sigla
Evenimente Colegiul Naţional „Unirea”

Programul Zilelor Colegiului 2020

Tabel cu activităţile desfăşurate cu ocazia Zilelor Colegiului Naţional „Unirea” din Tîrgu Mureş în anul şcolar 2019-2020. Tabele sunt sortate în ordine cronologică, după ora începerii activităţii. Cu ocazia Zilelor Colegiului s-au desfășurat 63 de activități în perioada - .

Vineri, 17 ianuarie 2020

11:00 Concurs de biologie Simularea admiterii
Activitatea: Simularea examenului de admitere la UMFST - biologie
Participanţi: XII
Locul: Sala festivă
Profesori: Catedra de biologie, IX B, XI C

Vineri, 24 ianuarie 2020

11:00 Concurs de chimie Simularea admiterii
Activitatea: Simularea examenului de admitere la UMFST - chimie
Participanţi: XI, XII
Locul: Amfiteatru
Profesori: Cimpoi Stela, Radu Suzana Maria

Sâmbătă, 25 ianuarie 2020

12:00 FTC-Challenge
Activitatea: FTC-Challenge, Concurs de robotică - Demo oficial Sibiu
Participanţi: XI A
Locul: Sibiu
Profesori: Mărginean Manuela, Lupaescu Constantin

