sigla
Evenimente Colegiul Naţional „Unirea”

Programul Zilelor Colegiului 2019

Tabel cu activităţile desfăşurate cu ocazia Zilelor Colegiului Naţional „Unirea” din Tîrgu Mureş în anul şcolar 2018-2019. Tabele sunt sortate în ordine cronologică, după ora începerii activităţii. Cu ocazia Zilelor Colegiului s-au desfășurat 73 de activități în perioada - .

Miercuri, 16 ianuarie 2019

OraActivitateaDetalii
13:00Concursul Regional „Cuvinte ce exprimă adevărul”
Activitatea: Concursul Regional „Cuvinte ce exprimă adevărul”
Participanţi: Toate clasele
Locul: Sala festivă
Profesori: dr. Stănescu Aurora Manuela, Pop Consuela Manuela

Joi, 17 ianuarie 2019

OraActivitateaDetalii
12:00Simulare examen de admitere – disciplina chimie
Activitatea: Simulare examen de admitere – disciplina chimie la UMFST Tîrgu Mureș
Participanţi: XI, XII
Locul: Sala festivă
Profesori: Stela Cimpoi, Radu Suzana Maria

Vineri, 18 ianuarie 2019

OraActivitateaDetalii
12:00Simulare examen de admitere – disciplina biologie
Activitatea: Simulare examen de admitere – disciplina biologie la UMFST Tîrgu Mureș
Participanţi: XI, XII
Locul: Sala festivă
Profesori: Branea Cristina Maria, Suciu Stanca

Sâmbătă, 19 ianuarie 2019

OraActivitateaDetalii
08:00Concurs de matematică „Simon Petru”
Activitatea: Concurs Județean de Matematică „Simon Petru” Ediția a XIX-a
Participanţi: Gimnazii şi licee mureşene
Locul: Incinta Colegiului
Profesori: Catedra de matematică

Luni, 21 ianuarie 2019

OraActivitateaDetalii
08:00Vizionare de film
Activitatea: Vizionare de film – Dante Alighieri, „Divina comedie”
Participanţi: XI E
Locul: Sala de clasă
Profesori: Potcoavă Diana Cosmina
08:00Film quizz
Activitatea: Film quizz
Participanţi: IX E
Locul: Sala 24
Profesori: Pintilie Tünde, Sabău Laura Stanca
09:00În lumea basmelor
Activitatea: În lumea basmelor – Planeta Morfologiei
Participanţi: VI A
Locul: Sala de clasă
Profesori: Potcoavă Diana Cosmina
09:00Itinerar tematic
Activitatea: Itinerar tematic: Prezentări de carte
Participanţi: IX E
Locul: Sala 26
Profesori: Bândilă Melania
10:00Curente și ideologii literare
Activitatea: Dezbatere: Curente și ideologii literare
Participanţi: XII D
Locul: Fizică mare
Profesori: Bândilă Melania
10:00The king’s speech
Activitatea: The king’s speech
Participanţi: X E
Locul: Sala de clasă
Profesori: Potcoavă Diana Cosmina
11:00Povestiri istorice
Activitatea: Povestiri istorice
Participanţi: Toate clasele
Locul: Sala de clasă
Profesori: Cadrele didactice ale ciclului primar
11:00În lumea basmelor
Activitatea: În lumea basmelor – Planeta Morfologiei
Participanţi: VI B
Locul: Sala de clasă
Profesori: Potcoavă Diana Cosmina
11:00Drumul meu spre o carieră de succes în IT
Activitatea: Drumul meu spre o carieră de succes în IT
Participanţi: IX E
Locul: Sala de clasă
Profesori: Amanoae Iulian
11:00FTC Challenge
Activitatea: FTC Challenge
Participanţi: XI
Locul: Cabinetul de robotică
Profesori: Lupaescu Constantin
12:00Campinat de baschet interclase
Activitatea: Campinat de baschet interclase fete - băieţi
Participanţi: Clasele liceale
Locul: Sala mare de sport
Profesori: dr. Bakó Aliz Tünde
12:00„Viziune naratorială vs. viziune regizorală”
Activitatea: „Viziune naratorială vs. viziune regizorală” - analiză comparativă între romanul „Ion” de Liviu Rebreanu și filmul ecranizat după acest roman
Participanţi: X C
Locul: Sala de clasă
Profesori: dr. Stănescu Aurora Manuela
12:00Atelier de scriere creativă
Activitatea: Atelier de scriere creativă „Numai poetul”
Participanţi: XI C, XI D, XI E
Locul: Fizică mică
Profesori: Motorga Maria
12:00Ipostaze ale călătoriei în literatura română
Activitatea: Ipostaze ale călătoriei în literatura română
Participanţi: IX C
Locul: Sala de clasă
Profesori: Potcoavă Diana Cosmina
12:00Abisul interior în proza modernă
Activitatea: Abisul interior în proza modernă (Dostoievski, Proust)
Participanţi: XII E
Locul: Sala M2
Profesori: Bândilă Melania
13:00Logical thinking
Activitatea: Logical thinking
Participanţi: IX A, IX B, IX C, IX E
Locul: Sala 5
Profesori: Catedra de engleză
13:00Maraton experimental
Activitatea: Maraton experimental
Participanţi: IX C
Locul: Laborator Biologie / Chimie
Profesori: Suciu Stanca
13:00Robotică
Activitatea: Robotică
Participanţi: XI, XII
Locul: Cabinetul de robotică
Profesori: Lupaescu Constantin
13:00Titu Maiorescu
Activitatea: Titu Maiorescu, Critice
Participanţi: XII F
Locul: Amfiteatru
Profesori: Bândilă Melania

