Pagina Noutăţi a Colegiului Naţional „Unirea” listează mesaje scurte, pagini noi adăugate, modificări făcute asupra unor pagini deja existente. Mesajele sunt afişate în ordine invers cronologică, 10 mesaje pe pagină. Număr pagini: 37, număr mesaje: 363.

Deschiderea festivă a anului școlar 2018-2019

Deschiderea festivă a anului școlar 2018-2019, va avea loc luni, 10 septembrie 2018, ora 10:00, în curtea mare a Colegiului Național „Unirea”.

pdf Deschiderea festivă a anului școlar 2018-2019 (165 descărcări)

Mesaj de început de an şcolar 2018-2019

• Acasă

Stimaţi profesori, distinşi părinţi, dragi elevi „unirişti”

Cu fiecare moment care presupune integrarea în toposul educaţional al şcolii noastre, traversăm emoţia începuturilor, având, totodată, certitudinea că deschidem viitoarelor generaţii ilimitate orizonturi ale cunoaşterii.

Anul școlar 2018-2019 sperăm să se constituie într-un prilej de a perpetua prestigiul Colegiului Naţional „Unirea”, prin noi performanţe şi rezultate de excepţie, prin excelenţă în educaţie, prin integrare în tradiţia şcolii mureşene, dar şi printr-o viziune integratoare asupra perspectivelor educaţiei.

Vă adresăm, stimaţi profesori, îndemnul de a vă pune în slujba şcolii, cu aceeaşi competenţă, dăruire şi tenacitate de care mereu aţi dat dovadă.

Vă aşteptăm, dragi elevi, să păşiţi, din nou, pragul şcolii, să cutezaţi şi să vă înălţaţi, îndrăznind să parcurgeţi acest drum alături de noi, în marea călătorie a cunoaşterii.

Vă dorim, stimaţi părinţi, să vă împliniţi prin reuşitele copiilor, devenind astfel părtaşi la desăvârşirea destinului educaţional al copiilor dumneavoastră.

Împreună, vom reuşi!

Conducerea Colegiului Naţional „Unirea”

Director prof. dr. Stănescu Aurora Manuela

Consiliul Şcolar al Elevilor 2017-2018

• Despre noi › Consiliul elevilor 2018

Pagina prezintă membrii Consiliului Şcolar al Elevilor Colegiului Naţional „Unirea” din Tîrgu Mureş pentru anul şcolar 2017-2018. Consiliul Şcolar al Elevilor este coordonat de profesorii: director dr. Stănescu Aurora Manuela, director adjunct Pop Consuela Manuela, consilier educativ Sabău Laura Stanca.

Înscriere în clasa a IX-a

Acte necesare la dosarul de înscriere în clasa a IX-a.

pdf Acte înscriere IX (214 descărcări)

Înscriere în clasa a IX-a, an școlar 2018-2019

În atenția părinților și absolvenților claselor a VIII-a.

pdf Calendar înscriere IX (220 descărcări)

Festivitate de absolvire 2018

• Galerii › 2017-2018 › Festivitate de absolvire 2018

Festivitatea de absolvire a promoţiei 2018 a Colegiului Naţional „Unirea” din Tîrgu Mureş s-a desfăşurat în data de la Sala Polivalentă. Clasele şi diriginţii promoţiei 2018 din Colegiul Naţional „Unirea”: XII A (Matematică-Informatică) – Hecser Enikő Krisztina, XII B (Ştiinţe ale Naturii) – dr. Bakó Aliz Tünde, XII C (Ştiinţe ale Naturii) – Cimpoi Stela, XII D (Ştiinţe Sociale) – Marin Marius Sebastian, XII E (Filologie) – Motorga Maria, XII F (Ştiinţe Sociale) – Rus Laura, XII G (Ştiinţe Sociale) – Murvai Béla.

Modalități de sesizare a unor fapte de corupție

Număr de telefon gratuit la care cetățenii pot semnala toate neregulile apărute în organizarea și derularea examenelor naționale și site-ul dedicat semnalării eventualelor fapte de corupție.

pdf Telverde nereguli (62 descărcări)

Pregătirea examenelor naționale

• Acasă

Dragi elevi „uniriști”,
În prag de evaluări și examene naționale, urăm absolvenților clasei a VIII-a și ai claselor a XII-a, mult succes, rezultate deosebite pe măsura activităților educative desfășurate.
Finalul acestui an școlar să reprezinte o adevărată încununare a eforturilor depuse, o împlinire a visurilor și a năzuințelor voastre.

Corpul profesoral al Colegiului Naţional „Unirea”,
Director, prof. dr. Stănescu Aurora Manuela

ZIUA PORŢILOR DESCHISE

ÎNDRĂZNIŢI, VISAŢI ŞI EVOLUAŢI ALĂTURI DE NOI

pdf Ziua porților deschise (119 descărcări)

Verificarea cunoștințelor de limbă engleză

Calendarul testelor pentru proba de verificare a cunoștințelor de limbă engleză pentru admiterea în clasele a IX-a cu program bilingv de predare a unei limbi moderne de circulație internațională.

zip Documente - verificare limba engleză (349 descărcări)