Miercuri, 29 ianuarie 2020

08:00 Educație ecologică
Activitatea: Educație ecologică
Participanţi: Clasele primare
Locul: Sălile de clasă
Profesori: Catedra de învățământ primar
08:00 Spiel mit! atelier
Activitatea: Spiel mit! atelier - jocuri de autocunoastere
Participanţi: VII A
Locul: Sala 4
Profesori: Boar Teodora
10:00 English made fun through games
Activitatea: English made fun through games
Participanţi: Clasele primare
Locul: Sălile de clasa
Profesori: Iacov Hermina Maria
10:00 Tehnici de comunicare eficientă
Activitatea: Tehnici de comunicare eficientă
Participanţi: XI B
Locul: Laborator Biologie / Chimie
Profesori: Motorga Maria
11:00 Vizionare anime
Activitatea: Vizionare anime – bullying-ul în școală și în afara ei
Participanţi: V A
Locul: Corp C
Profesori: Potcoavă Diana Cosmina
11:00 Vizionare film după romanul „Baltagul”
Activitatea: Vizionare film după romanul „Baltagul” de Mihail Sadoveanu
Participanţi: VIII B
Locul: Sala S1
Profesori: dr. Chețan Mariana
11:00 Viziunea asupra familiei în literatura română
Activitatea: Viziunea asupra familiei în literatura română
Participanţi: IX C
Locul: Amfiteatru
Profesori: Bândilă Melania, dr. Florea Iuliu
11:00 Interesting facts about the English language
Activitatea: Interesting facts about the English language
Participanţi: XII E
Locul: Sala M1
Profesori: Baciu-Marinescu Petru
11:00 Comunicarea colecțiilor din bibliotecă
Activitatea: Comunicarea colecțiilor din bibliotecă
Participanţi: X E
Locul: Bibliotecă
Profesori: Crișan Andrei, Haba Maria
11:00 Maraton Experimental
Activitatea: Maraton Experimental. Investigarea Fenomenelor Biologice
Participanţi: VII A, VII B, X A, X B, X C, XI A, XI B, XI C
Locul: Laborator Biologie / Chimie
Profesori: Suciu Stanca, Branea Cristina Maria
11:00 „Să învățăm experimentând”
Activitatea: „Să învățăm experimentând”- expoziție de experimente de fizică și chimie
Participanţi: X A, X C, XI B
Locul: Laborator Biologie / Chimie
Profesori: Stela Cimpoi, Lazin Cristina
11:00 „Diseminare proiect CIPE”
Activitatea: „Diseminare proiect CIPE”
Participanţi: IX A
Locul: Sala 19
Profesori: „Diseminare proiect CIPE”
11:00 Minifotbal interclase
Activitatea: Minifotbal interclase
Participanţi: VI A, VIII A, VIII B
Locul: Sala mare de sport
Profesori: Dobre Silviu
11:00 Fii propriul tău lider!
Activitatea: Fii propriul tău lider!
Participanţi: X B
Locul: Sala 2
Profesori: Motorga Maria
11:10 Destine interbelice
Activitatea: Destine interbelice. PetreȚuțea, Nicolae Mărgineanu, Nae Ionescu
Participanţi: XI D
Locul: Sala 14
Profesori: Rad Mihaela Sorina, Tăban Claudia, Ilioasa Liviu, Pașca Simion Mihai
11:10 Curs de prim ajutor la Serviciul de Ambulanță
Activitatea: Curs de prim ajutor la Serviciul de Ambulanță Tîrgu Mureș
Participanţi: VII B
Locul: -
Profesori: Dălălău Titi Vasile
11:10 Dependența si abuzul de substanțe
Activitatea: Dependența si abuzul de substanțe
Participanţi: X D
Locul: Sala 15
Profesori: Marin Marius Sebastian
11:10 Mai avem nevoie de istorie?
Activitatea: Mai avem nevoie de istorie? Locul trecutului în lumea prezentului – dezbatere, invitați: Asistent prof. Rácz Zoltán, Reprezentanți UMFST Tîrgu Mureș
Participanţi: XI E, XII D, XII E
Locul: Sala Festivă
Profesori: Pașca Simion Mihai
12:00 Modele și antimodele în literatură
Activitatea: Modele și antimodele în literatură
Participanţi: XII C, XII E
Locul: Sala 22
Profesori: Motorga Maria
12:00 Break your Smartphone Addiction
Activitatea: Break your Smartphone Addiction
Participanţi: XII C
Locul: Sala 26
Profesori: Amanoae Iulian
12:00 Concurs de cultură generală
Activitatea: Concurs de cultură generală - ARTĂ ȘI LITERATURĂ
Participanţi: IX D
Locul: Sala M4
Profesori: Pop Consuela Manuela
12:00 Concurs de programare „CodeMasters”
Activitatea: Concurs de programare „CodeMasters”
Participanţi: IX A, X A
Locul: Sala S27
Profesori: Csifó László Loránd, Mărginean Manuela
12:00 Curente și ideologii literare
Activitatea: Curente și ideologii literare. Contextualizări
Participanţi: XI A
Locul: Sala 17
Profesori: Bândilă Melania, dr. Florea Iuliu
12:00 „Dungeons and dragons”
Activitatea: „Dungeons and dragons” – în lumea basmelor
Participanţi: VII A
Locul: Sala 8
Profesori: Potcoavă Diana Cosmina
12:00 Concurs județean de traduceri ”Plurilingvism”
Activitatea: Concurs județean de traduceri ”Plurilingvism”
Participanţi: Toate clasele
Locul: Sălile 16, 21, 23, 24, D1, D2
Profesori: Pintilie Tünde, Sabău Laura Stanca, catedra de limbi moderne
12:00 Unirea talks
Activitatea: Unirea talks
Participanţi: Reprezentanții tuturor claselor
Locul: Sala 5
Profesori: Consiliului Şcolar al Elevilor
12:00 Plurilingvism – franceză
Activitatea: Plurilingvism – franceză Concurs de traduceri , ediția a V-a
Participanţi: IX, XII
Locul: Sălile S18, S16
Profesori: Rus Laura, Anghel Crina Maria
12:00 Plurilingvism – germană
Activitatea: Plurilingvism – germană Concurs de traduceri , ediția a V-a
Participanţi: IX, XII
Locul: Sălile D1, D2
Profesori: Boar Teodora, Varga Márta
13:00 Break your Smartphone Addiction
Activitatea: Break your Smartphone Addiction
Participanţi: IX C
Locul: Fizică mare
Profesori: Amanoae Iulian

