sigla
Evenimente Colegiul Naţional „Unirea”

Programul Zilelor Colegiului 2016

Tabel cu activităţile desfăşurate cu ocazia Zilelor Colegiului Naţional „Unirea” din Tîrgu Mureş în anul şcolar 2015-2016. Tabele sunt sortate în ordine cronologică, după ora începerii activităţii. Cu ocazia Zilelor Colegiului s-au desfășurat 80 de activități în perioada - .

Luni, 18 ianuarie 2016

OraActivitateaDetalii
08:00Ich spiele... Deutsch
Activitatea: Ich spiele... Deutsch Mă joc în... Germană Dezvoltarea creativităţii prin jocuri lingvistice
Participanţi: IX D
Locul: Sala D2
Profesori: Boar Teodora
08:00Povestiri istorice
Activitatea: Povestiri istorice
Participanţi: II A
Locul: Sala de clasă
Profesori: Stoica Andreea Teodora
09:00Visul meu profesional
Activitatea: Visul meu profesional - proiecţia mea pentru viitor - invitat: Mureşan Bogdan, student Cambridge
Participanţi: IX A, X A, XI A, XII A
Locul: Sala 27, 31
Profesori: Mărginean Manuela, Hecser Enikő Krisztina, Lupaescu Constantin, Csifó László Loránd
10:00Concurs Eşti cool şi dacă scrii corect!
Activitatea: Concurs Eşti cool şi dacă scrii corect! (test grilă cu itemi ce vizează aplicarea noţiunilor însuşite la cursul opţional „Gramatica normativă”)
Participanţi: XII E
Locul: Sala 26
Profesori: Pop Consuela Manuela
11:00Drawing Dictation
Activitatea: Drawing Dictation
Participanţi: V A, VII A
Locul: Sala de clasă
Profesori: Sabău Laura Stanca, Iacov Hermina
11:00Atelier de versuri
Activitatea: Atelier de versuri
Participanţi: XI A, XI C
Locul: Sala 17
Profesori: dr. Doroftei Hristina Elena
11:00Confecţionare de steguleţe tricolore
Activitatea: Confecţionare de steguleţe tricolore
Participanţi: PREG. A, III A, IV A
Locul: Sala de clasă
Profesori: Boitoş Leontina, Roşca Adriana Crina, Cîmpean Mihaela
11:00Educaţie financiară
Activitatea: Educaţie financiară
Participanţi: II A, III A, IV A
Locul: Sala de clasă
Profesori: Roşca Adriana Crina, Cîmpean Mihaela, Stoica Andreea Teodora
12:00Jurnal islandez
Activitatea: Jurnal islandez
Participanţi: X F
Locul: Sala de clasă
Profesori: Hobai Roxana
12:00Kurze Sketche nachspielen
Activitatea: Kurze Sketche nachspielen - Prezentarea unor scenete scurte în limba germană
Participanţi: VI A
Locul: Fizica mică
Profesori: dr. Năznean Andreea Romana
12:30„Învaţă... inteligent”
Activitatea: „Învaţă... inteligent” - seminar pentru deprinderea unor tehnici de învăţare eficientă
Participanţi: IX A, IX C
Locul: Sala D2
Profesori: Boar Teodora
17:30Workshop
Activitatea: Workshopul „Bugetul unui student pentru studii universitare în străinătate”
Participanţi: XI - XII
Locul: Sala festivă
Profesori: Motorga Maria

