Pagina Noutăţi a Colegiului Naţional „Unirea” listează mesaje scurte, pagini noi adăugate, modificări făcute asupra unor pagini deja existente. Mesajele sunt afişate în ordine invers cronologică, 10 mesaje pe pagină. Număr pagini: 36, număr mesaje: 355.

Concursul Național de Lectură „Mircea Nedelciu”

În cadrul Târgului Internațional GAUDEAMUS de la București, ediția a XIV-a, organizat în perioada , s-a desfășurat finala pe țară a Concursului Național de Lectură „Mircea Nedelciu”. În urma participării la etapa zonală a concursului s-a calificat la faza națională eleva Bucșea Maria, clasa a XI-a E, de la Colegiul Național „Unirea”, profesor coordonator Pop Consuela Manuela. Câștigătoarea Concursului Național de Lectură „Mircea Nedelciu” a fost eleva Bucșea Maria, căreia îi mulțumim pentru efortul depus și pentru pasiunea ei față de lectură.

Descărcare PDF: Concursul „Mircea Nedelciu” pdf 84 descărcări

„Opriți bullying-ul sau desființați recreațiile!”

O nouă campanie de prevenire a fenomenului de bullying din școli a fost lansată pe plan național în data de , la ora 11. Prin mesajul ei controversat, „Opriți bullying-ul sau desființați recreațiile!”, campania evidențiază faptul că foarte multe cazuri de agresiuni și de umiliri au loc în timpul recreațiilor dintre orele de curs.

Descărcare PDF: Opriți bullying-ul 2017 pdf 114 descărcări

Balul Bobocilor 2017

• Galerii › 2016-2017 › Balul Bobocilor 2017

Balul bobocilor claselor a IX-a a Colegiului Naţional „Unirea” cu tematica „Fahrenheit 451 – S.O.S. Culturii, Artelor și Umanității” s-a desfăşurat în data de în sala mare a Teatrului Naţional din Tîrgu Mureş. Miss şi Mister Boboc Colegiul Naţional „Unirea” 2017 au fost: Târnăvean Daria Maria şi Şerban Sebastian Mihai. Premianţii au fost: Precub Alexandra Oana şi Târnăvean Mircea Răzvan (premiul II), Pop Cătălina Daria şi Cristea Raul Alexandru (premiul III), Hancu Oana Maria şi Lateş Mihai Horaţiu (premiul de popularitate). Au mai participat şi următorii elevi: Boca Victor David, Chinezu Iulia Andreea, Chiorean David Alexandru, Iosif Ioana, Ormenişan Bogdan Andrei, Opriş Tudor Remus, Sălăgean Bianca Alexandra, Stanciu Paul Florin, Tăurean Oana Alexandra şi Turceniuc Alexia Raluca.

Orarul claselor 2017-2018 semestrul I

Orarul claselor Colegiului Naţional „Unirea” din Tîrgu Mureş pentru semestrul I, anul şcolar 2017-2018.

Descărcare ZIP: Orarul claselor 2017-2018 semestrul I zip 275 descărcări

Raport de evaluare semestrul II 2016-2017

Raportul de evaluare a activităților de instruire și educare a elevilor din semestrul II a anului școlar 2016-2017.

Descărcare PDF: Raport de evaluare semestrul II 2016-2017 pdf 123 descărcări

Proiect de dezvoltare instituțională 2016-2020

Proiectul de dezvoltare instituțională 2016-2020 al Colegiului Naţional „Unirea” din Tîrgu Mureş.

Descărcare PDF: Proiect de dezvoltare instituțională 2016-2020 pdf 112 descărcări

Regulament de ordine interioară 2017-2018

Regulament de ordine interioară al Colegiului Naţional „Unirea” din Tîrgu Mureş pentru anul școlar 2017-2018.

Descărcare PDF: Regulamentul de ordine interioară 2017-2018 pdf 169 descărcări

Deschiderea festivă a anului școlar 2017-2018

Începutul toamnei se asociază, mai peste tot, cu debutul unor parcursuri de formare. Ne putem întreba, desigur, cum s-a ajuns la o astfel de convenţie şi la o structură a anului şcolar care se mulează pe acelaşi cadraj temporal. De ce şcoala nu începe primăvara, ci la strânsul rodului, la „împlinirea” vremii? De ce s-a statornicit timpul maturizării, al coacerii, al culesului ca început de an sau de ciclu şcolar? De ce debutul „semănării” cunoaşterii coincide cu timpul roadelor? De ce timpul astronomic este punctat de un ASTFEL DE eveniment? Educaţia devine autentică atunci când ştii ce dai mai departe, când ceea ce transmiţi este validat, închegat. De aceea, poate, începutul cunoaşterii coincide cu toamna, cu maturizarea, cu momentul în care rodul devine evident, mizându-se pe valoarea „fructului” ce este dăruit şi primit… Din această perspectivă deschisă integrăm viziunea noastră asupra educaţiei, astfel încât să răspundem în continuare nivelului calitativ pe care l-a avut întotdeauna Colegiul Naţional „Unirea”.

Deschiderea festivă a anului școlar 2017-2018

Deschiderea festivă a anului școlar 2017-2018, va avea loc luni, , ora 10:00, în curtea mare a Colegiului Național „Unirea”.

Descărcare PDF: Deschiderea festivă a anului școlar 2017-2018 pdf 260 descărcări

Clasele a IX-a an şcolar 2017-2018

Lista claselor a IX-a pentru anul şcolar 2017-2018, Colegiul Naţional „Unirea”.

Descărcare PDF: Clasele IX 2017-2018 pdf 534 descărcări