: X A, X B, X D, X C
Locul: Sala festivă
Profesori: Dascăl Denisa (XI D), Man Rareş (XII F), Blaga Cristian (XI A), Branea Cristina Maria
12:00PLURILINGVISM Concurs de traduceri
Activitatea: PLURILINGVISM Concurs de traduceri, ediţia a II-a
Participanţi: IX - XII
Locul: Amfiteatru
Profesori: Catedra de limba engleză, franceză şi germană CSI Unirea
13:00„Dansul – limbaj al sufletului”
Activitatea: „Dansul – limbaj al sufletului” Festival de dans – ediţia 2015
Participanţi: I - XII
Locul: Sala mare de sport
Profesori: Catedra de educaţie fizică
13:30Târgurile mureşene şi lumea rurală
Activitatea: Târgurile mureşene şi lumea rurală. Prezentare ppt, planşe, documentare, concurs de eseuri, activităţi efectuate având la bază vizita la Muzeul Judeţean Mureş
Participanţi: VI B
Locul: Incinta şcolii
Profesori: Héjja Kinga
14:00Cum pot obţine performanţa?
Activitatea: Cum pot obţine performanţa? Tehnici eficiente de învăţare
Participanţi: IX - XII
Locul: Sala festivă
Profesori: Tăban Claudia, Boar Teodora

Miercuri, 21 ianuarie 2015

OraActivitateaDetalii
08:00Comunicarea dintre părinţi şi copii
Activitatea: Comunicarea dintre părinţi şi copii. Prezentarea rezultatelor studiului sociologic realizat de elevi din cls. a XI-a D printr-un chestionar aplicat eşantionului selectat din efectivul de elevi IX - XII CNU Tîrgu Mureş
Participanţi: XI D
Locul: Sala 8
Profesori: Rad Mihaela Sorina
08:45„Übersetzen macht Spass"
Activitatea: „Übersetzen macht Spass"
Participanţi: XI B
Locul: Sala S1
Profesori: Kilyén Zsofia
09:00„Bist du abergläubisch?
Activitatea: „Bist du abergläubisch? Wie der Aberglaube unser Leben beeinflusst”
Participanţi: XI C
Locul: Fizica mică
Profesori: Năznean Andreea Romana
10:00Vizionare film
Activitatea: Vizionare film cu tema „şcoala” Proiect „şcoala de vis”
Participanţi: PREG. B, I B, III B
Locul: Sala festivă
Profesori: Fodor Márta, Rupics Zsuzsa, Zongor Judit
11:00Cercul de lectură „Privitorul spre stele”
Activitatea: Activitate a cercului de lectură „Privitorul spre stele” - Textul literar între receptare şi comprehensiune
Participanţi: X E, XI E, XII A, X C
Locul: Amfiteatru
Profesori: dr. Stănescu Aurora Manuela, Pop Consuela Manuela, Bândilă Melania, dr. Doroftei Hristina Elena
11:00SysGenic-programarea: o istorie a viitorului
Activitatea: SysGenic-programarea: o istorie a viitorului – invitat profesor Rădoiu Dumitru
Participanţi: IX A, X A, XI A, XII A
Locul: Laborator informatică
Profesori: Csifó László Loránd, Mărginean Manuela
12:00Atelier de scriere creativă
Activitatea: Atelier de scriere creativă - invitat Moldovan Ileana
Participanţi: IX E, IX F
Locul: Sala 7
Profesori: Maria Motorga
12:00Nimic nou pe frontul de vest
Activitatea: Nimic nou pe frontul de vest. Să ne amintim de bătăliile primului război mondial vizionare film – dezbatere
Participanţi: XI F
Locul: Sala D2
Profesori: Kolozsvári Szilárd Attila
12:00„Suspense in Nature”
Activitatea: „Suspense in Nature” Endangered animals - invitat: Szatmári Borbála, administrator Proiect “Natura 2000”,Regiunea Târnava şi Niraj
Participanţi: IX - XII
Locul: Sala M1
Profesori: Puskás-Bajkó Albina, Mester Ildikó, profesorii catedrei de limbi moderne
12:00Prezentarea programului educaţional MCC
Activitatea: Prezentarea programului educaţional MCC / MCC erdélyi középiskolás tehetséggondozó program – invitat Fancsali Barna
Participanţi: IX - XI
Locul: Sala festivă
Profesori: Brandner Judit Emőke
13:00„Minunile lumii subterane”
Activitatea: „Minunile lumii subterane” - invitat lector universitar Cigher Marius
Participanţi: IX D, XI D
Locul: Sala 5
Profesori: Marin Marius Sebastian, Paşca Simion Mihai Sebastian, Pop Florin
13:00„Charlie Hebdo”
Activitatea: „Charlie Hebdo” – libertate sau toleranţă – invitat Hajlák Attila
Participanţi: X B
Locul: Sala 2
Profesori: Vészi Gabriella, Kolozsvári Szilárd Attila
13:00„Învăţăm... experimentând!”
Activitatea: „Învăţăm... experimentând!” Experimente de fizică si chimie concepute şi realizate de elevi
Participanţi: IX A, IX B, XI B, XII D
Locul: Sala 19
Profesori: Catedra de fizică-chimie
13:00Meci amical de fotbal
Activitatea: Meci amical de fotbal a reprezentativelor Colegiul Naţional „Unirea” şi Colegiul Naţional „Alexandru Papiu Ilarian”
Participanţi: Reprezentativele de fotbal
Locul: Sala mare de sport
Profesori: Catedra de educaţie fizică
16:00Festivitatea de premiere la Concursul de biologie
Activitatea: Festivitatea de premiere a participanţilor la Concursul de biologie - simularea examenului de admitere la UMF, Tîrgu Mureş - invitaţi: cadre didactice din conducerea Universităţii de Medicină şi Farmacie
Participanţi: XII
Locul: Sala festivă
Profesori: Branea Cristina Maria, catedra de biologie
18:00Unirea Talks
Activitatea: Unirea Talks – conferinţe format TED Invitaţi: Cif Simona, Stan Johann, Hecser Enikő Krisztina
Participanţi: IX - XII
Locul: Sala festivă
Profesori: Consiliul Elevilor