Marți, 19 ianuarie 2016

OraActivitateaDetalii
08:40„Maşina Turing”
Activitatea: „Maşina Turing” - Prezentare: Alan Turing, un pionier al informaticii
Participanţi: IX A, X A, XI A
Locul: Sala 27
Profesori: Mărginean Manuela
08:40Treasure hunt
Activitatea: Treasure hunt
Participanţi: IX - XII
Locul: Clădirea Colegiului
Profesori: Consiliul elevilor
08:45Ich bin ein...
Activitatea: Ich bin ein... Schauspieler - Rollenspiel, Sunt un... actor - Joc de rol - concurs
Participanţi: V A
Locul: Sala 14
Profesori: Boar Teodora
09:00„Să gândim logic”
Activitatea: „Să gândim logic” - concurs de rationamente logice
Participanţi: IX - XII
Locul: Cabinet limbi străine
Profesori: Rad Mihaela Sorina
09:30Deutsche und ihre Bräuche
Activitatea: Deutsche und ihre Bräuche - Projektmarkt - Germanii şi tradiţiile lor - Prezentare de proiecte
Participanţi: IX A, IX C
Locul: Sala D2
Profesori: Boar Teodora
10:00„Să vorim despre bani şi bănci”
Activitatea: „Să vorim despre bani şi bănci” - educaţie financiară - Invitaţi: specialişti BNR - agenţia Mureş
Participanţi: IX E
Locul: Amfiteatru
Profesori: Maria Motorga, Romonţi Mioara Corina
10:00Concurs de tenis de masă
Activitatea: Cupa Unirea - concurs de tenis de masă
Participanţi: Toate clasele
Locul: Sala de clasă
Profesori: dr. Bakó Aliz Tünde, Petraş Cristian, Tudose Virgiliu
11:00„Să vorim despre bani şi bănci”
Activitatea: „Să vorim despre bani şi bănci” - educaţie financiară - Invitaţi: specialişti BNR - agenţia Mureş
Participanţi: XII A, XII E
Locul: Amfiteatru
Profesori: Baciu-Marinescu Petru, Pop Consuela Manuela
11:00Film Quiz
Activitatea: Film Quiz
Participanţi: XII C, XII E
Locul: Sala 26
Profesori: dr. Năznean Andreea Romana, Costea Adrian Andrei, Sabău Laura Stanca, Iacov Hermina
11:00Cercul de lectură „Privitorul spre stele”
Activitatea: Cercul de lectură „Privitorul spre stele” - Incursiuni tematice în literatura română şi literatura universală (Tema adolescenţei şi a călătoriei) - prezentarea unor proiecte realizate pe baza unor opere lecturate.
Participanţi: X A, X D
Locul: Sala 17
Profesori: dr. Stănescu Aurora Manuela
11:00Atelierde scriere corectă
Activitatea: Atelierde scriere corectă
Participanţi: XI A
Locul: Sala de clasă
Profesori: dr. Doroftei Hristina Elena
11:00Curs de Management
Activitatea: Curs de Management
Participanţi: Consiliul elevilor
Locul: Sala 16
Profesori: Chira Cristiana
11:45Ich spiele... Deutsch
Activitatea: Ich spiele... Deutsch, Mă joc în... Germană - dezvoltarea creativităţii prin jocuri lingvistice
Participanţi: IX D
Locul: Sala D2
Profesori: Boar Teodora
12:00Ein Stück Deutschlands in die Klasse bringen
Activitatea: Ein Stück Deutschlands in die Klasse bringen. Prezentarea tradiţiilor şi obiceiurilor din Germania
Participanţi: XII A, XII C
Locul: Fizica mică
Profesori: dr. Năznean Andreea Romana
12:30„Învaţă ... inteligent”
Activitatea: „Învaţă ... inteligent” - seminar pentru deprinderea unor tehnici de învăţare eficientă
Participanţi: IX E, IX F
Locul: Sala D2
Profesori: Boar Teodora
13:00Viaţa colonelului Kratochvil Károly
Activitatea: Viaţa şi activitatea profesională a colonelului Kratochvil Károly, organizatorul principal şi comandantul diviziei secuiesti.
Participanţi: X G
Locul: Sala de clasă
Profesori: Héjja Kinga