Marți, 22 ianuarie 2019

OraActivitateaDetalii
08:00„Tinerețea și provocările ei”- prezentare de proiecte
Activitatea: „Tinerețea și provocările ei”- prezentare de proiecte
Participanţi: XII F
Locul: Amfiteatru
Profesori: Tăban Claudia
08:00Din viața autorilor și despre destinul unor cărți
Activitatea: Din viața autorilor și despre destinul unor cărți
Participanţi: VII B
Locul: Sala 7
Profesori: dr. Chețan Maria
08:00Prezentarea Competiției FTC
Activitatea: Prezentarea Competiției FTC (competiție de robotică)
Participanţi: XI A
Locul: Sala 27
Profesori: Mărginean Manuela, Csifó László Loránd
09:00Din viața autorilor și despre destinul unor cărți
Activitatea: Din viața autorilor și despre destinul unor cărți
Participanţi: VII A
Locul: Sala 8
Profesori: dr. Chețan Maria
09:00Itinerar tematic
Activitatea: Itinerar tematic: Prezentări de carte
Participanţi: IX E
Locul: Sala 26
Profesori: Bândilă Melania
10:00Atelier de scriere
Activitatea: Atelier de scriere
Participanţi: XII D
Locul: Fizică mare
Profesori: Bândilă Melania
10:00Scriitor pentru o zi
Activitatea: Scriitor pentru o zi
Participanţi: V A
Locul: Sala 16
Profesori: dr. Chețan Maria
11:00Semnificația unirii realizate de Cuza
Activitatea: Activitate integrată - semnificația unirii realizate de Cuza
Participanţi: Toate clasele
Locul: Sala de clasă
Profesori: Cadrele didactice ale ciclului primar
11:00„Întâlniri esențiale” – Constantin Noica
Activitatea: „Întâlniri esențiale” – Constantin Noica, Prezentare - viața, opera, idei principale, Tema subsidiară - exigențele antrenamentului cultural, La ce (mai) e bună cultura? –vizionare conferință Andrei Pleșu - discuții
Participanţi: X D, XII E, XII F
Locul: Sala de clasă
Profesori: Rad Mihaela Sorina, Ilioasa Liviu
11:00Tehnici de învățare eficientă
Activitatea: Tehnici de învățare eficientă
Participanţi: IX E
Locul: Sala 26
Profesori: Bândilă Melania
11:00„Cine ştie Olimpism?”
Activitatea: „Cine ştie Olimpism?”, invitaţi: Liceul Tehnologic Electromureş, Liceul Vocaţional Pedagogic „Mihai Eminescu”, Liceul cu Program Sportiv „Szász Adalbert”, Liceul Teologic Romano Catolic „II Rákoczi Ferenc”, premiile sunt acordate de: Vlas Elena, Academia Olimpică Română – filiala Mureş
Participanţi: IX, X, XI
Locul: Sala festivă
Profesori: dr. Bakó Aliz Tünde, Frunză Remus
11:00FTC Challenge
Activitatea: FTC Challenge
Participanţi: XI
Locul: Cabinetul de robotică
Profesori: Lupaescu Constantin
11:30În lumea lui „De ce... ?”
Activitatea: În lumea lui „De ce... ?” Atelier de dezvoltare personală
Participanţi: V A
Locul: Sala de clasă
Profesori: Varga Márta
11:30Preadolescența...
Activitatea: Preadolescența... Atelier de dezvoltare personală
Participanţi: VI A
Locul: Sala de clasă
Profesori: Boar Teodora
12:00Povestirea / basmul - univers ficțional
Activitatea: Povestirea / basmul - univers ficțional reconstruit în dimensiuni reale
Participanţi: X A
Locul: Sala festivă
Profesori: Bândilă Melania
12:00„Războiul minților”
Activitatea: „Războiul minților” Concurs de cultură generală
Participanţi: IX B, X B
Locul: Sala 14
Profesori: Motorga Maria, Turcu Codruța Daniela
12:00Ipostaze ale călătoriei în literatura română
Activitatea: Ipostaze ale călătoriei în literatura română
Participanţi: IX C
Locul: Sala de clasă
Profesori: Potcoavă Diana Cosmina
12:00Drumul meu spre o carieră de succes în IT
Activitatea: Drumul meu spre o carieră de succes în IT
Participanţi: IX D
Locul: Sala de clasă
Profesori: Amanoae Iulian
12:30Geografia și istoria orizontului local
Activitatea: Geografia și istoria orizontului local
Participanţi: IX D, XI D
Locul: Sala 15
Profesori: Marin Marius Sebastian, Pașca Simion Mihai
13:00Dungeons and Dragons
Activitatea: Dungeons and Dragons – crearea unui personaj
Participanţi: VI A
Locul: Sala de clasă
Profesori: Potcoavă Diana Cosmina
13:00Geografia și istoria orizontului local
Activitatea: Geografia și istoria orizontului local
Participanţi: IX D, XI D
Locul: Sala 15
Profesori: Marin Marius Sebastian, Pașca Simion Mihai
13:00Drumul meu spre o carieră de succes în IT
Activitatea: Drumul meu spre o carieră de succes în IT
Participanţi: IX C
Locul: Sala de clasă
Profesori: Amanoae Iulian
13:00Robotică
Activitatea: Robotică
Participanţi: XI, XII
Locul: Cabinetul de robotică
Profesori: Lupaescu Constantin
13:00Creative writing
Activitatea: Creative writing
Participanţi: VI A, VII B
Locul: Sala 4
Profesori: Costea Adrian Andrei
13:00Educație media
Activitatea: Educație media
Participanţi: XII A, XII F
Locul: Sala 19
Profesori: Costea Adrian Andrei

