Olimpiada Naţională de Matematică

Ediţia 67, 19 - 23 aprilie 2016

sigla2

Olimpiada Naţională de Matematică 2016

Stimaţi elevi, onorate cadre didactice

Ca în fiecare an, Ministerul Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice organizează olimpiadele şcolare, concursuri de masă ce reunesc în întrecere pe cei mai înzestraţi elevi din toate domeniile.

În acest an, Inspectoratul Şcolar Judeţean Mureş are deosebita onoare de a organiza Etapa Naţională a Olimpiadelor de Matematică pentru clasele V-VI şi VII-XII, manifestare prestigioasă în care elevii sunt chemaţi să dea măsura talentului şi a cunoştinţelor lor în ştiinţele exacte, în perioada 19-23 aprilie 2016 la Sovata, respectiv Tîrgu Mureş.

Vor participa un număr de 680 elevi din clasele V-XII din toate judeţele ţării, 95 de profesori însoţitori şi 100 de profesori, membri ai Comisiei centrale. Probele se vor desfăşura în locaţiile: Liceul Tehnologic „Domokos Kázmér” din Sovata şi Colegiul Naţional „Alexandru Papiu Ilarian” din Tîrgu Mureş.

Sperăm într-o bună desfăşurare a acestei manifestări menită să aşeze la loc de cinste învăţământul mureşean. Vă aşteptăm cu drag la această sărbătoare în care etalarea talentului, a creativităţii şi a perseverenţei vor fi adevăraţii câştigători!

Inspector şcolar general,
Prof. Someşan Ştefan