sigla
Events “Unirea” National High School

National Olympics 2010-2011

The table shows the students of “Unirea” National High School in Tîrgu Mureş, who participated in the National Olympiad in the 2010-2011 school year. The table can be sorted according to the columns: Name, Class, Subject or Teacher.

Nr.Name ClassSubjectPlaceTeacher
1Băjan IoanaXI AChemistryLaudationCimpoi Stela
2Băjan IoanaXI AEarth SciencesParticipationPogăcean / Pop
3Berindeie DanielXII DMathematicsLaudationComşa Maria Letiţia
4Boţan MateiXI CEarth SciencesParticipationSuciu / Lazin
5Cernat DianaIX AGeographyIIIPop Florin
6Chibulcutean DianaXI EHistoryParticipationPaşca Simion Mihai
7Cîmpeanu Oana MariaIX ABiologyLaudationPogăcean Daniela
8Cîmpeanu Oana MariaIX AChemistryLaudationCimpoi Stela
9Cloanţă Andreea MarilenaIX CReligionParticipationFlorea Iuliu
10Corbet-Nits AndreiIX AEnglish languageLaudationPoruţiu / Năznean
11Corbet-Nits AndreiIX AFrench languageLaudationPenzeş Maria
12Cormoş Adelina MariaX ABiologyParticipationSuciu Stanca
13Cristescu LiviuX AInformaticsParticipationCsifó László Loránd
14Crişan AndradaX CMathematicsLaudationBlaga Cristinel
15Csibi Kriszta ZsuzsánnaV BHungarian languageParticipationBrandner Judit Emőke
16Fărcaş IonuţX ASchool sport / ChessParticipationBakó Aliz Tünde
17Georgescu SabinaVII AMathematicsParticipationComşa Maria Letiţia
18Gliga MaximilianXI CGerman languageINăznean Andreea Romana
19Gliga Paula MariaX AGeographyParticipationPop Florin
20Goia Oltea CălinaX DFrench languageLaudationBerku Diana
21Grebenişan Maria AndreeaXII DBiologyParticipationPogăcean Daniela
22Horea Horea ŞtefanVII AScience for juniorsParticipationSuciu / Lazin
23Ilovan Mara ConstantinaVI ARomanian languageLaudationBândilă Melania
24Loghin Andreea CarlaVII ARomanian languageParticipationBândilă Melania
25Matei AdrianVII ABiologyLaudationSuciu Stanca
26Moga Maria AlexandraXI AEarth SciencesParticipationPogăcean / Pop
27Natea Liviu AdrianXI DGeographySpecial PrizeMoldovan Rodica
28Nicoară MădălinaIX ELatin languageLaudationZidărescu Ioana
29Ola Diana RuxandraXII EFrench languageIIIBerku Diana
30Oltean Dragoş IoanXII FHistoryLaudationPaşca Simion Mihai
31Pasidea Julia GeorgianaX EFrench languageLaudationLuca Iulia
32Rad EmanuelIX AInformaticsBronze MedalMărginean Manuela
33Romonţi MaraXI DPsychologyParticipationRus Vasile
34Roşianu FlaviaXI ABiologyIPogăcean Daniela
35Sabău Iulia OanaIX ELatin languageLaudationZidărescu Ioana
36Széles SzabolcsX AEnglish languageParticipationBaciu-Marinescu / Mureşan
37Şeulean Andreea CosminaIX ELatin languageLaudationZidărescu Ioana
38Vultur OanaIX AGerman languageIII / LaudationBoar Teodora

The participating students distribution on specializations (2010-2011)

Specializations Caption 2010-2011
 Mathematics-Informatics (15)
 Nature Sciences (6)
 Social Sciences (5)
 Philology (6)
 Secondary class (6)

mecsigla M E RMinistry of Education

Târgu Mureș “Unirea” National High School Romania