Miercuri, 20 ianuarie 2016

OraActivitateaDetalii
08:00„Napoleon al III-lea şi tânăra Românie”
Activitatea: „Napoleon al III-lea şi tânăra Românie” - vizionare film documentar. Prezentarea contexului european în cadrul căruia s-a înfăptuit Unirea Principatelor Române la 24 ianuarie 1859
Participanţi: X E, XI E
Locul: Sala de clasă
Profesori: Laţa Marioara
08:45Landeskunde Deutschland Was weiß ich über Deutschland?
Activitatea: Landeskunde Deutschland Was weiß ich über Deutschland? - Concurs de cultură şi civilizaţie germană
Participanţi: XI A, XI C, XI D, XI E, XIID, XIIE
Locul: Sala D2
Profesori: Boar Teodora
10:00„Din lumea Sophiei”
Activitatea: „Din lumea Sophiei” - concurs de filosofie
Participanţi: XII D
Locul: Sala 5
Profesori: Rad Mihaela Sorina
10:00Vizionare Documentar BBC - Lupoaicele
Activitatea: Vizionare Documentar BBC - Lupoaicele. Concurs şi dezbateri. Reprezentarea leader-ului feminin de lungul Istoriei Britanice
Participanţi: IX E
Locul: Sala 29
Profesori: Romonţi Mioara Corina
10:00„Zorii literaturii române”
Activitatea: „Zorii literaturii române” - Cercetări întreprinse în cadrul studiilor de caz realizate de elevii claselor a XI-a E şi a XI-a D, privind naşterea literaturii române în scrierile religioase şi în operele umanismului cronicăresc.
Participanţi: XI E, XI D
Locul: Amfiteatru
Profesori: dr. Stănescu Aurora Manuela
11:00„Să vorim despre bani şi bănci”
Activitatea: „Să vorim despre bani şi bănci” - educaţie financiară - Invitaţi: specialişti BNR - agenţia Mureş
Participanţi: XI C, XI D
Locul: Sala 24
Profesori: Suciu Stanca
11:00Scan Your Brain
Activitatea: Scan Your Brain
Participanţi: IX D, X E
Locul: Sala de clasă
Profesori: Sabău Laura Stanca, Iacov Hermina, Baciu-Marinescu Petru
11:00Povestiri istorice
Activitatea: Povestiri istorice
Participanţi: III A
Locul: Sala de clasă
Profesori: Roşca Adriana Crina
11:00„Unirea Principatelor Române”
Activitatea: „Unirea Principatelor Române” Domnia lui Alexandru Ioan Cuza (1859-1866) - prezentare powerpoint. Prezentarea contextului european în cadrul căruia Alexandru Ioan Cuza a fost ales domn al Moldovei la 5 ianuarie 1859, iar la 24 ianuarie 1859 a fost ales domn al Ţării Româneşti. Evidenţierea reformelor înfăptuite de domnitorul Alexandru Ioan Cuza.
Participanţi: XII E
Locul: Sala de clasă
Profesori: Laţa Marioara
11:00WUSHU
Activitatea: WUSHU. Invitaţi: Apostolache-Kis Andrea - triplă campioană mondială WUSHU, Horváth Attila - antrenor, Bidiga Tiberiu - consilier superior DJST Mureş
Participanţi: Toate clasele
Locul: Amfiteatru
Profesori: dr. Bakó Aliz Tünde, Petraş Cristian, Tudose Virgiliu
11:00Confecţionare de steguleţe tricolore
Activitatea: Confecţionare de steguleţe tricolore
Participanţi: I A
Locul: Sala de clasă
Profesori: Sîntean Claudia
11:00Păşind în afara cărţii
Activitatea: Păşind în afara cărţii (ilustrare scenică şi videoclipuri cu personaje şi pasaje din opere literare cunoscute)
Participanţi: VII A
Locul: Sala de clasă
Profesori: dr. Cheţan Maria
11:00Vizionare film istoric
Activitatea: Vizionare film istoric
Participanţi: II A
Locul: Sala de clasă
Profesori: Stoica Andreea Teodora
11:00Concurs de teatru
Activitatea: Concurs de teatru. Oameni de hârtie - dramatizare fragmente din opera lui Ion Luca Caragiale
Participanţi: IX D, IX E, IX F, IX C, IX A
Locul: Sala festivă
Profesori: dr. Pui Laura Alexandra, Pop Consuela Manuela
11:00Curs de Management
Activitatea: Curs de Management
Participanţi: Consilul elevilor
Locul: Sala de clasă
Profesori: Cristiana Chira
12:00„Să vorim despre bani şi bănci”
Activitatea: „Să vorim despre bani şi bănci” - educaţie financiară - Invitaţi: specialişti BNR - agenţia Mureş
Participanţi: X G, XI F
Locul: Sala 24
Profesori: Héjja Kinga, Csifó László Loránd
12:00Dezbatere
Activitatea: Dezbatere cu tema: Valorile adevărate nu au nevoie de promovare
Participanţi: XII C
Locul: Fizică mica
Profesori: dr. Năznean Andreea Romana
12:00Amintiri din Epoca de aur
Activitatea: Amintiri din Epoca de aur: expoziţie cu obiecte din perioada comunistă, mărturii - interviu depre perioada comunistă, discuţii pe marginea subiectului
Participanţi: X D, XII D
Locul: Sala 5
Profesori: Paşca Simion Mihai, Marin Marius Sebastian, Pop Florin
14:00Festivitatea de premiere
Activitatea: Festivitatea de premiere
Participanţi: Toţi elevii doritori
Locul: Sala festivă
Profesori: Branea Cristina Maria, Suciu Stanca
17:00Seara tradiţională mureşeană
Activitatea: Seara tradiţională mureşeană
Participanţi: Toţi elevii doritori
Locul: Sala festivă
Profesori: Consiliu elevilor, Motorga Maria

