Pagina Noutăţi a Colegiului Naţional „Unirea” listează mesaje scurte, pagini noi adăugate, modificări făcute asupra unor pagini deja existente. Mesajele sunt afişate în ordine invers cronologică, 10 mesaje pe pagină. Număr pagini: 53, număr mesaje: 527.

Consiliul Şcolar al Elevilor 2019-2020

• Despre noi › Consiliul elevilor 2020

Pagina prezintă membrii Consiliului Şcolar al Elevilor Colegiului Naţional „Unirea” din Târgu Mureş pentru anul şcolar 2019-2020. Consiliul Şcolar al Elevilor este coordonat de profesorii: director dr. Stănescu Aurora Manuela, director adjunct Pop Consuela Manuela / Iacov Hermina Maria, consilier educativ Sabău Laura Stanca.

Simulare de admitere la UMFST - Chimie

Colegiul Național „Unirea” din Târgu Mureș, în parteneriat cu Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie din Târgu Mureș și Inspectoratul Școlar Județean Mureș, organizează la data de 23 ianuarie 2020, SIMULAREA CONCURSULUI DE ADMITERE LA UMFSTDISCIPLINA CHIMIE.

zip Simulare admitere UMFST - Chimie (38 descărcări)

„Unirea”... de Crăciun 2019

• Galerii › 2019-2020 › „Unirea”... de Crăciun 2019

Sărbătoarea Crăciunului a fost organizată în data de . Din ceasul de taină al cuvântului nins, din spiritul credinţei adevărate şi al tradiţiilor străvechi, ne învăluie farmecul sărbătorilor, în ecouri de colind. Retrăind valorile trecutului, simţind prezentul prin ochii elevilor noştri şi privind cu încredere spre viitor, spiritul „unirist” dăinuie.

În atmosfera prilejuită de bucuria şi emoţia acestor momente unice, vă transmitem gândurile noastre de recunostinţă şi apreciere, alături de calde urări de prosperitate şi frumoase împliniri pentru anul ce bate la poarta timpului. Fie ca împreună să configurăm destinul acestei şcoli, lăsăndu-ne cuprinşi de visuri îndrăzneţe, de sperante şi de lumina binecuvântată a darurilor şi a gândurilor de suflet.

Sărbători Fericite! La Mulţi Ani!

• Acasă

Pe fir de poveste, din adâncimi de timp, din seara de colindă, din amintirea ce picură în potirul timpului, din calendarul ce cu pas egal și indiferent măsoară timpul, Sfintele Sărbători ne învăluie în spiritul lor.
Fie ca Sfintele Sărbători să vină cu daruri de suflet, iar anul ce bate la poarta timpului să vă aducă prosperitate şi frumoase împliniri profesionale!

La Mulţi Ani!

Corpul profesoral al Colegiului Naţional „Unirea”,
Director, prof. dr. Stănescu Aurora Manuela

Simulare de admitere la UMFST - Biologie

Colegiul Național „Unirea” din Târgu Mureș, în parteneriat cu Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie din Târgu Mureș și Inspectoratul Școlar Județean Mureș, organizează la data de , SIMULAREA CONCURSULUI DE ADMITERE LA UMFSTDISCIPLINA BIOLOGIE.

pdf Simulare admitere UMFST - Biologie (41 descărcări)

Calendar-Transferuri Elevi

Calendar-Transferuri Elevi.

pdf Transferuri elevi (39 descărcări)

1 Decembrie la Colegiul Naţional „Unirea”

DE ZIUA ŢĂRIICOLEGIUL NAŢIONAL „UNIREA” ÎNTRU DĂINUREA NEAMULUI ŞI A ŞCOLII ROMÂNEŞTI

Venind în întâmpinarea sărbătoririi Zilei Naționale a României, Colegiul Naţional „Unirea” a organizat un ansamblu de activităţi şi manifestări dedicate Marii Uniri, cu conştiinţa faptului că marile momente ale istoriei naţionale instituie, de-a lungul timpului şi însemnele perenităţii noastre ca neam. Pentru că tinerii sunt deschizători de orizonturi, configurând prin acţiunile pe care le perpetuează destinul viitor al unui popor, elevii Colegiului Naţional „Unirea” s-au situat în continuitatea unor valori instituite prin interesul faţă de trecutul, prezentul şi viitorul şcolii.

Balul Bobocilor 2019

• Galerii › 2019-2020 › Balul Bobocilor 2019

Balul bobocilor claselor a IX-a a Colegiului Naţional „Unirea” cu tematica „Who’ watching?” s-a desfăşurat în data de în sala mare a Teatrului Naţional din Târgu Mureş. Miss şi Mister Boboc Colegiul Naţional „Unirea” 2019 au fost: Cămărăşan Ioana Lia şi Ciocan Răzvan Adrian. Premianţii au fost: Kozak Mira Maria şi Luduşan Marius Cristian (premiul II), Horga Ioana Amelia şi Macarie Vlad (premiul III), Chiciudean Andra Maria şi Secară Călin Bogdan (premiul de popularitate). Au mai participat şi următorii elevi: Baloş Alexia, Călugăr Călin, Curticăpean Darius, Daniel Sebastian, Dârjan Monica, Istrate Octavian, Luca Lorena Carmen, Şandor Andrei Patric, Seyranyan Lena, Stanciu Ana Maria Laura, Stoica Raul, Toma Alexandru Cezar şi Trâmbiţaş Iulia Margot..

Deschiderea festivă a anului școlar 2019-2020

Deschiderea festivă a anului școlar 2019-2020, va avea loc luni, , ora 10:00, în curtea mare a Colegiului Național „Unirea”.

pdf Deschiderea festivă a anului școlar 2019-2020 (39 descărcări)

Mesaj de început de an şcolar 2019-2020

• Acasă

Stimaţi profesori, distinşi părinţi, dragi elevi „unirişti”

Anul școlar 2019-2020 sperăm să se constituie într-un prilej de a perpetua prestigiul Colegiului Naţional „Unirea”, prin noi performanţe şi rezultate de excepţie, prin excelenţă în educaţie, prin integrare în tradiţia şcolii mureşene, dar şi printr-o viziune integratoare asupra perspectivelor educaţiei.

Vă adresăm, stimaţi profesori, îndemnul de a vă pune în slujba şcolii, cu aceeaşi competenţă, dăruire şi tenacitate de care mereu aţi dat dovadă.

Vă aşteptăm, dragi elevi, să păşiţi, din nou, pragul şcolii, să cutezaţi şi să vă înălţaţi, îndrăznind să parcurgeţi acest drum alături de noi, în marea călătorie a cunoaşterii.

Vă dorim, stimaţi părinţi, să vă împliniţi prin reuşitele copiilor, devenind astfel părtaşi la desăvârşirea destinului educaţional al copiilor dumneavoastră.

Împreună, vom reuşi!

Conducerea Colegiului Naţional „Unirea”

Director prof. dr. Stănescu Aurora Manuela