Pagina Noutăţi a Colegiului Naţional „Unirea” listează mesaje scurte, pagini noi adăugate site-ului, modificări făcute asupra unor pagini deja existente. Aceste mesaje sunt afişate în ordine invers cronologică, 10 mesaje pe pagină.

Zilele Colegiului 2017

• Galerii › 2016-2017 › Zilele Colegiului 2017

Conştienţi că şcoala de azi trebuie să ofere, prin întreaga sferă de activitate, o imagine compexă a deschiderii către adevăratele valori, considerăm că, împreună, elevi, profesori, părinţi, instituţiile administrative, de educaţie şi de cultură din Tîrgu Mureş, putem oferi dimensiunea amplă a unui destin educaţional ce se înscrie îndrăzneţ pe traiectoria devenirii.

Programul Zilelor Colegiului 2017

Programul activităţilor desfăşurate cu ocazia Zilelor Colegiul Naţional „Unirea” din Tîrgu Mureş în anul şcolar 2016-2017.

Descărcare document PDF: Programul Zilelor Colegiului 2017 pdf (187 descărcări)

Simulare de admitere la UMF

Rezultatele şi baremele de la simularea admiterii la Universitatea de Medicină şi Farmacie din Tîrgu Mureş, . Festivitatea de premiere va fi anunţată prin secretariatele şcolilor de provenienţă a candidaţilor şi pe www.colegiulunirea.ro.

Descărcare arhivă ZIP: Simulare admitere UMF zip (849 descărcări)

„Unirea”... de Crăciun 2016

• Galerii › 2016-2017 › „Unirea”... de Crăciun 2016

Sărbătoarea Crăciunului a fost organizată în data de . Din ceasul de taină al cuvântului nins, din spiritul credinţei adevărate şi al tradiţiilor străvechi, ne învăluie farmecul sărbătorilor, în ecouri de colind. Retrăind valorile trecutului, simţind prezentul prin ochii elevilor noştri şi privind cu încredere spre viitor, spiritul „unirist” dăinuie. În atmosfera prilejuită de bucuria şi emoţia acestor momente unice, vă transmitem gândurile noastre de recunostinţă şi apreciere, alături de calde urări de prosperitate şi frumoase împliniri pentru anul ce bate la poarta timpului. Fie ca împreună să configurăm destinul acestei şcoli, lăsăndu-ne cuprinşi de visuri îndrăzneţe, de sperante şi de lumina binecuvântată a darurilor şi a gândurilor de suflet.

1 Decembrie la Colegiul Naţional „Unirea”

Colegiul Naţional „Unirea” a sărbătorit Ziua Natională a României în data de , prin organizarea manifestării „ întru fiinţa naţiei române”. Evenimentul a cuprins o serie de activităţi care s-au desfăşurat în curtea Colegiului Naţional „Unirea”, de la ora 11:00, şi, apoi, de la ora 13:00 în Sala Festivă, unde a avut loc un concurs interdisciplinar pe echipe „Unire si prietenie”.

Săptămâna „Şcoala altfel” 2016-2017

Săptămâna este săptămâna dedicată activităţilor extracurriculare şi extraşcolare, în cadrul programului numit „Şcoala altfel: Să ştii mai multe, să fii mai bun!”, având un orar specific.

Descărcare document PDF: „Şcoala altfel” 2016-2017 pdf (118 descărcări)

Balul Bobocilor 2016

• Galerii › 2016-2017 › Balul Bobocilor 2016

Miss şi Mister Boboc Colegiul Naţional „Unirea” 2016 au fost: Negovan Adalia Maria şi Soțan Ioachim. Premianţii au fost: Miclea-Şerban Sandra Axenia şi Moldovan Radu Cătălin (premiul II), Kiss Diana Carina şi Toncian Rareş Adrian (premiul III), Togănel Ana Carina şi Jîrcan Alexandru Alin (premiul de popularitate), respectiv Rusu Alexandra Gianina (premiul special Caius). Au mai participat şi următorii elevi: Bentea Bogdan, Căluşer Bianca Claudia, Farcaş Rareş Ionuţ, Mureșan Radu Patric, Olar Maria Bianca, Petcu Alexandra Carina, Strejac Ioan Achim, Şimon Ada Ariana şi Ungurean Rareş.

Topul liceelor din toată ţara

Colegiul Naţional „Unirea” din Tîrgu Mureș se situează pe locul 56 în topul liceelor din toată ţara pentru anul şcolar 2015-2016. Clasamentul a fost realizat de site-ul AdmitereLiceu.ro. Acesta clasament a fost realizat prin ponderarea următoarelor medii din fiecare liceu: media de admitere (40%), media de la examenul de BAC (30%), promovabilitatea la BAC (20%) și media rezultatelor obținute la olimpiade (10%). Pentru vizualizarea listei vă rugăm să accesați: Topul liceelor din toată ţara.

Festivitatea de deschidere 2016-2017

În atenţia elevilor şi a părinţilor!

Festivitatea de deschidere a anului şcolar 2016-2017 va avea loc în data de , ora 9:00, în curtea şcolii.Mult succes în noul an şcolar!

Mesaj de început de an şcolar 2016-2017

• Acasă

Gânduri C.N.U-nesc

Colegiul Naţional „Unirea”… trei cuvinte care definesc o vârstă a zborului cu aripi de flori către toate orizonturile de frumos şi lumină. Către voi, cei care încercaţi zborul, îndreptăm din inimă îndemnul: să doriţi, să gândiţi, să vă străduiţi, să învăţaţi, să ştiţi cât mai mult şi cât mai multe din zestrea adunată de oamenii de dinaintea voastră, în tezaurul împlinirii lor!