Concursul Interjudeţean stea Grigore Moisil stea Matematică-Informatică

Prima pagină

Pagina oficială a Concursului Interjudeţean de Matematică-Informatică, "Grigore Moisil" 2011, ediţia a XXVI-a, Tîrgu Mureş, concurs desfăşurat în perioada 1-3 aprilie 2011.

Despre Concursul Interjudeţean

thumb0

Concursul Interjudeţean de Matematică-Informatică "Grigore Moisil" este o competiţie iniţiată de celelalte 6 (şase) judeţe în 1986, fiind găzduită an de an, de către unul dintre judeţele membre - Bihor, Bistriţa-Năsăud, Cluj, Sălaj, Satu-Mare şi Maramureş. Începând cu anul 2010, judeţul Mureş a fost acceptat în concurs cu drepturi depline ceea ce implică automat organizarea ediţiei următoare a concursului. Nivelul sporit de dificultate al problemelor propuse spre rezolvare precum şi valoarea concurenţilor recomandă Concursul Interjudeţean de Matematică-Informatică "Grigore Moisil", drept unul dintre cele mai dificile competiţii de matematică şi informatică la nivel naţional.

Ediţia Online a Concursului Grigore Moisil 2011

Infoarena organizează ediţia online a concursului interjudeţean de informatică Grigore Moisil. Concurenţii îşi pot "încerca puterile" încă o dată înainte de Olimpiada Naţionala. Concursul Online se va desfăşura sâmbătă, 2 aprilie, de la ora 10:00 şi va dura 3h. Grigore Moisil 2011 Online

Contribuţia Judeţului Mureş

thumb16

Prin tradiţie, Concursul Interjudeţean de Matematică-Informatică "Grigore Moisil" este un concurs adresat elevilor de gimnaziu şi liceu. Dorim să subliniem importanţa acestui concurs pentru municipiul Tîrgu-Mureş şi judeţul Mureş, pentru că este cel mai important concurs interjudeţean de acest fel, având un efectiv relativ redus de concurenţi, fiind doar 7 judeţe invitate. Fiecare judeţ participă cu o echipă de 32 elevi, 10 profesori evaluatori şi 2 inspectori de specialitate. Luând în consideraţie şi invitaţii speciali numărul total de participanţi o să fie aproximativ 300. În consecinţă, municipiul Tîrgu-Mureş are oportunitatea de a organiza cel mai important concurs de matematică şi informatică posibil din Transilvania, care va contribui la creşterea imaginii acestui oraş.

Introducere elevi din loturile judeţene

Introducere profesori din loturile judeţene

Afişare/Ştergere elevi din loturile judeţene

Afişare/Ştergere profesori din loturile judeţene