Joi, 30 ianuarie 2020

08:00 Rucksackbibliothek
Activitatea: Rucksackbibliothek - atelier de proiecte și lectură - Biblioteca din rucsac , ediția a III -a
Participanţi: IX C
Locul: Sala festivă
Profesori: Boar Teodora
09:00 Tehnici de comunicare eficientă
Activitatea: Tehnici de comunicare eficientă
Participanţi: X B
Locul: Sala 2
Profesori: Motorga Maria
10:00 REGINA Maria
Activitatea: REGINA Maria - literatură și destin
Participanţi: XII C, XII D, XII E
Locul: Fizica mică
Profesori: Motorga Maria
10:00 Concurs Trivia
Activitatea: Concurs Trivia
Participanţi: IX E
Locul: Sala M3
Profesori: Romonți Mioara Corina
11:00 Vizionare film după romanul „Baltagul”
Activitatea: Vizionare film după romanul „Baltagul” de Mihail Sadoveanu
Participanţi: VIII A
Locul: Sala 8
Profesori: dr. Chețan Mariana
11:00 GermanTeamFrench – atelier de autocunoaștere
Activitatea: GermanTeamFrench – atelier de autocunoaștere... lingvistică
Participanţi: X C
Locul: Sala 26
Profesori: Rus Laura, Boar Teodora
11:00 Parte de carte
Activitatea: Parte de carte
Participanţi: X E
Locul: Bibliotecă
Profesori: Melania Bândilă, dr. Florea Iuliu, Haba Maria
11:00 Break your Smartphone Addiction
Activitatea: Break your Smartphone Addiction
Participanţi: IX E
Locul: Sala M3
Profesori: Amanoae Iulian
11:00 Educație financiară
Activitatea: Educație financiară
Participanţi: Clasele primare
Locul: Sălile de clasă
Profesori: Catedra de învățământ primar
11:00 Role Playing
Activitatea: Role Playing
Participanţi: II A
Locul: Sala de clasă
Profesori: Romonți Mioara Corina
11:00 Interesting facts about the English language
Activitatea: Interesting facts about the English language
Participanţi: XII D
Locul: Fizică mică
Profesori: Baciu-Marinescu Petru
11:00 „Digitale Lernspiele”
Activitatea: „Digitale Lernspiele” - jocuri lingvistice digitale
Participanţi: VI A
Locul: Sala 16
Profesori: Varga Márta
11:00 Inteligențe multiple
Activitatea: Inteligențe multiple - joc de rol
Participanţi: XI E
Locul: Sala M2
Profesori: Pintilie Tünde
11:00 Concurs „ Cine ştie Olimpism?”
Activitatea: Concurs „Cine ştie Olimpism?”, ediţia a II-a, invitaţi: Colegiul Naţional „Alexandru Papiu Ilarian”, Colegiul Naţional Pedagogic „Mihai Eminescu”, Liceul cu Program Sportiv „Szász Adalbert”, Liceul Teologic Romano Catolic „II Rákoczi Ferenc”, premiile sunt acordate de: Vlas Elena, Academia Olimpică Română – filiala Mureş
Participanţi: Clasele liceale
Locul: Sala mare de sport
Profesori: dr. Bakó Aliz Tünde
11:00 CARAVANA EVERYGIRL-EVERYWHERE
Activitatea: CARAVANA EVERYGIRL-EVERYWHERE. Campanie de promovare a domeniului digital
Participanţi: IX B, X A, XI A, XI C, XII A
Locul: Sala festivă
Profesori: Branea Cristina Maria, Catedrele: Informatică, Biologie și Fizică
11:00 Educație financiară
Activitatea: Educație financiară
Participanţi: IX B, IX C, IX D
Locul: Multimedia
Profesori: Iacov Hermina Maria
11:00 The importance of social media
Activitatea: The importance of social media
Participanţi: IX A
Locul: Sala 19
Profesori: Costea Adrian Andrei
11:10 (Con)curs de Raționamente logice
Activitatea: (Con)curs de Raționamente logice - pentru cei ce doresc carieră juridică
Participanţi: XI, XII
Locul: Fizică mică
Profesori: Rad Mihaela Sorina
11:10 Reconstituri istorice
Activitatea: Reconstituri istorice, invitați: Asistent prof. Rácz Zoltán, Reprezentanți UMFST Tîrgu Mureș
Participanţi: VII B, IX D, XI D, XII D
Locul: Sala 5
Profesori: Pașca Simion Mihai, Dălălău Titi Vasile
12:00 Întâlnire cu scriitorul Nicolae Băciuț
Activitatea: Întâlnire cu scriitorul Nicolae Băciuț, Lansare de carte - ”Mai altfel despre Veronica Micle”, Dumitru Hurubă
Participanţi: Clasele liceale
Locul: Amfiteatru
Profesori: dr. Stănescu Aurora Manuela
13:00 Campionat interclase Volei
Activitatea: Campionat interclase Volei - fete, Volei - Băieţi
Participanţi: Clasele liceale
Locul: Sala mare de sport
Profesori: dr. Bakó Aliz Tünde
13:00 Tech career dream
Activitatea: How I went from stuck and hopeless to making my tech career dreams come true
Participanţi: XII E
Locul: Sala M1
Profesori: Amanoae Iulian
13:00 FTC Unirea
Activitatea: FTC Unirea: echipa Hardwired, prezentarea proiectului SkyStone
Participanţi: IX A
Locul: Sălile 13, 14
Profesori: Mărginean Manuela, Lupaescu Constantin, Csifó
14:00 Tech career dream
Activitatea: How I went from stuck and hopeless to making my tech career dreams come true
Participanţi: IX C
Locul: Amfiteatru
Profesori: Amanoae Iulian

