sigla
Evenimente Colegiul Naţional „Unirea”

Concurs de matematică 2010

În perioada - , s-a desfăşurat Concursul Interjudeţean de Matematică „Alexandru Papiu Ilarian” unde colegiul nostru, Colegiul Naţional „Unirea”, a fost reprezentat de un echipaj format din 16 elevi.

Nr.NumeClasaPremiul Profesor
1Georgescu SabinaVII AIComşa Maria
2Pop Ioana AndreeaIX AIIHecser Enikő Krisztina
3Vészi BlankaVI BIIINagy Éva
4Constantinescu MedeaVIII AMenţiune specialăComşa Maria
5Nistor MirelaX AMenţiune specialăComşa Maria
6Petculescu CarinaXI AMenţiune specialăŞoldea Dora
7Cociş VladV AMenţiuneHecser Enikő Krisztina
8Matei AdrianVII AMenţiuneComşa Maria
9Toşa AndreiVI AMenţiuneBlaga Cristinel

Petculescu Carina

  • Clasa XI A, profil Matematică-Informatică

Ce înseamnă pentru o uniristă Concursul Interjudeţean de Matematică „Alexandru Papiu Ilarian”? Înseamnă că ambiţiei dobândite prin competiţie i se alătură o altă emoţie şi o nouă experienţă. Înseamnă probleme diverse care îţi pun mintea la contibuţie şi te ţin în priză... Dar ce surprinde cel mai tare este bucuria pe care o simţi atunci când îţi dai seama care e cheia rezolvării şi găseşti metoda dibace la momentul potrivit. Atunci îţi dai seama că eşti efectiv fascinată de ceea ce faci şi îţi propui să descoperi şi mai mult din tainele matematicii.

Nistor Mirela

  • Clasa X A, profil Matematică-Informatică

Toţi ne doream să câştigăm, dar nu doream subiecte uşoare, ci incitante. Cele patru ore au trecut foarte repede, iar odată cu ele şi primul concurs - din cele multe - la care mi-am propus să particip în acest an. Am revăzut concurenţi de anul trecut, ceea ce demonstrează în rândul nostru un interes constant pentru matematică. Ştiinţele exacte nu ne „trădează niciodată”...

Pop Ioana Andreea

  • Clasa IX A, profil Matematică-Informatică

Primul meu concurs de clasa a IX-a a fost o exprerieţă interesantă şi o provocare, în acelaşi timp, deoarece au participat elevi şi din alte judeţe. Organizatorii s-au străduit să ne ofere condiţii bune pentru desfăşurarea concursului. Subiectele au avut un grad de dificultate ridicat, de aceea am fost plăcut surprinsă să aflu că am luat premiul doi şi sper să câştig premii la toate concursurile la care voi participa.

Vészi Blanka

  • Clasa VI B, Gimnanziu

Problemele au fost foarte grele, dar mie mi-au plăcut foarte mult. La unele exerciţii trebuia să mă gândesc mult, dar când mi-am dat seama cum trebuie rezolvate am avut o satisfacţie deosebită. Dintre concursurile de acest tip eu la acesta m-am descurcat cel mai bine.


mecsigla M E CMinisterul Educaţiei

Târgu Mureș Colegiul Naţional „Unirea” România