sigla

Evenimente Colegiul Naţional „Unirea”

Programul Zilelor Colegiului 2017

Tabel cu activităţile desfăşurate cu ocazia Zilelor Colegiului Naţional „Unirea” din Tîrgu Mureş în anul şcolar 2016-2017. Tabele sunt sortate în ordine cronologică, după ora începerii activităţii. Pentru mai multe detalii daţi clic pe coloana Detalii în tabel.

25 ianuarie 2017

Ora ActivitateaParticipanţiLoculProfesoriDetalii
12:00Rucksackbibliothek - Biblioteca
din rucsac, Proiect în parteneriat cu Biblioteca Institutului Goethe Bucureşti, Realizarea de proiecte multimedia în baza cărţilor lecturate din „Biblioteca în rucsac”
XI C
Sala Fizică mareBoar Teodora
12:00Detective mysteries
XI C, XI D,
XI E
Sala 15Sabău Laura Stanca,
Mircea Teodora, Baciu-Marinescu Petru
12:00Europa şi valorile
democaratice. Unitate. Diversitate. Integrare
XI F
Sala 26Laţa Marioara
12:00Filme documentare educative
- filosofice şi dezbateri
XII B
Sala S1Ravasz Dániel
12:00Istoria cărţii înainte
şi după Gutenberg
XI G
Sala 25Murvai Béla
12:00Consiliere şi prevenţie
antidrog
Clasele a IX-a
Sala FestivăMotorga Maria
12:00Campionat tenis de
masă
Toate clasele
Sala mică de sportPetraş Cristian
12:00Campionat de streetball
(3 la 3)
Toate clasele
Sala mare de sportDr. Bakó Aliz Tünde
12:00Campionat de fotbal
în sală (4 la 4)
Toate clasele
Sala mare de sportTudose Virgiliu
13:00Concurs interdisciplinar de
cultură generală
IX A, IX B
Sala 28Pop Consuela Manuela
13:00Istoria cărţii înainte
şi după Gutenberg
XI B
Sala B53Murvai Béla

26 ianuarie 2017

Ora ActivitateaParticipanţiLoculProfesoriDetalii
08:00Plurilingvism - Concurs
regional de traducere organizat de catedra de limbi moderne
Toate clasele
-Catedra de limbi moderne
08:00Personalităţi care au
schimbat lumea
XI E
Sala 7Zidărescu Ioana
08:00Exerciţiu de admiraţie
- despre Cioran şi Țuţea
XII E
AmfiteatruRad Mihaela Sorina
08:00„Strategii de învăţare”
X D
Laborator de fizicăTăban Claudia
08:00Campionat tenis de
masă
Toate clasele
Sala mică de sportPetraş Cristian
08:00Campionat de streetball
(3 la 3)
Toate clasele
Sala mare de sportDr. Bakó Aliz Tünde
08:00Campionat de fotbal
în sală (4 la 4)
Toate clasele
Sala mare de sportTudose Virgiliu
08:00Pasiunile noastre ne
unesc
VII A
Sala 4Dr. Cheţan Maria
09:00Concurs de programare
„BitVortex”
IX A, X A,
XII A
Laborator de informaticăMărginean Manuela
09:00Cultură şi spiritualitate
europeană
X E
Sala M1Laţa Marioara
09:00„Om de ştiinţă
pentru o zi” o poveste frumoasă spusă de către elevi prin experimente fizice şi chimice la graniţa dintre ştiinţă şi magie
IX A, X D,
XI C
Laborator de chimieCimpoi Stela,
Lazin Cristina
09:00Din culisele filosofiei
XII E
AmfiteatruIlioasa Liviu,
Rad Mihaela Sorina
09:00Sesiune de referate
ştiinţifice
XI B
Sala 72Hampel Emőke
09:00„Meseriile viitorului”
XI A
Sala MultimediaTăban Claudia
09:00Cerc de robotică
X A, XI A
Sala 19Lupaescu Constantin
10:00Personalităţi care au
schimbat lumea
X E
Sala M1Zidărescu Ioana
10:00Călător în Țara
Soarelui - Răsare
IX D
Sala 27Paşca Simion Mihai
10:00Jocurile Olimpice trecut
şi prezent, invitat Vlas Elena preşedinte COSR Mureş, Pătru Sorin, inspector şcolar judeţul Mureş
VIII A, XI B
Sala 52Dr. Bakó Aliz Tünde,
Tudose Virgiliu, Petraş Cristian
10:00Concurs interdisciplinar de
creaţie şi traducere „Uniţi sub tricolor!”
IX E, IX D,
X C, X E, X F, XI C, XI D, XI E, XI F
AmfiteatruMotorga Maria,
Pop Consuela Manuela, Dr. Niţulescu Diana Anca, Păşcan Sabin Gavril
10:00Vizionare filme
XII B, XII F
Sala S1Murvai Béla
10:00La ce (mai)
e bună cultura? - vizionare conferinţă Pleşu Andrei - discuţii
XII D
Sala 16Rad Mihaela Sorina
10:00Logică aplicată /
distractivă
IX E
Sala M3Rad Mihaela Sorina
10:00Rucksackbibliothek - Biblioteca
din rucsac. Proiect în parteneriat cu Biblioteca Institutului Goethe Bucureşti, proiecte multimedia
XI A, XI E
Sala MultimediaBoar Teodora
11:00Concurs regional antidrog
„Nu fi dependent, fii independent”
Toate clasele
Sala FestivăMotorga Maria,
Tăban Claudia
11:00Cultură şi spiritualitate
antică - Concurs
IX E
Sala M3Laţa Marioara
11:00Activitate interdisciplinară dedicată
poetului Ioan Alexandru
Toate clasele
AmfiteatruDr. Stănescu Aurora Manuela,
dr. Florea Iuliu
12:00Activitate experimentală
IX C
Laborator de chimieRadu Suzana Maria
12:00La ce (mai)
e bună cultura? - vizionare conferinţă Pleşu Andrei - discuţii
XII C
Sala 18Rad Mihaela Sorina
12:00Pompei - Capsula
timpului
VIII
Sala 8Zidărescu Ioana
12:00Expediţie în Munţii
Hymalaya, invitat Veress Zsobor
X B, XI B
Sala 72Pisak-Lukáts Katalin
13:00De la mitologie
la etimologie
IX D, IX E
Sala Fizică mareZidărescu Ioana
13:00Lansarea revistei „
Privitorul spre stele”
Toate clasele
Sala 16Dr. Stănescu Aurora Manuela
13:00Sociologia în viaţa
noastră
XI D
Sala D15Rad Mihaela Sorina