Miercuri, 23 ianuarie 2019

OraActivitateaDetalii
08:00Peripeții pe Planeta Morfologiei
Activitatea: Peripeții pe Planeta Morfologiei – Țara Verbului
Participanţi: VI B
Locul: Sala de clasă
Profesori: Potcoavă Diana Cosmina
08:00Pe urmele Vitoriei Lipan
Activitatea: Traseu literar: Pe urmele Vitoriei Lipan
Participanţi: VIII A
Locul: Sala 5
Profesori: dr. Chețan Maria
08:45Stop fake-news
Activitatea: Stop fake-news
Participanţi: XI D
Locul: Fizică mică
Profesori: Pașca Simion Mihai
08:50„Prevenirea consumului de tutun în rândul adolescenților”
Activitatea: „Prevenirea consumului de tutun în rândul adolescenților”, invitat psiholog Vodă Carmen
Participanţi: VIII A
Locul: Sala 5
Profesori: Tăban Claudia, Sabău Laura Stanca
10:00Peripeții pe Planeta Morfologiei
Activitatea: Peripeții pe Planeta Morfologiei – Țara Verbului
Participanţi: VI A
Locul: Sala de clasă
Profesori: Potcoavă Diana Cosmina
11:00Following the steps af Abraham Lincoln
Activitatea: Following the steps af Abraham Lincoln - documentary
Participanţi: XI E
Locul: Sala de clasă
Profesori: Potcoavă Diana Cosmina
11:00Sfințenia, împlinirea umanului
Activitatea: Sfințenia, împlinirea umanului – vizionare documentar, urmată de dezbatere
Participanţi: IX C
Locul: Sala de clasă
Profesori: dr. Florea Iuliu
11:00FTC Challenge
Activitatea: FTC Challenge
Participanţi: XI
Locul: Cabinetul de robotică
Profesori: Lupaescu Constantin
11:20Campinat de volei interclase
Activitatea: Campinat de volei interclase fete - băieţi
Participanţi: IX, X, XI
Locul: Sala mare de sport
Profesori: dr. Bakó Aliz Tünde
11:30Gramatica științelor naturii
Activitatea: Gramatica științelor naturii
Participanţi: XII C, XII D
Locul: Sala 28
Profesori: Catedra de limba și literatura română, catedra de biologie
12:00Festivitate de Premiere „Simon Petru”
Activitatea: Festivitatea de Premiere a Concursului de matematică „Simon Petru”, ediţia a XIX-a
Participanţi: Toate clasele
Locul: Sala festivă
Profesori: Catedra de matematică
12:00Cercul de lectură „Privitorul spre stele”
Activitatea: Cercul de lectură „Privitorul spre stele”- Incursiuni tematice în literatura română şi literatura universală (Tema adolescenţei şi a familiei) - prezentarea unor proiecte realizate pe baza unor opere lecturate.
Participanţi: IX A
Locul: Sala 24
Profesori: dr. Stănescu Aurora Manuela