Joi, 22 ianuarie 2015

OraActivitateaDetalii
08:45TÂNĂR SĂNĂTOS
Activitatea: TÂNĂR SĂNĂTOS Proiect educaţional – Promovarea unui stil de viaţă sănătos
Participanţi: XI D, X E
Locul: Amfiteatru
Profesori: Branea Cristina Maria, Suciu Stanca
09:30Personajele prind viaţă
Activitatea: Personajele prind viaţă
Participanţi: V A, VI B
Locul: Sala festivă
Profesori: dr. Cheţan Maria, Pop Consuela Manuela
10:00Dramatizare „O scrisoare pierdută”
Activitatea: Dramatizare „O scrisoare pierdută”
Participanţi: XI B
Locul: Sala S1
Profesori: dr. Doroftei Hristina Elena
10:15Dezbatere „Istoria, adevarul si miturile”
Activitatea: Dezbatere „Istoria, adevarul si miturile” - Dezbaterea Unirii din 1859 prin prisma lucrărilor istoricilor Ioan Pop Aurel şi Lucian Boia
Participanţi: X E
Locul: Amfiteatru
Profesori: Laţa Marioara
11:00Campionat de tenis de masă
Activitatea: Campionatul de tenis de masă al Colegiului Naţional „Unirea”, Campionatul de şah al Colegiului Naţional „Unirea”
Participanţi: Elevi înscrişi în competiţie
Locul: Sala mare de sport
Profesori: Catedra de educaţie fizică
12:00Uniţi-vă în cuget, uniţi-vă în simţiri!
Activitatea: Uniţi-vă în cuget, uniţi-vă în simţiri!
Participanţi: XI D
Locul: Liceul Teoretic „Gheorghe Marinescu”
Profesori: Paşca Simion Mihai
12:00Festivitate de Premiere „Simon Petru”
Activitatea: Festivitatea de premiere a elevilor - Concursul de matematică „Simon Petru”, ediţia a XV-a
Participanţi: Elevi din judeţ
Locul: Sala festivă
Profesori: Catedra de matematică
12:00„Je suis Charlie”
Activitatea: „Je suis Charlie” – I am a free human being (role play) - invitat: Zsigmond Franciska
Participanţi: Toate clasele
Locul: Sala M1
Profesori: Catedra de limba engleză
12:45În lumea legendelor
Activitatea: În lumea legendelor – Legendák világában
Participanţi: V B
Locul: Sala 38
Profesori: Brandner Judit Emőke, Schnébli Emese Imola, Kiss-Bujáki Ildikó
13:00Managementul resurselor personale şi antreprenoriatul
Activitatea: Managementul resurselor personale şi antreprenoriatul Prezentare şi discuţii - invitat Cosmin Borşa, student Universitatea, Frankfurt, Germania
Participanţi: X - XI
Locul: Sala 18
Profesori: Rad Mihaela Sorina, Kacsó Csongor
13:30Lansarea revistei „Caruselul cuvintelor”
Activitatea: Lansarea revistei ciclului primar „Caruselul cuvintelor”
Participanţi: Ciclul primar
Locul: PALATUL CULTURII
Profesori: Catedra învăţătoarelor - secţia română
14:00Festival de film
Activitatea: Festival de film – scurtmetraje – concurs de creativitate media şi lingvistic
Participanţi: Elevii claselor liceale Colegiul Naţional Unirea
Locul: Multimedia
Profesori: Catedra de limbi moderne
16:00Ziua Culturii Naţionale – Limba Română
Activitatea: Ziua Culturii Naţionale – Limba Română, Maratonul de lectura - 24 de ore, „Citeşte-le târgumureșenilor”
Participanţi: Clasele VIII-XII
Locul: Proiect multicultural, Zanza Café
Profesori: Bândilă Melania, dr. Cheţan Maria, Motorga Maria, Pop Consuela Manuela
16:00Ziua Culturii Maghiare
Activitatea: Ziua Culturii Maghiare, Maratonul de lectura - 24 de ore, „Olvass fel Marosvásárhelyért”
Participanţi: Clasele VIII-XII
Locul: Proiect multicultural, Zanza Café
Profesori: Schnébli Emese Imola, Farkas Iván, Vészi Gabriella, Kozma Tamás, Brandner Judit Emőke