Joi, 21 ianuarie 2016

OraActivitateaDetalii
08:00Deutsche und ihre Bräuche
Activitatea: Deutsche und ihre Bräuche - Projektmarkt - Germanii şi tradiţiile lor - Prezentare de proiecte
Participanţi: IX E IX F, X A, X E
Locul: Sala D2
Profesori: Boar Teodora
08:45Ich bin ein... Schauspieler
Activitatea: Ich bin ein... Schauspieler - Rollenspiel - Sunt un... actor, Joc de rol - concurs
Participanţi: V A
Locul: Sala 14
Profesori: Boar Teodora
09:00Vizionare film istoric
Activitatea: Vizionare film istoric
Participanţi: III A
Locul: Sala de clasă
Profesori: Roşca Adriana Crina
09:35„Controlul emotiilor”
Activitatea: „Controlul emotiilor”
Participanţi: IX F
Locul: Sala de clasă
Profesori: Tăban Claudia
10:00Vizionare film istoric
Activitatea: Vizionare film istoric
Participanţi: PREG. A
Locul: Sala de clasă
Profesori: Boitoş Leontina
10:00Atelier de scriere creativă
Activitatea: Atelier de scriere creativă, Hoțul de cărți de Markus Zusak
Participanţi: X E
Locul: Sala 7
Profesori: Motorga Maria
11:00Atelier de comunicare în limba română
Activitatea: Atelier de comunicare în limba română
Participanţi: XI B
Locul: Sala 48
Profesori: dr. Doroftei Hristina Elena
11:00„Să vorim despre bani şi bănci”
Activitatea: „Să vorim despre bani şi bănci” - educaţie financiară - Invitaţi: specialişti BNR - agenţia Mureş
Participanţi: IX F, IX D
Locul: Amfiteatru
Profesori: Tăban Claudia, Lazin Cristina
11:00Concurs traduceri - Plurilingvism
Activitatea: Concurs traduceri - Plurilingvism
Participanţi: IX - XII
Locul: Sala de clasă
Profesori: Catedra de limba engleză
11:00Dezbatere cu elevii „unirişti”
Activitatea: Dezbatere cu elevii „unirişti” despre Mica Unire din 1859: Realizarea României moderne - Moldovan Roxana, Cuza, o biografie - Oancea Naina, discuţii pe marginea subiectului
Participanţi: XII D
Locul: Sala de clasă
Profesori: Paşca Simion Mihai
11:00Confecţionare de steguleţe tricolore
Activitatea: Confecţionare de steguleţe tricolore
Participanţi: II A
Locul: Sala de clasă
Profesori: Stoica Andreea Teodora
11:00Despre produse cosmetice naturale
Activitatea: Despre produse cosmetice naturale, Invitat: Stănescu Ionela - Yvonne Cosmetics
Participanţi: XI D
Locul: Sala de clasă
Profesori: Suciu Stanca
12:00Hazarde naturale si antropice
Activitatea: Hazarde naturale si antropice - prezentarea proiectelor elaborate de elevi
Participanţi: XIC
Locul: Sala de clasă
Profesori: Hobai Roxana
12:00„Meseriile viitorului”
Activitatea: „Meseriile viitorului”
Participanţi: XI E
Locul: Sala de clasă
Profesori: Tăban Claudia
12:00Festivitate de Premiere „Simon Petru”
Activitatea: Festivitatea de Premiere a Concursului de matematica „Simon Petru”, ediţia a XV-a
Participanţi: Elevi din judet
Locul: Sala festivă
Profesori: Catedra de matematică
12:00„Să vorim despre bani şi bănci”
Activitatea: „Să vorim despre bani şi bănci” - educaţie financiară - Invitaţi: specialişti BNR - agenţia Mureş
Participanţi: X C, X D
Locul: Sala de clasă
Profesori: Cimpoi Stela, Marin Marius Sebastian
12:00Concurs „Plurilingvism”
Activitatea: Concurs „Plurilingvism”
Participanţi: Elevi din Tîrgu Mureş
Locul: Sala de clasă
Profesori: Baciu-Marinescu Petru
12:00Lansarea Revistei „Privitorul spre stele”
Activitatea: Lansarea Revistei de creaţie pentru elevii de liceu „Privitorul spre stele”, Invitaţi: scriitorul Băciuţ Nicolae, dr. Năznean Andreea Romana, Catedra de Limba şi literatura română
Participanţi: IX - XII
Locul: Amfiteatru
Profesori: dr. Stănescu Aurora Manuela
17:00Şezătoarea tradiţională
Activitatea: Şezătoarea tradiţională „Pe Murăş şi pe Târnave...”
Participanţi: X E, X F
Locul: Sala festivă
Profesori: Motorga Maria