Vineri, 31 ianuarie 2020

08:00 Fun English
Activitatea: Fun English
Participanţi: X E
Locul: Sala 5
Profesori: Pintilie Tünde, Sabău Laura Stanca
08:00 Campionat interclase Baschet
Activitatea: Campionat interclase Baschet - fete, Baschet - Băieţi
Participanţi: Clasele liceale
Locul: Sala mare de sport
Profesori: dr. Bakó Aliz Tünde, Dobre Silviu
09:00 Micul unirist lingvist
Activitatea: Micul unirist lingvist
Participanţi: IV A
Locul: Sala de clasă
Profesori: Mircea Teodora
10:00 Festivitatea de premiere simularea admiterii
Activitatea: FESTIVITATEA DE PREMIERE SIMULAREA ADMITERII LA UMFST EMIL PALADE - disciplinele biologie / chimie
Participanţi: Toate clasele
Locul: Casa de Cultură „Mihai Eminescu”
Profesori: Catedrele de: Biologie, Chimie
10:00 FESTIVITATEA DE ÎNCHEIERE A ZILELOR COLEGIULUI
Activitatea: FESTIVITATEA DE ÎNCHEIERE A ZILELOR COLEGIULUI
Participanţi: Toate clasele
Locul: Casa de Cultură „Mihai Eminescu”
Profesori: Toate catedrele

Sâmbătă, 01 februarie 2020

08:00 Concursul de matematică „Simon Petru”
Activitatea: Concursul judeţean de matematică „Simon Petru”, ediția a XX-a.
Participanţi: Gimnazii şi licee mureşene
Locul: Incinta Colegiului
Profesori: Catedra de matematică
pdf Programul Zilelelor Colegiului 2020 (12 descărcări)

mecsigla M E CMinisterul Educaţiei și Cercetării

facebook Facebook Like Colegiul Naţional „Unirea” Trafic Ranking trafic