Despre noi Colegiul Naţional „Unirea”

Proiectul ChimECo

Pagină dedicată proiectului ChimECo a Colegiului Naţional „Unirea”. Chimie prin experiment și colaborare (ChimECo). Proiect finanțat prin programul ȘTIINȚESCU-RICHTER pentru chimie.

Reacția Pirogalol Clorură ferică

• Despre noi › Proiectul ChimECo

Chimie prin experiment și colaborare (ChimECo). Proiect finanțat prin programul ȘTIINȚESCU RICHTER pentru chimie. Pentru vizionarea clipului accesați link-ul: Reacția Pirogalol Clorură ferică (Youtube).

Reacție Fenol Clorură ferică

• Despre noi › Proiectul ChimECo

Chimie prin experiment și colaborare (ChimECo). Proiect finanțat prin programul ȘTIINȚESCU RICHTER pentru chimie. Pentru vizionarea clipului accesați link-ul: Reacție Fenol Clorură ferică (Youtube).

Titrare cu NaOH

• Despre noi › Proiectul ChimECo

Chimie prin experiment și colaborare (ChimECo). Proiect finanțat prin programul ȘTIINȚESCU RICHTER pentru chimie. Pentru vizionarea clipului accesați link-ul: Titrare cu NaOH (Youtube).

Test Alcoolemie

• Despre noi › Proiectul ChimECo

Chimie prin experiment și colaborare (ChimECo). Proiect finanțat prin programul ȘTIINȚESCU RICHTER pentru chimie. Pentru vizionarea clipului accesați link-ul: Test Alcoolemie (Youtube).

Reacția xantoproteică

• Despre noi › Proiectul ChimECo

Chimie prin experiment și colaborare (ChimECo). Proiect finanțat prin programul ȘTIINȚESCU RICHTER pentru chimie. Pentru vizionarea clipului accesați link-ul: Reacția xantoproteică (Youtube).

Reacția energică alcool etilic

• Despre noi › Proiectul ChimECo

Chimie prin experiment și colaborare (ChimECo). Proiect finanțat prin programul ȘTIINȚESCU RICHTER pentru chimie. Pentru vizionarea clipului accesați link-ul: Reacția energică alcool etilic (Youtube).

Reacția biuretului

• Despre noi › Proiectul ChimECo

Chimie prin experiment și colaborare (ChimECo). Proiect finanțat prin programul ȘTIINȚESCU RICHTER pentru chimie. Pentru vizionarea clipului accesați link-ul: Reacția biuretului (Youtube).

Precipitare Fe2 și Fe3

• Despre noi › Proiectul ChimECo

Chimie prin experiment și colaborare (ChimECo). Proiect finanțat prin programul ȘTIINȚESCU RICHTER pentru chimie. Pentru vizionarea clipului accesați link-ul: Precipitare Fe2 și Fe3 (Youtube).

Precipitare Cu și Pb

• Despre noi › Proiectul ChimECo

Chimie prin experiment și colaborare (ChimECo). Proiect finanțat prin programul ȘTIINȚESCU RICHTER pentru chimie. Pentru vizionarea clipului accesați link-ul: Precipitare Cu și Pb (Youtube).

Precipitare Ag

• Despre noi › Proiectul ChimECo

Chimie prin experiment și colaborare (ChimECo). Proiect finanțat prin programul ȘTIINȚESCU RICHTER pentru chimie. Pentru vizionarea clipului accesați link-ul: Precipitare Ag (Youtube).

Descompunere piatră vânătă

• Despre noi › Proiectul ChimECo

Chimie prin experiment și colaborare (ChimECo). Proiect finanțat prin programul ȘTIINȚESCU RICHTER pentru chimie. Pentru vizionarea clipului accesați link-ul: Descompunere piatră vânătă (Youtube).

Reacția Na și K cu apa

• Despre noi › Proiectul ChimECo

Chimie prin experiment și colaborare (ChimECo). Proiect finanțat prin programul ȘTIINȚESCU RICHTER pentru chimie. Pentru vizionarea clipului accesați link-ul: Reacția Na și K cu apa (Youtube).

Testimonial 4

• Despre noi › Proiectul ChimECo

Chimie prin experiment și colaborare (ChimECo). Proiect finanțat prin programul ȘTIINȚESCU RICHTER pentru chimie. Pentru vizionarea clipului accesați link-ul: ChimECo – Testimonial 4 (Youtube).

Testimonial 3

• Despre noi › Proiectul ChimECo

Chimie prin experiment și colaborare (ChimECo). Proiect finanțat prin programul ȘTIINȚESCU RICHTER pentru chimie. Pentru vizionarea clipului accesați link-ul: ChimECo – Testimonial 3 (Youtube).

Testimonial 2

• Despre noi › Proiectul ChimECo

Chimie prin experiment și colaborare (ChimECo). Proiect finanțat prin programul ȘTIINȚESCU RICHTER pentru chimie. Pentru vizionarea clipului accesați link-ul: ChimECo – Testimonial 2 (Youtube).

Testimonial 1

• Despre noi › Proiectul ChimECo

Chimie prin experiment și colaborare (ChimECo). Proiect finanțat prin programul ȘTIINȚESCU RICHTER pentru chimie. Pentru vizionarea clipului accesați link-ul: ChimECo – Testimonial 1 (Youtube).

Substanțe anorganice

• Despre noi › Proiectul ChimECo

Substanțe anorganice cu rol în organismul uman. Oxigen, carbon, hidrogen, calciu, magneziu, cupru, fier, clor și siliciu. Chimie prin experiment și colaborare (ChimECo).

pdf Substanțe anorganice (ChimECo) (36 descărcări)

Substanțe organice

• Despre noi › Proiectul ChimECo

Substanțe organice cu rol în organismul uman. Aminoacizi, proteine, lipide, vitamine, acizi nucleici, hidrați de carbon (glucide), serotonina și dopamina. Chimie prin experiment și colaborare (ChimECo).

pdf Substanțe organice (ChimECo) (37 descărcări)

Chimie prin experiment și colaborare

• Despre noi › Proiectul ChimECo

pdf ChimECo (Științescu-Richter) (35 descărcări)