27 ianuarie 2017

Ora ActivitateaParticipanţiLoculProfesoriDetalii
08:00Quizz - The
Patriot
XI E
Sala 7Costea Adrian
08:00Komische Wörter auf
Deutsch, Concurs ligvistic
XI D, XI E
Sala 15Boar Teodora
08:00Finala campionat Tenis
de Masă
Toate clasele
Sala mică de sportDr. Bakó Aliz Tünde,
Tudose Virgiliu, Petraş Cristian
09:00Logica aplicată
IX C
Sala D2Rad Mihaela Sorina
09:00Ich spiele... Deutch
Ludoteca limbii germane Liceul Tehnologic „Constantin Brâncuşi”
III A, IV A
Sala de clasăBoar Teodora
10:00Vizită la biblioteca
Teleki
X B
Biblioteca TelekiMurvai Béla
10:00„Visul” - prezentare
de proiecte
X F
Sala M2Tăban Claudia
12:00Spectacol festiv „Unirea-în
marea sală de clasă a Europei”
Elevi, invitaţi,
profesori
Casa de Cultură „Mihai Eminescu”Dr. Stănescu Aurora Manuela

Activităţi cu caracter permanent

Ora ActivitateaParticipanţiLoculProfesoriDetalii
-Panou documentar „Unirea
naţiunea a făcut-o!”
Toate clasele
Incinta ColegiuluiLaţa Marioara

Activităţi premergătoare Zilelor Colegiului

Ora ActivitateaParticipanţiLoculProfesoriDetalii
-Concurs regional eminescian
„Cuvinte ce exprimă adevărul”, ediţia a XVII-a. Invitat: Valentin Marica
Licee şi colegii mureşene
Sala festivăCatedra de limba şi literatura română
-Concurs de biologie
Simularea admiterii la Universitatea de Medicină şi Farmacie Tîrgu Mureş, Parteneri UMF Tîrgu Mureş
Clasele a XII-a din judeţ
Incinta ColegiuluiBranea Cristina Maria,
Suciu Stanca
-Concursul judeţean de
matematică „Simon Petru”, ediţia a XVII-a.
Gimnazii şi licee mureşene
Incinta ColegiuluiCatedra de matematică

mecsigla M E N Ministerul Educaţiei Naţionale

facebook Facebook Like Colegiul Naţional „Unirea” Trafic Ranking