sigla
Events “Unirea” National High School

National Olympics 2010-2011

The table shows the students of “Unirea” National High School in Tîrgu Mureş, who participated in the National Olympiad in the 2010-2011 school year. The table can be sorted according to the columns: Name, Class, Subject or Teacher.

Nr.NameClass SubjectPlaceTeacher
1Csibi Kriszta ZsuzsánnaV BHungarian languageParticipationBrandner Judit Emőke
2Ilovan Mara ConstantinaVI ARomanian languageLaudationBândilă Melania Ruxandra
3Georgescu SabinaVII AMathematicsParticipationComşa Maria Letiţia
4Horea Horea ŞtefanVII AScience for juniorsParticipationSuciu / Lazin
5Loghin Andreea CarlaVII ARomanian languageParticipationBândilă Melania Ruxandra
6Matei AdrianVII ABiologyLaudationSuciu Stanca
7Cernat DianaIX AGeographyIIIPop Florin
8Cîmpeanu Oana MariaIX ABiologyLaudationPogăcean Daniela
9Cîmpeanu Oana MariaIX AChemistryLaudationCimpoi Stela
10Corbet-Nits AndreiIX AEnglish languageLaudationPoruţiu / Năznean
11Corbet-Nits AndreiIX AFrench languageLaudationPenzeş Maria
12Rad EmanuelIX AInformaticsBronze MedalMărginean Manuela
13Vultur OanaIX AGerman languageIII / LaudationBoar Teodora
14Cloanţă Andreea MarilenaIX CReligionParticipationFlorea Iuliu
15Nicoară MădălinaIX ELatin languageLaudationZidărescu Ioana
16Sabău Iulia OanaIX ELatin languageLaudationZidărescu Ioana
17Şeulean Andreea CosminaIX ELatin languageLaudationZidărescu Ioana
18Cormoş Adelina MariaX ABiologyParticipationSuciu Stanca
19Cristescu LiviuX AInformaticsParticipationCsifó László Loránd
20Fărcaş IonuţX ASchool sport / ChessParticipationBakó Aliz Tünde
21Gliga Paula MariaX AGeographyParticipationPop Florin
22Széles SzabolcsX AEnglish languageParticipationBaciu-Marinescu / Mureşan
23Crişan AndradaX CMathematicsLaudationBlaga Cristinel
24Goia Oltea CălinaX DFrench languageLaudationBerku Diana
25Pasidea Julia GeorgianaX EFrench languageLaudationLuca Iulia
26Băjan IoanaXI AChemistryLaudationCimpoi Stela
27Băjan IoanaXI AEarth SciencesParticipationPogăcean / Pop
28Moga Maria AlexandraXI AEarth SciencesParticipationPogăcean / Pop
29Roşianu FlaviaXI ABiologyIPogăcean Daniela
30Boţan MateiXI CEarth SciencesParticipationSuciu / Lazin
31Gliga MaximilianXI CGerman languageINăznean Andreea Romana
32Natea Liviu AdrianXI DGeographySpecial PrizeMoldovan Rodica
33Romonţi MaraXI DPsychologyParticipationRus Vasile
34Chibulcutean DianaXI EHistoryParticipationPaşca Simion Mihai
35Berindeie DanielXII DMathematicsLaudationComşa Maria Letiţia
36Grebenişan Maria AndreeaXII DBiologyParticipationPogăcean Daniela
37Ola Diana RuxandraXII EFrench languageIIIBerku Diana
38Oltean Dragoş IoanXII FHistoryLaudationPaşca Simion Mihai

The participating students distribution on specializations (2010-2011)

Specializations Caption 2010-2011
 Mathematics-Informatics (15)
 Nature Sciences (6)
 Social Sciences (5)
 Philology (6)
 Secondary class (6)

mecsigla M E RMinistry of Education

Târgu Mureș “Unirea” National High School Romania