sigla
Events “Unirea” National High School

National Olympics 2010-2011

The table shows the students of “Unirea” National High School in Tîrgu Mureş, who participated in the National Olympiad in the 2010-2011 school year. The table can be sorted according to the columns: Name, Class, Subject or Teacher.

Nr.NameClassSubjectPlaceTeacher
1Széles SzabolcsX AEnglish languageParticipationBaciu-Marinescu / Mureşan
2Fărcaş IonuţX ASchool sport / ChessParticipationBakó Aliz Tünde
3Ilovan Mara ConstantinaVI ARomanian languageLaudationBândilă Melania Ruxandra
4Loghin Andreea CarlaVII ARomanian languageParticipationBândilă Melania Ruxandra
5Goia Oltea CălinaX DFrench languageLaudationBerku Diana
6Ola Diana RuxandraXII EFrench languageIIIBerku Diana
7Crişan AndradaX CMathematicsLaudationBlaga Cristinel
8Vultur OanaIX AGerman languageIII / LaudationBoar Teodora
9Csibi Kriszta ZsuzsánnaV BHungarian languageParticipationBrandner Judit Emőke
10Băjan IoanaXI AChemistryLaudationCimpoi Stela
11Cîmpeanu Oana MariaIX AChemistryLaudationCimpoi Stela
12Berindeie DanielXII DMathematicsLaudationComşa Maria Letiţia
13Georgescu SabinaVII AMathematicsParticipationComşa Maria Letiţia
14Cristescu LiviuX AInformaticsParticipationCsifó László Loránd
15Cloanţă Andreea MarilenaIX CReligionParticipationFlorea Iuliu
16Pasidea Julia GeorgianaX EFrench languageLaudationLuca Iulia
17Rad EmanuelIX AInformaticsBronze MedalMărginean Manuela
18Natea Liviu AdrianXI DGeographySpecial PrizeMoldovan Rodica
19Gliga MaximilianXI CGerman languageINăznean Andreea Romana
20Chibulcutean DianaXI EHistoryParticipationPaşca Simion Mihai
21Oltean Dragoş IoanXII FHistoryLaudationPaşca Simion Mihai
22Corbet-Nits AndreiIX AFrench languageLaudationPenzeş Maria
23Cîmpeanu Oana MariaIX ABiologyLaudationPogăcean Daniela
24Grebenişan Maria AndreeaXII DBiologyParticipationPogăcean Daniela
25Roşianu FlaviaXI ABiologyIPogăcean Daniela
26Băjan IoanaXI AEarth SciencesParticipationPogăcean / Pop
27Moga Maria AlexandraXI AEarth SciencesParticipationPogăcean / Pop
28Cernat DianaIX AGeographyIIIPop Florin
29Gliga Paula MariaX AGeographyParticipationPop Florin
30Corbet-Nits AndreiIX AEnglish languageLaudationPoruţiu / Năznean
31Romonţi MaraXI DPsychologyParticipationRus Vasile
32Cormoş Adelina MariaX ABiologyParticipationSuciu Stanca
33Matei AdrianVII ABiologyLaudationSuciu Stanca
34Horea Horea ŞtefanVII AScience for juniorsParticipationSuciu / Lazin
35Boţan MateiXI CEarth SciencesParticipationSuciu / Lazin
36Nicoară MădălinaIX ELatin languageLaudationZidărescu Ioana
37Sabău Iulia OanaIX ELatin languageLaudationZidărescu Ioana
38Şeulean Andreea CosminaIX ELatin languageLaudationZidărescu Ioana

The participating students distribution on specializations (2010-2011)

Specializations Caption 2010-2011
 Mathematics-Informatics (15)
 Nature Sciences (6)
 Social Sciences (5)
 Philology (6)
 Secondary class (6)

mecsigla M E RMinistry of Education

Târgu Mureș “Unirea” National High School Romania