sigla
Events “Unirea” National High School

National Olympics 2010-2011

The table shows the students of “Unirea” National High School in Tîrgu Mureş, who participated in the National Olympiad in the 2010-2011 school year. The table can be sorted according to the columns: Name, Class, Subject or Teacher.

Nr.NameClassSubject PlaceTeacher
1Cîmpeanu Oana MariaIX ABiologyLaudationPogăcean Daniela
2Cormoş Adelina MariaX ABiologyParticipationSuciu Stanca
3Grebenişan Maria AndreeaXII DBiologyParticipationPogăcean Daniela
4Matei AdrianVII ABiologyLaudationSuciu Stanca
5Roşianu FlaviaXI ABiologyIPogăcean Daniela
6Băjan IoanaXI AChemistryLaudationCimpoi Stela
7Cîmpeanu Oana MariaIX AChemistryLaudationCimpoi Stela
8Băjan IoanaXI AEarth SciencesParticipationPogăcean / Pop
9Boţan MateiXI CEarth SciencesParticipationSuciu / Lazin
10Moga Maria AlexandraXI AEarth SciencesParticipationPogăcean / Pop
11Corbet-Nits AndreiIX AEnglish languageLaudationPoruţiu / Năznean
12Széles SzabolcsX AEnglish languageParticipationBaciu-Marinescu / Mureşan
13Corbet-Nits AndreiIX AFrench languageLaudationPenzeş Maria
14Goia Oltea CălinaX DFrench languageLaudationBerku Diana
15Ola Diana RuxandraXII EFrench languageIIIBerku Diana
16Pasidea Julia GeorgianaX EFrench languageLaudationLuca Iulia
17Cernat DianaIX AGeographyIIIPop Florin
18Gliga Paula MariaX AGeographyParticipationPop Florin
19Natea Liviu AdrianXI DGeographySpecial PrizeMoldovan Rodica
20Gliga MaximilianXI CGerman languageINăznean Andreea Romana
21Vultur OanaIX AGerman languageIII / LaudationBoar Teodora
22Chibulcutean DianaXI EHistoryParticipationPaşca Simion Mihai
23Oltean Dragoş IoanXII FHistoryLaudationPaşca Simion Mihai
24Csibi Kriszta ZsuzsánnaV BHungarian languageParticipationBrandner Judit Emőke
25Cristescu LiviuX AInformaticsParticipationCsifó László Loránd
26Rad EmanuelIX AInformaticsBronze MedalMărginean Manuela
27Nicoară MădălinaIX ELatin languageLaudationZidărescu Ioana
28Sabău Iulia OanaIX ELatin languageLaudationZidărescu Ioana
29Şeulean Andreea CosminaIX ELatin languageLaudationZidărescu Ioana
30Berindeie DanielXII DMathematicsLaudationComşa Maria Letiţia
31Crişan AndradaX CMathematicsLaudationBlaga Cristinel
32Georgescu SabinaVII AMathematicsParticipationComşa Maria Letiţia
33Romonţi MaraXI DPsychologyParticipationRus Vasile
34Cloanţă Andreea MarilenaIX CReligionParticipationFlorea Iuliu
35Ilovan Mara ConstantinaVI ARomanian languageLaudationBândilă Melania Ruxandra
36Loghin Andreea CarlaVII ARomanian languageParticipationBândilă Melania Ruxandra
37Fărcaş IonuţX ASchool sport / ChessParticipationBakó Aliz Tünde
38Horea Horea ŞtefanVII AScience for juniorsParticipationSuciu / Lazin

The participating students distribution on specializations (2010-2011)

Specializations Caption 2010-2011
 Mathematics-Informatics (15)
 Nature Sciences (6)
 Social Sciences (5)
 Philology (6)
 Secondary class (6)

mecsigla M E RMinistry of Education

Târgu Mureș “Unirea” National High School Romania