12:00Nu mai fi dependent de telefon
Activitatea: Nu mai fi dependent de telefon
Participanţi: IX E
Locul: Sala de clasă
Profesori: Amanoae Iulian
12:00La ce (mai) e bună cultura?
Activitatea: La ce (mai) e bună cultura? – vizionare conferință Andrei Pleșu - discuții
Participanţi: XI D, X D
Locul: Sala 14
Profesori: Rad Mihaela Sorina
12:00Talent Show
Activitatea: Talent Show. Concurs de promovare a talentelor uniriste
Participanţi: X D, XII B
Locul: Sala 14
Profesori: Turcu Codruța Daniela
13:00Superlativele Croației și Sloveniei
Activitatea: Superlativele Croației și Sloveniei
Participanţi: a IX D
Locul: Sala 15
Profesori: Marin Marius Sebastian
13:00Nu mai fi dependent de telefon
Activitatea: Nu mai fi dependent de telefon
Participanţi: a IX E
Locul: Sala de clasă
Profesori: Amanoae Iulian
13:00Concurs regional „Plurilingvism”
Activitatea: Concurs regional „Plurilingvism”, concurs de traduceri limbi moderne, ediția a V-a, Engleză - Germană - Franceză
Participanţi: Clasele liceale
Locul: Sălile 18, 19, Amfiteatru
Profesori: Catedra de limbi moderne
13:00Robotică
Activitatea: Robotică
Participanţi: XI, XII
Locul: Cabinetul de robotică
Profesori: Lupaescu Constantin
13:00Brit Club
Activitatea: Brit Club
Participanţi: XII C
Locul: Sala de clasă
Profesori: Costea Adrian Andrei
13:00Hora Unirii
Activitatea: Hora Unirii
Participanţi: Toate
Locul: Coridor
Profesori: Cadrele didactice ale ciclului primar

Vineri, 25 ianuarie 2019

OraActivitateaDetalii
12:00Lansarea Revistei „Privitorul spre stele”
Activitatea: Lansarea Revistei de creaţie pentru elevii de liceu „Privitorul spre stele”, invitat: scriitorul Băciuţ Nicolae
Participanţi: Toate clasele
Locul: Centrul Cultural „Mihai Eminescu”
Profesori: dr. Stănescu Aurora Manuela
13:00Spectacolul „Metamorfoze uniriste”
Activitatea: Realizarea și coordonarea spectacolului „Metamorfoze uniriste”
Participanţi: Toate clasele
Locul: Centrul Cultural „Mihai Eminescu”
Profesori: dr. Stănescu Aurora Manuela, Pop Consuela Manuela
13:00Acordarea premiilor Unirea
Activitatea: Acordarea premiilor Unirea
Participanţi: Toate clasele
Locul: Centrul Cultural „Mihai Eminescu”
Profesori: dr. Stănescu Aurora Manuela, Pop Consuela Manuela
pdf Programul Zilelelor Colegiului 2019 (30 descărcări)

mecsigla M E CMinisterul Educaţiei

Târgu Mureș Colegiul Naţional „Unirea” România