Pagina Noutăţi a Colegiului Naţional „Unirea” listează mesaje scurte, pagini noi adăugate, modificări făcute asupra unor pagini deja existente. Mesajele sunt afişate în ordine invers cronologică, 10 mesaje pe pagină. Număr pagini: 44, număr mesaje: 440.

Subiect și barem - Limba română - Evaluare Națională 2020

Subiectul și baremul a fost publicat și poate fi consultat la următoarea adresă web: Subiecte și bareme Evaluare Națională 2020.

zip Subiect și barem Limba română 15 iunie 2020 ora 15:00 (84 descărcări)

Repartizare - Limba română - Evaluare Națională 2020

Pentru accesul candidaților în săli, se vor respecta intervalele orare stabilite de profesorii diriginți.

pdf Repartizare Limba română 15 iunie 2020 (237 descărcări)

Prevederi Legislative Evaluare Națională 2020

Prevederi Legislative Evaluare Națională 2020 pentru absolvenţii clasei a VIII-a.

zip Documente informative Evaluare Națională 2020 (119 descărcări)

PRECIZĂRI SUSȚINERE ATESTATE ȘI COMPETENȚE

REGLEMENTĂRI PRIVIND DESFĂȘURAREA ȘI SUSȚINEREA ATESTATELOR ȘI COMPETENȚELOR

Arhiva conține extrase de proceduri operaționale și cereri ale atestatelor de informatică și competențe lingvistice pentru sesiunea iunie 2020.

zip Precizări atestate și competențe 2020 (224 descărcări)

Mesaj de absolvire 2020

• Galerii › 2019-2020 › Mesaj de absolvire 2020

Mesajul de absolvire a promoţiei 2020 a Colegiului Naţional „Unirea” din Tîrgu Mureş s-a desfăşurat online în data de în Sala Festivă. Clasele şi diriginţii promoţiei 2020 din Colegiul Naţional „Unirea”: XII A (Matematică-Informatică) – Negrea Ana Maria, XII B (Ştiinţe ale Naturii) – Blaga Cristinel, XII C (Ştiinţe ale Naturii) – Mircea Teodora, XII D (Ştiinţe Sociale) – Paşca Simion Mihai, XII E (Filologie) – Baciu-Marinescu Petru.

Scrisoare deschisă în prag de absolvire

• Acasă

Poate părea surprinzătoare adresarea la persoana a II-a, singular, dar fiecare absolvent al acestei generații uniriste este o individualitate, o personalitate care poartă amprenta puternică a unui caracter bine clădit… Fiecare tânăr este în sine un OM, care a adunat crâmpeie din existența noastră, care a învățat să transforme cuvântul în idee, care a știut să dea sens unor valori, care a avut puterea să reziste, să dea o lecție de adevărată demnitate, când viața s-a poticnit într-un timp suspendat…

Dragi absolvenți, v-au adus împreună entuziasmul tinereţii, tenacitatea, puterea de a vă autodepăși. Vă dorim să înfruntaţi cu acelaşi curaj furtunile şi să arătaţi lumii că sunteţi construiţi pentru a fi cei mai buni. Avem încredere în voi şi ştim că veţi reuşi în tot ceea ce v-aţi propus. Pentru că aveţi curaj şi pentru că ştiţi să discerneţi între frumos, bine și adevăr, alegând calea cea dreaptă.

Urmați-vă visul și Universul va deschide uși, acolo unde erau doar ziduri !

Director, prof. dr. Stănescu Aurora Manuela

pdf Scrisoare deschisă în prag de absolvire (110 descărcări)

Stimați profesori și părinți, dragii noștri elevi

• Acasă

Traversăm o perioadă dificilă, în care trebuie să învățăm să prețuim sănătatea și darul suprem al vieții. Trebuie să fim solidari, să înțelegem că timpul acum statornicește o legătură trainică între elevi, părinți și profesori, prin grija noastră față de semeni, prin prețuirea celui de lângă noi, prin respectul față de cei care ne protejează și care ne oferă o șansă la viitor. Tinerețea înseamnă libertate, dar acum aceasta presupune manifestarea liberă a cugetului înalt! Dragi elevi, noi acum vă oferim răbdarea câștigată în timp, încrederea în ceea ce sunteți, puterea de a înțelege că este mai mult decât o simplă provocare.

Director,

Prof. Aurora Stănescu

pdf Stimați profesori și părinți, dragii noștri elevi (167 descărcări)

Concursul „Simon Petru” 2020

• Evenimente › Concursul „Simon Petru” 2020

Rezultatele concursului de matematică „Simon Petru” organizată de Colegiul Naţional „Unirea” din Tîrgu Mureş în colaborare cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Mureş din anul şcolar 2019-2020 (ediţia a XX-a). Participanți: clasa a V-a 62, clasa a VI-a 42, clasa a VII-a 29, clasa a VIII-a 25, clasa a IX-a (Matematică-Informatică) 12, clasa a X-a (Matematică-Informatică) 13, clasa a XI-a (Matematică-Informatică) 12, clasa a XII-a (Matematică-Informatică) 5, clasa a IX-a (Ştiinţe ale Naturii) 13, clasa a X-a (Ştiinţe ale Naturii) 10, clasa a XI-a (Ştiinţe ale Naturii) 20, clasa a XII-a (Ştiinţe ale Naturii) 12, total 255.

Educație prin comunicare

Educație prin comunicare pentru asigurarea continuității activității didactice.

Palmares... la zi, pentru olimpiadele județene

Rezultatele elevilor de la Colegiul Național „Unirea”, din Tîrgu Mureș, la etapele județene ale olimpiadelor și concursurilor școlare.

BIOLOGIE

1 Nemeş Mara Alexandra IX B Ştiinţe ale Naturii Branea Cristina Maria
1 Mera Ramona Delia X A Matematică-Informatică Branea Cristina Maria
2 Baráth Andreea IX B Ştiinţe ale Naturii Branea Cristina Maria