Vineri, 22 ianuarie 2016

OraActivitateaDetalii
08:00Povestiri istorice
Activitatea: Povestiri istorice
Participanţi: I A
Locul: Sala de clasă
Profesori: Sîntean Claudia
08:00Ceasul biologic
Activitatea: Ceasul biologic
Participanţi: VI A
Locul: Sala de clasă
Profesori: Suciu Stanca
09:00Proiect - Şcoala de vis
Activitatea: Proiect - Şcoala de vis
Participanţi: I A
Locul: Sala de clasă
Profesori: Sîntean Claudia
09:00Povestiri istorice
Activitatea: Povestiri istorice
Participanţi: IV A
Locul: Sala de clasă
Profesori: Cîmpean Mihaela
10:00Jocurile copilăriei
Activitatea: Jocurile copilăriei
Participanţi: PREG. A
Locul: Sala de clasă
Profesori: Boitoş Leontina
10:30Hora Unirii
Activitatea: Hora Unirii
Participanţi: PREG. A, I A, II A, III A, IV A
Locul: -
Profesori: Boitoş Leontina, Roşca Adriana Crina, Cîmpean Mihaela, Sîntean Claudia, Stoica Andreea Teodora
12:00Gala Festivă
Activitatea: Gala Festivă
Participanţi: Elevi, invitaţi, profesori
Locul: Casa de Cultură „Mihai Eminescu”
Profesori: Elevii, colectivul şi invitaţii Colegiului Naţional „Unirea”
13:00Ce este heraldica?
Activitatea: Ce este heraldica? Introducere şi noţiuni generale.
Participanţi: IX B
Locul: Sala de clasă
Profesori: Héjja Kinga

Activităţi cu caracter permanent

OraActivitateaDetalii
Panou documentar „Unirea naţiunea a făcut-o!”
Activitatea: Panou documentar „Unirea naţiunea a făcut-o!” Prezentarea „Unirii celei Mici” şi a operei reformatoare a lui Alexandru Ioan Cuza în imagini şi documente
Participanţi: Toate clasele
Locul: Incinta Colegiului
Profesori: Laţa Marioara

Activităţi premergătoare Zilelor Colegiului

OraActivitateaDetalii
Concurs judeţean „Cuvinte ce exprimă adevărul”
Activitatea: Concurs judeţean „Cuvinte ce exprimă adevărul”, ediţia a XVI-a. Invitaţi: Valentin Marica şi Răzvan Ducan
Participanţi: Licee şi colegii mureşene
Locul: Sala festivă
Profesori: Catedra de limba şi literatura română
Concurs de biologie Simularea admiterii
Activitatea: Concurs de biologie Simularea admiterii la Universitatea de Medicină şi Farmacie Tîrgu Mureş, Parteneri UMF Tîrgu Mureş
Participanţi: Clasele a XII-a din judeţ
Locul: Incinta Colegiului
Profesori: Branea Cristina Maria, Suciu Stanca
Concursul de matematică „Simon Petru”
Activitatea: Concursul judeţean de matematică „Simon Petru”, ediţia a XVI-a. Invitat Prof. Univ. dr. Duca Dorel
Participanţi: Gimnazii şi licee mureşene
Locul: Incinta Colegiului
Profesori: Catedra de matematică

mecsigla M E CMinisterul Educaţiei

Târgu Mureș Colegiul Naţional „Unirea” România