Pagina Noutăţi a Colegiului Naţional „Unirea” listează mesaje scurte, pagini noi adăugate, modificări făcute asupra unor pagini deja existente. Mesajele sunt afişate în ordine invers cronologică, 10 mesaje pe pagină. Număr pagini: 40, număr mesaje: 394.

Programare competențe digitale - Liceul Teoretic Dr. Lind

Programarea candidaţilor la Proba de competenţe digitale – Liceul Teoretic Dr. Lind – Câmpenița din ziua de . ACCESUL ÎN SALA DE EXAMEN SE FACE PE BAZA CĂRŢII DE IDENTITATE SAU A PAŞAPORTULUI ÎNTRE ORELE 12:00 ŞI 12:30!!

pdf Repartizare proba D - 2019 (77 descărcări)

Programare competențe digitale

Programarea candidaţilor la Proba de competenţe digitale din , , respectiv . ACCESUL ÎN SALA DE EXAMEN SE FACE PE BAZA CĂRŢII DE IDENTITATE SAU A PAŞAPORTULUI ÎNTRE ORELE 12:00 ŞI 12:30!!

pdf Repartizare proba D - 2019 (140 descărcări)

Programare limba maternă - proba orală

Programarea candidaţilor la Proba de evaluare a competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă din . Candidaţii repartizaţi în ziua examenului trebuie să prezinte cartea de identitate sau paşaportul. Candidaţii sunt rugaţi să fie prezenţi în săli cu o oră mai devreme decât ora programării!

pdf Repartizare proba B - 2019 (46 descărcări)

Programare limba română - proba orală - Liceul Teoretic Dr. Lind

Programarea candidaţilor la Proba de evaluare a competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba română – Liceul Teoretic Dr. Lind – Câmpenița din . Candidaţii repartizaţi în ziua examenului trebuie să prezinte cartea de identitate sau paşaportul. Candidaţii sunt rugaţi să fie prezenţi în săli cu o oră mai devreme decât ora programării!

pdf Repartizare proba A - 2019 (77 descărcări)

Programare limba română - proba orală

Programarea candidaţilor la Proba de evaluare a competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba română din . Candidaţii repartizaţi în ziua examenului trebuie să prezinte cartea de identitate sau paşaportul. Candidaţii sunt rugaţi să fie prezenţi în săli cu o oră mai devreme decât ora programării!

pdf Repartizare proba A - 2019 (119 descărcări)

Calendarul examenului de bacalaureat 2019

CALENDARUL de desfăşurare a examenului de bacalaureat naţional 2019.

pdf Calendar bacalaureat 2019 (114 descărcări)

ZIUA PORȚILOR DESCHISE

ÎNDRĂZNIŢI, VISAŢI ŞI EVOLUAŢI ALĂTURI DE NOI.

pdf Ziua porților deschise (74 descărcări)

Concursul de Robotică 2019

• Galerii › 2018-2019 › Concursul de Robotică 2019

Colegiul Național „Unirea” a organizat prima ediție a Concursului Naţional de Robotică „RObots BOosts Skills”, care face parte din proiectul european Erasmus+ (2017-1-ES01-KA202-038277). La concurs au participat următoarele instituții de învățământ: Colegiul Național „Vasile Lucaciu” Baia Mare (profesor coordonator Teșileanu Laura), Liceul Teoretic Internațional de Informatică București (îndrumător Ferhat Travaci), Colegiul Tehnic „Constantin Brâncuși” Petrila (îndrumător Cîndea Nicoleta), Colegiul Național „Unirea” Focșani (profesor însoțitor Mohonea Marius) și Colegiul Național „Unirea” Tîrgu Mureș (profesor organizator Lupaescu Constantin). La eveniment au participat și profesoara Chira Cristiana, directoarea Casei Corpului Didactic Mureș, în calitate de partener instituțional al proiectului și domnul Potcoavă Mihai, din partea Companiei LATERAL.

Sărbători luminate

• Acasă

Stimaţi profesori, distinşi părinţi, dragi elevi „unirişti”

Lumina Sfintelor Sărbători să aducă tihnă sufletească, gândul bun al celor dragi și speranțe înnoitoare precum zilele senine de primăvară.

Conducerea Colegiului Naţional „Unirea”

Director prof. dr. Stănescu Aurora Manuela

Festivalul-Concurs „CDidei în cărți” 2019

Astăzi, , în cadrul sălii festive de la Colegiul Național „Unirea”, s-a desfășurat etapa pe școala a Festivalului-Concurs „CDidei în cărți”. În acest context, șapte echipaje formate din elevi ai claselor gimnaziale au încântat juriul compus din doamnele profesor Stănescu Aurora Manuela, Pop Consuela Manuela, Chețan Mariana și Motorga Maria, cu proiectele întocmite în acest scop, demonstrând implicare, pasiune pentru lectură și spirit creativ.

Așadar, de la colaje, la adaptări ale conceptului „manga”, de la machete la planșe colorate, fiecare produs al elevilor a reușit să surprindă în mod inedit și le-a oferit acestora oportunitatea de a valorifica și de perfecționa, deopotrivă, diverse competențe, valori și atitudini câștigate la orele de curs și nu numai.

Pentru că efortul a fost continuu și a presupus consecvență și seriozitate, mulțumim, pe această cale, tuturor elevilor implicați, cadrelor didactice coordonatoare, precum și membrilor juriului pentru participarea la această activitate. Totodată, îi felicităm și le dorim mult succes în continuare!