Vineri, 23 ianuarie 2015

OraActivitateaDetalii
09:00Leacuri tămăduitoare, pilule vindecătoare
Activitatea: Leacuri tămăduitoare, pilule vindecătoare. Momente din istoria farmaceuticii - elaborarea unor proiecte, planşe, diferite activităţi cooperative având la bază vizita efectuată la Muzeul Judeţean Mureş.
Participanţi: VII B
Locul: Sala 53
Profesori: Héjja Kinga
09:00„Importanţa mişcării pentru menţinerea sănătăţii”
Activitatea: „Importanţa mişcării pentru menţinerea sănătăţii” – masă rotundă
Participanţi: IX B
Locul: Sala D2
Profesori: dr. Bakó Aliz Tünde
09:30Atelier de scriere creativă
Activitatea: Atelier de scriere creativă
Participanţi: XII E
Locul: Sala 14
Profesori: dr. Doroftei Hristina Elena
18:00Concert educaţional
Activitatea: Concert educaţional
Participanţi: V B, VI B, VII B
Locul: Palatul Culturii
Profesori: Józsa Hajnalka, Kiss-Bujáki Ildikó

Activităţi cu caracter permanent

OraActivitateaDetalii
„Pot fi prietenii noştri”
Activitatea: „Pot fi prietenii noştri” – A barátaink lehetnek, Expoziție de desene relizate de elevii clasei a VI-a B
Participanţi: Toate clasele
Locul: Incinta Colegiului
Profesori: Kiss-Bujáki Ildikó
Panou documentar „Unirea naţiunea a făcut-o!”
Activitatea: Panou documentar „Unirea naţiunea a făcut-o!”, Oltean Ştefania, Târşoagă Mădălina, Poenar Alexandra
Participanţi: Toate clasele
Locul: Incinta Colegiului
Profesori: Laţa Marioara
Expoziție
Activitatea: Expoziție din lucrările elevilor din clasa a V-a B
Participanţi: Toate clasele
Locul: Incinta Colegiului
Profesori: Kiss-Bujáki Ildikó

Activităţi premergătoare Zilelor Colegiului

OraActivitateaDetalii
Concursul de matematică „Simon Petru”
Activitatea: Concursul judeţean de matematică „Simon Petru”, ediţia a XV-a
Participanţi: Gimnazii şi licee mureşene
Locul: Incinta Colegiului
Profesori: Catedra de matematică
Concurs de biologie Simularea admiterii
Activitatea: Concurs de biologie Simularea admiterii la Universitatea de Medicină şi Farmacie Tîrgu Mureş, Parteneri UMF Tîrgu Mureş
Participanţi: Clasele a XII-a din judeţ
Locul: Incinta Colegiului
Profesori: Catedra de biologie
Concurs judeţean „Cuvinte ce exprimă adevărul”
Activitatea: Concurs judeţean „Cuvinte ce exprimă adevărul”, ediţia a XV-a
Participanţi: Licee şi colegii mureşene
Locul: Sala festivă
Profesori: Catedra de limba şi literatura română

mecsigla M E CMinisterul Educaţiei

Târgu Mureș Colegiul Naţional „Unirea” România